Orbán: Szerintem Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, visszaintegrálják az európai biztonsági rendszerbe

Trump és Putyin telefonhívásának magyarországi hatásairól kérdezték először Orbán Viktort február 14-én, pénteken a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban. „Halleluja” – mondta elsőként Orbán, hogy mit szól ahhoz, hogy felpörögtek az európai események, és hogy erre vártak, miután az európaiak „bénának és bénultnak” látszódtak. „Nekünk, magyaroknak azt érdemes tudnunk, hogy érdemes volt kitartanunk az álláspontunk mellett”, és hogy eddig csak a Vatikán állt ki az álláspont mellett. „De most hárman lettünk, és ez egy nagy elefánt, a béke hangját Donald Trumpnak hívják” – mondta.
„Van ennek az ügynek egy szellemi természetű dimenziója, és van egy gazdasági természetű. Ha a szellemi természetűt nézzük, akkor az történik, hogy a nyugati világ erősebbik pillére, az Egyesült Államok” egy új pályára helyezi a nyugati világ gondolkodásmódját, és megváltozik a gondolkodásmód ezzel. Orbán idesorolta például a háború kérdését – szerinte „a béke pozícióját morálisan alávaló kérdésnek” minősítette a Nyugat –, de itt említette a migrációt is, és „ugyanez van a zöld klíma, zöld ügyekben, ahol azt mondták, hogy a minden más szempontot megelőző zöld politika a jó”, „ugyanez van a genderrel, amikor azt mondták, hogy vége a bináris világnak, így mondják elegánsan”, „ugyanez van a családdal”, és ugyanez van szerinte a kereszténységgel is.
A legtöbb európai országban ezek a fenti hatások jelentős változást hoznak Orbán szerint. „Ha a gazdaságot nézzük, akkor Magyarország a háborús szankciókkal évente elvesztett 6,5 milliárd eurót, összesen a 20 milliárd euró környékén vagyunk, az hatalmas mennyiségben. Tehát ha jön az amerikai elnök, békét teremt, megegyezés születik. Szerintem Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, visszaintegrálják az európai biztonsági rendszerbe, sőt még az európai energiagazdasági rendszerbe is, az a magyar gazdaság számára egy óriási lökést ad, nagy lehetőség. Sokat nyerünk a békén” – magyarázta Orbán.
Nem vagyunk boldogok, hogy visszaigazolt bennünket az idő
Aztán Orbán áttért a migrációra azzal, hogy „gyakran van úgy, hogy az ember nem örül, hogy igaza lesz”, majd Soros-tervezett egyet, így: „Soros György közzétett egy Soros-tervet, a létezését valamilyen rejtélyes okból itt Magyarországon a baloldal állandóan tagadja, holott ez megjelent írásban Soros György aláírásával. Mindenki láthatta is a saját két szemével, ez van, Soros-terv létezik. Megírta a derék honfitársunk, hogy az Európai Uniónak minden évben egymillió migránst be kell engednie. Eltelt 9 hét, 9 millió migráns jött Európába.” Orbán szerint ez a terv működik is, és szerinte a legtöbben nem békés szándékkal jönnek.
„A németek hosszú ideig azt állították, hogy ebből majd jó dolog sül ki, megoldják, ez jó lesz, ez előnyös lesz. Megjelent a terrorizmus, az erőszak beköltözött Európába, a közbiztonság kirojtosodott, a gazdasági terhek kezdenek elviselhetetlenné válni. Nem vagyunk boldogok mint magyarok, hogy mindenben visszaigazolt bennünket az idő. Amiben boldogok vagyunk, vagy amiért boldogok vagyunk, az az, hogy ebből mi kimaradtunk. És egy olyan baj, olyan európai betegségről és bajról beszélünk, ami Magyarországot nem fertőzte meg.” „Úgy látszik, a Jóisten bennünket nem akar elveszejteni” – magyarázta a miniszterelnök.
