A kulturális miniszter Zalán János és Novák János társaságában fogadta a Kolibri delegációját, de nem hátrál

Szabad élet, szabad madár címmel tartottak szolidaritási tüntetést szerda délután a Kolibri Színház Jókai téri épülete előtt. A Civil Bázis azután szervezte meg az eseményt, hogy Hankó Balázs kulturális miniszter Zalán Jánost nevezte ki a színház igazgatói posztjára. Felhívásuk szerint a főváros egyetlen gyermek- és ifjúsági színháza eddig kizárólag szakmai alapon működött, mostantól viszont egy politikai kinevezés veszélyezteti a jövőjét. A rendezvényen felszólalt többek között Pogány Judit, Nagy Ervin és a Kolibri társulata által támogatott pályázó, Vidovszky György is.
A demonstráció zárásaként a tüntetők fáklyákkal a kezükben vonultak a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz, hogy átadják a petíciójukat a miniszternek. Hankó Balázs egy államtitkárával, valamint Zalán János és Novák János társaságában fogadta a Kolibri delegációját. A közel félórás tárgyalás nem vezetett eredményre, Vidovszkyék szerint Hankó válasza nagyjából az volt: Brüsszel.
„Nem lehet ennyire semmibe venni a társulat akaratát”
Zalán János igazgatói megbízatása miatt már korábban is több szakmai szervezet és művész tiltakozott, köztük a Magyar Színházi Társaság, a fővárosi fenntartású színházak vezetői, valamint a Kolibrivel együttműködő alkotók, köztük a szerdai eseményen is felszólaló Pogány Judit.
Pogány Judit, aki a Kolibri Kék madár című produkciójában vett részt színészként, a tüntetésen azt mondta, amióta ez a színház létezik, azóta hűséges nézője és rajongásig szereti. Harminchárom éve egy összeszokott társulat szolgálja ott a legkisebbeket, a csecsemőktől az ifjúsági korosztályig, és „most bejön egy idegen szellem, egy idegen akarat”. „Nem lehet ennyire semmibe venni a társulat akaratát”,mondta, majd felidézte, hogy egykor a kaposvári színház is értő nézőket nevelt a 70-es években – és ezt teszi a Kolibri is. Ezt pedig Vidovszky György képes továbbra is garantálni, aki érti a gyerekek nyelvét.
„Fel vagyok háborodva mint apa és mint színész”
– ezzel nyitott Nagy Ervin, aki egy rövid, de meglehetősen politikus szöveget mondott. Nonszensznek nevezte, ami történik, majd úgy fogalmazott: az ébredő erő, a Tisza Párt nem engedi a jövőben, hogy a politikai lojalitás felülírja a szakmaiságot, ezt megígéri. Szerinte vérlázító, hogy most olyan emberre bízzák a Kolibri vezetését, aki kétes hírnévre tett szert, és még mindig kiderülhet, hogy Zalán valamilyen gazdasági bűncselekményben vett részt. A színész végül azt mondta, hogyha valóban felnőtt színházzá alakítja az új vezető a Kolibrit, akkor százszor ennyien jönnek ki a színház elé.
A Kolibri két tagja, Nyirkó Krisztina és Szívós Károly megismételte a társulat aggodalmait az újonnan kinevezett igazgató pályázatával kapcsolatban. Azt mondták, az nem tartalmaz értékelhető művészi elképzeléseket, illetve eltér attól a progresszív vonaltól, amit a Kolibri eddig képviselt. Szerintük Zalán megválasztása „szakmai tévedésen alapul”, és elfogadhatatlannak tartják, hogy azt, ahogyan a pályázat ígéri, szórakoztató színházzá alakítsák. Reagáltak Novák János bevonására is: azt egy kirakatakciónak nevezték, ami nem jelent számukra garanciát.
Novák János, a Kolibri alapító igazgatója ugyanis időközben besorolt Zalán mögé. Az új vezető hétfőn arról tájékoztatta a sajtót, hogy Novák János (aki eddig a társulattal együtt fejezte ki tiltakozását a miniszteri döntés miatt) mostantól szakmai konzulensként támogatja az igazgató munkáját.


