Az Alaptörvényben fogják rögzíteni, hogy Magyarországon tilos kábítószert előállítani, terjeszteni és használni

Március 1-jétől hajtóvadászat folyik a kábítószer-kereskedők ellen annak érdekében, hogy felszámolják Magyarországon a drogkereskedelmet, illetve zéró toleranciát tanúsítanak a dílerekkel szemben – közölte Horváth László kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos a rendőrséggel közös sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Azt is mondta, hogy az Alaptörvényben rögzíteni fogják: Magyarországon tilos a kábítószer előállítása, terjesztése, használata és népszerűsítése, emellett pedig olyan jogszabályi környezetet kívánnak teremteni, ami a rendőrségi fellépést gyorsabbá, hatékonyabbá és eredményesebbé teszi, és elrettenti a drogkereskedőket – írja az MTI.
Horváth szerint a kábítószer-kereskedő arra építi az életét, hogy másokat megmérgezzen, mások gyerekeit megmérgezze. A rendőri intézkedések eredményessége abban mérhető, hogy minden akció, ami felszámol egy drogbandát, életeket ment. A drogdílerek szerinte egyetlenegy dolgot tehetnek, eltűnnek a szereikkel együtt. Az akciósorozat a tervek szerint nem korlátozódik egy hónapra, hanem folyamatos lesz, ugyanis Magyarország nem akar azon az úton járni, amelyre sok nyugat-európai ország lépett.
A kormánybiztos tájékoztatása szerint Magyarországon nincs helye a kábítószer-liberalizációnak, annál is inkább, mert felmérések szerint a társadalom, a magyar emberek 92 százaléka támogatja a drogdílerekkel szembeni szigorú fellépést.
Töreki Sándor bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes hangsúlyozta, hogy 2025-ben a rendőrség legfontosabb tevékenységének tekinti a kábítószerek elleni küzdelmet, mert a drog rombolja a biztonságot és tönkreteszi az emberi közösségeket. Ennek érdekében Delta elnevezéssel akcióprogramot dolgoztak ki.
A Készenléti Rendőrség keretei között létrehoztak egy 210 tagú, nyomozókból és akciószolgálatot ellátó rendőrökből álló egységet, ami országosan koordinálja a szakmai munkát. Továbbá a vármegyei rendőr-főkapitányságokon akciócsoportokat alakítanak, illetve eszközfejlesztés lesz, mintavételi eszközöket szereznek be.
Az akcióprogram része a megelőzés is, amelybe be kívánják vonni az oktatási intézményeket, az önkormányzatokat, a sajtót, a civil- és szakmai szervezeteket is, illetve a rendőri akciók alkalmával a lehető legnagyobb számban fognak élni a személyi szabadságot korlátozó eszközök alkalmazásával a jogszabályok betartása mellett.
Bátyi Péter, a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság főosztályvezetője azt mondta, hogy az elmúlt időszakban 20 drogterjesztő és 80 fogyasztó ellen indítottak eljárást, illetve 4 kilogrammnyi drogot, 7 millió forintnyi készpénzt és 30 millió forint értékű vagyontárgyat foglaltak le a gyanúsítottaktól.
Az alezredes arról is tájékoztatott, hogy a vármegyei akciócsoport március 3-án összehangolt akció keretében rajtaütött több drogkereskedőn. Az egyik ismert dílert Zsámbokon kísérelték meg megállítani a rendőrök, ám a gyanúsítottak autójukkal belehajtottak a rendőrautóba, majd amikor a nagy sebesség miatt az útpadkában elakadt a kocsijuk, gyalog menekültek a közeli szántóföldön. A rendőrök elfogták a két embert, majd az egyikük otthonában 4 millió forintot találtak. Ezzel párhuzamosan további nyolc gyanúsítottat fogtak el különböző helyszíneken egy összehangolt, egy időben végrehajtott akció keretében.
Orbán Viktor idei évértékelőjén fontos teendőként emelte ki a kábítószerekkel szembeni fellépést – ekkor jelentette be, hogy külön kormánybiztost nevez majd ki annak érdekében, hogy javítsa a droghelyzetet. A feladatot Horváth László fideszes képviselő kapta meg.