Zavar az erőben: a megafonos Deák Dániel szerint „mostantól” Karácsonyék kötelessége megtisztítani Rákosrendezőt, de ezt eddig is rajtuk kérte számon

A Rákosrendező körüli hosszú hercehurca legújabb fordulata, hogy a terület végül nem a kormány által kinézett dubaji ingatlanfejlesztő, hanem a főváros tulajdonába kerülhet, miután a kormány tudomásul vette a fővárosi tulajdonú BKM Zrt. Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogát. A bejelentés után Karácsony Gergely főpolgármester győzelemről beszélt, Vitézy Dávid fővárosi képviselő csapdától tart, Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint pedig Rákosrendező sorsa megpecsételődött, szóval nagyjából mindenki hozta a papírformát. A sokat látott szakértő, a XXI. Század Intézet vezető elemzője és a Megafon influenszere, Deák Dániel azonban egy érdekes elemmel bolondította meg a fejlemények értékelését:
A bejegyzés szerint a kormány „keresztülhúzta Karácsony Gergely és az ellenzék számításait, akik egy kormányellenes kampányt szerettek volna a témára felfűzni a 2026-os parlamenti választást megelőzően”. Azt most hagyjuk, hogy kacskaringósra sikeredett ez a vonal, amivel a keresztülhúzást abszolválták, hiszen korábban a kormány több képviselője is arra utalt és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő arra jutott, hogy a főváros nem veheti meg a Rákosrendezőt. Nekünk most érdekesebb a bejegyzés következő mondata: „A kormány döntésével azonban erre nem kerül sor, innentől kezdve minden felelősség Karácsony Gergelyék nyakába hullik: a területet meg kell tisztítani, mostantól ezek a kötelezettségek a fővárost terhelik.”
De hasonlóan reagált Lázár János építési és közlekedési miniszter is, aki a bejelentés után az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, és megígérte: szívesen állnak a főváros rendelkezésére. Megemlítette azt is, hogy korábban a dubaji befektető vállalta a Rákosrendezőn tárolt 300 ezer köbméter szemét elszállítását, ez a kötelezettség most viszont a fővárosra száll majd át, de a kormány ebben is partner szeretne lenni.
Nehéz mindezt máshogyan értelmezni, mint hogy akkor ezek szerint eddig nem a főváros felelőssége volt (lett volna) a terület megtisztítása, hiszen akkor nem mostantól lenne ez az ő kötelezettségük.
Ez csak azért érdekes, mert hosszú hónapok, sőt évek óta megy a huzavona akörül, hogy kinek is kellene vagy lehetne kitakarítani Rákosrendezőt, és a kormány, illetve a körülötte gravitáló média- és influenszerhálózat következetesen azt állította, hogy a területen uralkodó áldatlan állapotokért eddig is a főváros volt a felelős, nem a kormány:
- Január végén például Szentkirályi Alexandra videóval járta be a területet, és közben arról beszélt, hogy Karácsonyék semmit nem tettek a siralmas állapotok rendezésére.
- Lázár János is Karácsonyt hibáztatta a rákosrendezői szemétért.
- Kedden az Origo is arról írt, hogy apokaliptikus állapotok uralkodnak Rákosrendezőn, ami természetesen a főváros hibája.
- De maga Deák Dániel is arról beszélt január végén, hogy „Karácsony Gergely amióta főpolgármester, nem tett semmit azért, hogy a Rákosrendezőn található, az elmúlt 20 évben elhanyagolt és szennyezett rozsdaövezetet felszámolja”.
Közben a főváros végig azt hangsúlyozta, hogy nem értik, miről beszél Lázár és Szentkirályi, hiszen nem az övék a terület.
„Nahát, Szentkirályi Alexandra a szeméthalmok mellett csodálkozva épp Lázár Jánost állítja pellengérre, aki egy éve megígérte Rákosrendező kitakarítását? Vagy csak épp próbálja másokon számonkérni az állam el nem végzett feladatait? Hisz a terület tulajdonosa hosszú évtizedek óta a Magyar Állam és a MÁV volt” – mondta Vitézy Dávid, aki szerint nem igaz, „hogy itt eddig a Főváros vagy bárki más az államon kívüli szereplő nem takarított ki (sose volt másnak ehhez joga)”.
