Az OpenAI legutóbbi frissítése, a GPT-4o több fejlesztést is hozott, a vállalat oldalán közzétett tájékoztató szerint a programot hosszasan tréningezték különféle vizuális stílusokra, így az már képes olyan képeket és videókat generálni, amelyek népszerű animációs formákat idéznek meg. A programmal legenerálható például a South Park, a Rick and Morty vagy a Simpson család stílusa is. A leggyorsabban azonban a japán Studio Ghibli animációit utánzó képek árasztották el az X-et és az Instagramot.
A trendhez csatlakozva, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman is egy Ghibli stílusú képre változtatta az X-en a profilképét. A jelenség pillanatok alatt elterjedt az interneten, mémek és személyes fotók tucatjai jelentek meg Ghibli-stílusban.
A Studio Ghibli társalapítója és vezetője, Mijazaki Hajao azonban valószínűleg nem örül a trendnek. Egy róla készült, 2016-os dokumentumfilmben látható az a jelenet, amikor egy MI által készített animációs demóra megvetéssel reagált: „Teljesen fel vagyok háborodva. Soha nem szeretném ezt a technológiát a munkámban használni. Határozottan úgy érzem, hogy ez sérti magát az életet. Úgy érzem, közeledünk a világvégéhez. Mi, emberek kezdjük elveszteni a hitet magunkban” – mondta ekkor Mijazaki.
A CNN szerint egy művészeti stílus önmagában nem védhető le, azonban ha egy mesterségesintelligencia-modell ezt a stílust már egy meglévő, szerzői jog által védett művön keresztül tanulja meg, az már jogi problémákat vethet fel. A vizuális művészek körében amúgy is régóta sokan aggódva figyelik az MI terjedését, nemrég négyezer művész tiltakozott nyílt levélben egy MI-alapú alkotásokat bemutató aukció ellen, de hasonló ellenállás kíséri a zenészek körében is a jelenséget.
Az OpenAI is rájöhetett, hogy a Ghibli-trendből még baj lehet, ezért a cég utólag korlátozta a fejlesztéseit. Így ha valaki beírja a kérésébe, hogy „Studio Ghibli stílusban” szeretne képet, gyakran hibaüzenetet kap. Ennek ellenére sokan már kitalálták, hogyan lehet ezeket a tiltásokat kijátszani – írja a Forbes.
A Studio Ghiblit 1985-ben alapították, a stúdió azóta a világ egyik legelismertebb animációs műhelye lett, a Chihiro szellemországban például a legjobb animációs filmnek járó Oscar-díjat is elnyerte 2003-ban. Mijazaki legutóbbi filmjét külön adásban elemeztük.