Ezt megelőzően a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság tizenhét színidirektora állt ki nyílt levélben a Kolibri új vezetője mellett: szerintük a szakmai bizottság tagjai olyan elismert színházi szakemberek, akik „kifejezetten szakmai kritériumok mentén” hozták meg döntésüket.
Nyirkó Krisztina és Szívós Károly a rendezvényen úgy fogalmaztak: most több évtizedes munkájuk veszhet kárba, ezért arra kérik a kulturális minisztert, hogy vonja vissza Zalán kinevezését, Karácsony Gergelyt pedig arra, hogy tegyen lépéseket a színház megmentéséért. Nyirkó Krisztina és Szívós Károly beszédét nagy taps követte.
Horgas Péter, a Civil Bázis egyik alapítója a tüntetés nyitó szónokaként arról beszélt, hogy ahogyan kiálltak korábban a civilek, az oktatás szabadsága, a roma honfitársak, vagy a bántalmazott gyerekek mellett, magától értetődő volt, hogy a Kolibrinek is felajánlották a segítségüket.
„Mert ebben mint cseppben a tenger, az egész bántalmazó rezsim működése megmutatkozik.”
Szerinte ismét a gyerekekről van szó, most is ők kerülnek újra veszélybe. A színházat egy megsebzett madárkának nevezte, ami éppen krisztusi korba lépett a 33 évével. Vidovszky György és Zalán János pályázata szerinte összehasonlíthatatlan, Zalán pályázatát fércműnek nevezte. „Hogy a fenébe lehetett ezt elfogadni?”, kérdezte.



Horgas azt mondta, két petíciót írhatnak alá a jelenlévők. Az egyiket a kulturális miniszternek viszik majd el a demonstráció után, a másikat Karácsony Gergelynek, hogy tegyen meg mindent azért, hogy Zalán kinevezését visszavonják. Tegnap már kaptak is egy levelet a fővárostól, amelyben azt írták, folynak a tárgyalások Hankó Balázzsal.
Előzetesen úgy volt, hogy Molnár Piroska is fel fog szólalni, azonban a tüntetőknek azt üzente, hogy az egészségi állapota nem engedi meg, hogy fellépjen. Ő így nem tudott megjelenni, de a Bors néniből elhangzott egy dal Tisza Bea és Darvas Benedek előadásában.
Végül a társulat által közel egyöntetűen támogatott Vidovszky György rendező mondott néhány mondatot. Először megköszönte a támogatást, szerinte az SZFE óta nem volt ilyen kitartó szakmai kiállás egy színházi intézmény mellett. Vidovszky szerint a Kolibri igazgatói kinevezésénél nem szakmai, hanem politikai döntés született,
„egy gyerekszínház a politika játszóterévé vált”.



Hankó nem fogja beengedni a brüsszeli mainstreamet
A tömeg fél hét előtt nem sokkal ért a minisztérium épületéhez. A tüntetők között üdvrivalgás tört ki akkor, amikor kiderült: Hankó Balázs és a minisztérium egyik államtitkára fogadja egyeztetésre a Kolibri delegációját. A nagyjából húsz perces egyeztetés után a Vidovszky György és Horgas Péter beszámolt a bent történtekről a hidegben addig énekelve várakozó tömegnek. Vidovszky azt mondta, színházilag is értékelhető, furcsa helyzetben volt részük: a Kolibri háromfős delegációjával szemben négyen ültek, Hankó Balázs miniszter, Varga-Bajusz Veronika államtitkár, valamint a színház régi és az új igazgatója, Zalán János és Novák János. Vidovszky szerint a miniszter arra kérte őket, mondják el, mi a bajuk Zalánnal, miközben Zalán ott ült velük szemben. Majd miután néhány dolgot elsoroltak, Hankó kijelentette: a minisztérium nem fogja eltűrni, hogy ne a nemzetstratégiai elvek mentén működjön a színház, és nem fogja beengedni a brüsszeli mainstreamet.
Horgas Péter elmondta, hogy átadták a petíciójukat, bár az szerinte jó eséllyel a szemétkosárban landol majd. Végül azzal búcsúzott, hogy gondolkodnak, hogy mit lehet még tenni, a fővárosnál mindenképp próbálkoznak majd, „talán ők tudnak ebben még lépni”.
Az előzmények
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter annak ellenére nevezte ki januárban Zalán Jánost a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház igazgatói posztjára, hogy Zalán a társulat szavazásán mindösszesen egy szavazatot kapott, szemben a színházban régóta dolgozó Vidovszky Györgyre leadott 51 vokssal. A minisztérium által felkért szakmai bizottság viszont már Zalánt támogatta.
A tiltakozók szerint a bizottság döntése jogi és szakmai szempontból is megkérdőjelezhető. Egyrészt Zalán pályázata több ponton sem felel meg a fenntartó által előírt követelményeknek, és mint a HVG által megszerzett pályázatból kiderült, Zalán a „túlélés” egyik eszközének a felnőtt közönségnek készülő szórakoztató darabokat látta. Az új igazgató, akinek egyébként nincs gyermekszínházi tapasztalata, tagadta, később azt nyilatkozta, nincs ilyen szándéka.
A jogi aggályokat pedig szerintük az jelenti, hogy még nem zárult le a Pesti Magyar Színház gazdálkodása ügyében tett büntetőfeljelentés miatt indított vizsgálat. Zalán János közel tíz éven át vezette a Pesti Magyar Színházat, tavaly májusban azonban a minisztérium többek között költségvetési csalás és hűtlen kezelés miatt tett feljelentést az intézmény ellen. Zalán ezután visszavonta újabb beadott pályázatát, és lemondott.