A nők elleni erőszak ellen tüntetett a Patent, nőnapra újabb megmozdulást szerveznek, ha a rendőrség nem tesz eleget a kéréseiknek

A nők elleni erőszak ellen tüntetett a Patent, nőnapra újabb megmozdulást szerveznek, ha a rendőrség nem tesz eleget a kéréseiknek
A Patent Jogvédő Egyesült tüntetésének résztvevői vonulnak Budapest belvárosában a Kossuth térre 2025. február 8-án – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

747

Szombaton 15 órakor megkezdődött a Patent Jogvédő Egyesület tüntetése az V. kerületi Stollár Béla utcában, a Patent közleménye szerint a megmozdulással a nők elleni erőszak rendszerszintű problémájára, a hatóságok általános hanyagságára és felkészületlenségére szeretnék felhívni a figyelmet. A Stollár Béla utcából a Szalay utcára, majd 16 órára a Kossuth térre vonulnak át a tüntetők.

A tüntetésre fél négyre 300-400 ember gyűlt össze, a megemlékezés helyszínéül szolgáló Stollár Béla utcát lezárták. Megumi Anderson korábbi ügyvédje a Telexnek azt mondta a helyszínen, hogy „a rendszer diszfunkcionális, és ez nem a mi radikális feminista álláspontunk, ezt bármelyik bántalmazott nő ugyanígy gondolja”. Megtudtuk azt is, hogy a nő barátai gyűjtést szerveztek a gyerekeinek. A Patent Egyesület a következő helyszínen a meggyilkolt japán nő feljelentésére küldött rendőrségi megszüntető határozatot ragasztotta ki a rendőrkapitányság falára.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A helyszínen lévő kollégáink szerint négy óra után nem sokkal már közel ezren gyülekezhettek a Parlament előtt. A Patent aktivistái bántalmazott nők történeteit olvassák fel. A helyszínen osztogatott szórólapok szerint a Patent petíciót indít, melyben kötelező, átfogó képzést követelnek a rendőröknek a nők elleni erőszakról.

A petícióban a Patent azt írja, bocsánatkérés helyett valódi változást akarnak. „Azt akarjuk, hogy egy nő, aki veszélyben van, ne legyen láthatatlan a hatóságok számára. Hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól tartania, hogy a válasz egy vállvonás lesz. Hogy a rendőrség ne az utolsó utáni pillanatban lépjen – hanem akkor, amikor még van esély megakadályozni a tragédiát.” A petíció célja tízezer aláírás összegyűjtése. Ha a rendőrség nem lép március 8-ig, az idei nőnapon tízezer támogatóval együtt visszük el nekik a petíciót, hogy kötelező áldozatvédelmi képzéseket követeljünk minden rendőrnek.

A rendezvényt fél hat előtt nem sokkal a Patent egyik aktivistájának beszédével zárták, melyben arról beszélt, nem bocsánatkérést, nem virágot szeretnének, hanem változást. „Hány gyereknek kell még árván maradni, hogy a hatóságok komolyan vegyék, amit a nők mondanak?”, hangzott el a beszédben, majd bejelentették, hogy ha a rendőrség nem tesz eleget a petíciónak, azaz nem vezet be kötelező képzést a rendőröknek a nők elleni erőszak kezelésére, március 8-án újabb tüntetést szerveznek a Kossuth térre.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / TelexFotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A Patent aktuális megmozdulásához a január végén, V. kerületi otthonában meggyilkolt japán nő ügye vezetett. Andersont január 29-én ölték meg egy V. kerületi lakásban. A rendőrség első vizsgálatai alapján kizárták az idegenkezűséget. A Patent Egyesület ezután közleményben jelezte, hogy az áldozattal másfél éve kapcsolatban álltak, és több feljelentést is tett a volt férje ellen, a rendőrség azonban ezekkel nem foglalkozott.

Egy ezt követő sajtótájékoztatón a rendőrség bejelentette, hogy fordulat volt az ügyben, és mégis gyilkosságként kezelik, a gyanúsított pedig az áldozat volt férje, akit őrizetbe is vettek. Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza részletesen beszélt kedden a Telexnek arról, hogy a japán nőt már régóta rettegésben tartotta a volt férje. A férfit előre kitervelt emberöléssel gyanúsítják és letartóztatták. Az ügy hátterével részletesen ebben a cikkben foglalkoztunk.

 Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A rendőrségnél a történtek óta belső vizsgálat indult a nő korábban elutasított feljelentése miatt. A belső vizsgálat eredménye jövő hétre várható, a Blikk úgy tudja, hogy három rendőr érintett a vizsgálatban.

A rendőrségnél további intézkedések is történtek: bocsánatot kértek, mert a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kommunikációja kifejezetten érzéketlen volt a lakástűzben meghalt japán nő ügyében. A 444 kedden írt cikket arról, hogy a BRFK milyen válaszokat írt kommentekben azoknak, akik megjegyzéseket tettek a rendőrség munkájára az ügyben.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / TelexFotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

„A rendőrség most bocsánatot kért. De egy bocsánatkérés nem elég. Egy bocsánatkérés nem ad vissza egy életet, és nem adja vissza az emberek bizalmát sem. (…) Mi bocsánatkérés helyett valódi változást akarunk. Azt akarjuk, hogy egy nő, aki veszélyben van, ne legyen láthatatlan a hatóságok számára. Hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól tartania, hogy a válasz egy vállvonás lesz. Hogy a rendőrség ne az utolsó utáni pillanatban lépjen – hanem akkor, amikor még van esély megakadályozni a tragédiát” – írta később a Patent a rendőrség bocsánatkérésére reagáló közleményében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!