Egy héttel ezelőtt Karácsony is azt válaszolta Lázárnak, hogy „ennyi erővel megkérhetne arra is, hogy takarítsam ki a kastélyát”, hiszen a terület az államé, ezért Lázár minisztériumának kellett volna intézkednie a takarításról is, a kármentesítésről. „Ezt korábban még miniszter úr is értette, hiszen volt kedves ezt meg is ígérni, aki feljebb görget az oldalán, meg is találja talán”. A főpolgármester már akkor hozzátette, hogy miután eldőlt, hogy a főváros él a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogával, a birtokba kerülés után már tényleg az ő feladatuk lesz a szemét elszállítása, a munkában pedig Lázárt is szívesen látja.
Külön párbajt vívott a kérdésben Rózsa András zuglói momentumos polgármester és Lázár minisztériuma. Rózsa feljelentette az Építési és Közlekedési Minisztériumot, amiért az illegális szemétlerakás miatt közveszélyes állapotok uralkodnak a Zuglóhoz tartozó, de a MÁV tulajdonában álló Rákosrendező vasútállomás környékén. A minisztérium szerint ennyi erővel magát is feljelenthetné, mert „a MÁV a helyzetnek áldozata, nem pedig okozója”, a területen lerakott szemét nem vasúti hulladék, nem a MÁV miatt van ott, hanem illegálisan került oda, ennek ellenére „a MÁV évente több alkalommal szállít el illegálisan lerakott hulladékot a zuglói területekről, a probléma fennállása óta összességében már több mint 1 tonnányit”. Később maga Lázár már arról beszélt, hogy azért a MÁV is helyezett el a területen szemetet: „Jelen pillanatban Rákosrendező egy szeméttelep, ahol természetesen van MÁV-hulladék, ennek elszállítását vállalják, de nagyobbrészt lakossági hulladékról van szó.”
A zuglói polgármester szerint mindenesetre a MÁV-nak kellene kerítést építenie, hogy ne lehessen lerakni a szemetet, míg a MÁV szerint kamerarendszerre lenne szükség, amely eddig a(z előző) kerületvezetés miatt nem történt meg. Mindenesetre Rózsa azt kérte Lázártól, hogy „ha már képtelen megoldani a több száz köbméternyi szemét elszállítását, legalább tegye lehetővé, hogy a MÁV beengedje az önkormányzat embereit a területre. Mi vállaljuk a tűzveszélyes hulladék felszámolását és a zuglói tűzveszély megszüntetését. Ha pedig eléri, hogy egy jogszabály-módosítással a térfigyelő kamerák felvételei bizonyítékként használhatók legyenek az illegális szemétlerakók ellen, akkor az önkormányzat saját költségén kamerarendszert is telepít a területre.”
Mindehhez képest váratlan fordulat, hogy most már a kormányból és annak környékén is úgy beszélnek a főváros elővásárlási jogának érvényesítéséről, hogy na most akkor már a fővárosra hárul ez a feladat, implicite elismerve, hogy némileg sántított az az eddigi érvelés, hogy ez mindig is az ő felelősségük lett volna.
Egyébként Lázár János már tavaly márciusban arról beszélt, hogy „elsődleges feladatomnak nem azt tartom, hogy ott mi épül, hanem azt, hogy az ott lakók és a budapestiek életét és egészségét védve próbáljuk onnan a szemetet elvitetni, és a veszélyes hulladék ártalmait megszüntetni”. A MÁV tavaly júniusban ki is írt két közbeszerzést a terület megtisztítására és kármentésre, de nem találtak vállalkozót ezekre a feladatokra. Január közepén végül a cég bejelentette, hogy a Lázár által meghirdetett 10 pontos közlekedésjavító csomagnak olyan „jelentős a forrásigénye”, hogy az „indokolttá tette a közlekedési vállalatcsoport rendelkezésére álló erőforrások elosztásának és felhasználásának újragondolását”. A vállalat így „nem végez majd kármentesítési, bontási és hulladékelszállítási tevékenységet, a terület – vasútüzemtől elválasztott része – várhatóan a jelenlegi állapotában kerül értékesítésre”.