Szóba került az Alice Weidel AfD-kancellárjelölttel folytatott Orbán-találkozó is, amiről a miniszterelnök azt mondta, hogy a német politikus a jövő, és szerette volna tudni, hogy amit képvisel, az milyen következményekkel jár Magyarországra. Azt mondta, hogy ha az valósulna meg, amiért Weidel, illetve az AfD küzd, az jó lenne az ország számára.
Az Alice Weidellel lezajlott beszélgetés, sajtótájékoztató után a Család az család kampány elindítója, Pál Márton nyílt bejegyzésben hívta meg Orbánt magukhoz. A meghívás apropóját az adta, hogy a szélsőjobboldali AfD társelnöke és kancellárjelöltje, Weidel egy leszbikus kapcsolatban nevel két örökbe fogadott gyereket párjával. A meghívásra Orbán nem reagált sem a Facebookon, sem a Kossuth rádióban.
Magyarországnak inkább belül kell lennie
A miniszterelnök szerint az Európai Unióval komoly gondok vannak, ő ezt már rég látja, és „ha itt valamit nem találnak ki a németek meg a franciák, és nem állítják új pályára az Európai Uniót, akkor ennek a napjai meg vannak számlálva. Nem kell ebből kilépni, szétesik ez magától is, vagy ha ez így megy tovább. Tehát azért a kilépés erőltetése, ennek a dolognak a fölvetése egy értelmetlen javaslat. Az Európai Uniónak egy pozitív küldetése van, ha jól lenne szervezve, akkor jól szolgálná a tagállamok érdekét. Még mindig azt mondom, hogy Magyarországnak inkább belül kell lennie, de azt is látni kell, hogy az Európai Unió így nem tud megmaradni” – fogalmazott.
A magyar miniszterelnök szerint ahhoz, hogy meg lehessen fékezni a szétesést, mindenképpen csökkenteni kell az energiaárakat, mert „a mostani helyzet rossz a családoknak, de ami talán még ennél is nagyobb baj, hogy tönkremennek az európai cégek. (…) A második dolog, amin változtatni kell, az pedig az európai tőkepiac létrehozása. Ez bonyolultan hangzik, de ez egyszerűen annyit jelent, hogy ma a riválisaink, az arab országok, az amerikaiak, az ázsiaiak olyan gazdaságpolitikát valósítanak meg, amellyel bátorítják az európai tőkét arra, hogy hagyja el Európát, és máshol fektessen be.” Orbán szerint ezt csinálja Amerika is, és ez ellen úgy lehet védekezni, hogy „mi jobb ajánlatot teszünk az európai tőkének, az európai nagyvállalatoknak, mint amit kapnak Amerikából, Kínából meg a világ más részeiből. Ehhez kell egy egységes tőkepiac, hogy ezt meg tudjuk tenni. De ez csak szándék kérdése, ott ülünk 27-en az asztalnál. Hát ha ebben meg tudnánk egyezni, amit egyébként Magyarország tiszta szívből támogat […] a tőkepiac létrejönne, és máris itt tudnánk tartani a gazdaság működtetéséhez szükséges pénzügyi forrásokat, vagyis magát a pénzt.”
A miniszterelnök kitért arra is, hogy szerinte a világ gazdasági jövőjét nem Európában írják, hanem Ázsiában meg az arab világban, a felemelkedő országokban. „És ha Donald Trump elnök most itt lesz, akkor Amerikában írják, de semmiképpen nem Európában. Ezért nekünk nem szabad belezárkóznunk abba a gondolatba, hogy mindig is mi voltunk a legjobbak, és mi vagyunk most is, meg azok is leszünk.”
„Mi következik ebből a földközeli valóságban? Az, hogy támogatni kell a magyar kis- és középvállalatokat például abban, hogy külföldi kapcsolatokat tudjanak kialakítani” – mondta még Orbán, aki szerint támogatni kell az egyéni vállalkozókat is, és itt bekötötte az adómentes jövedelem kibővített határát.
A miniszterelnök a múlt héten arról beszélt a rádiónak adott interjúban, hogy az Amerikából érkező összes pénzt meg kell vizsgálni, most erre nem tért ki.