Tanúként hallgatják meg Varga Juditot és Trócsányi Lászlót a Schadl–Völner-perben

Tanúként hallgatják meg Varga Juditot és Trócsányi Lászlót a Schadl–Völner-perben
Varga Judit volt igazságügyi miniszter és Völner Pál volt igazságügyi miniszterhelyettes 2021-ben a parlament igazságügyi bizottságának ülésén – Fotó: Soós Lajos / MTI

1029

Tanúként idézi be a bíróság Varga Judit és Trócsányi László volt igazságügyi minisztereket a végrehajtói kar volt elnöke, Schadl György és a fideszes volt igazságügyi miniszterhelyettes és államtitkár, Völner Pál korrupciós perében, értesült a Telex. Az információt végül Völner Pál védője megerősítette a 24.hu-nak. A két miniszter meghallgatását maga Völner Pál kezdeményezte.

Találkozó Schadl Györggyel

Varga Judit 2019 óta igazságügyi miniszter, így a feltételezett bűncselekmények elkövetése idején ő volt Völner Pál főnöke. A nyomozati anyagokban Varga neve többször is feltűnik, Schadl és Völner rendszeresen beszélnek róla. Volt, hogy egy lehallgatott beszélgetésen Schadl György azt mondta: az egyik végrehajtó Varga feljelentésével fenyegetőzött.

Völner Pál és védője a per kezdete óta eléggé ragaszkodtak ahhoz, hogy a bíróság tanúként hallgassa meg a volt igazságügyi minisztert a perben. A tárgyalásokon – nagyon tudatosan – mindig épp annyi információt csepegtettek csak Vargáról, ami a miniszteren tartotta a figyelmet, így akarták elérni a beidézését.

Völner egyszer például átadott egy papírt a bíróságnak, amin különféle üzenetváltások voltak kinyomtatva – köztük Varga Judittal. Az egyik így nézett ki:

Varga: Szia, Pali, XY beszélt veled vh-ügyben?
Völner: Szia, igen, szeretnék erről majd a héten egyeztetni.
Varga: Rendben, beszéljünk majd holnap az államtitkári előtt.

Egy másik üzenetváltásban pedig egy minisztériumi dolgozó írta meg Völnernek, hogy Varga Judit a végrehajtói törvény módosításánál intézkedett. Völner szerint ez az üzenet igazolja, hogy Varga „a végrehajtói ügyeket szoros figyelem alatt tartotta”.

Bár Völner szerint ő maga általában törli az sms-eit, a bíróságnak benyújtott üzenetváltások valahogy mégis megmaradtak a telefonjában, a felhőjében.

A fideszes exállamtitkár szerint Varga tud nyilatkozni arról a bíróságnak, hogy a végrehajtói kinevezési jogkörök nem alá, hanem Vízkelety Mariann és Hajas Barnabás egykori államtitkárok alá tartoztak. A vád szerint ugyanis Schadl György javaslatai alapján Völner jelezte az illetékes főosztálynak a minisztériumban, hogy kiket kellene végrehajtónak kinevezni.

„A miniszter asszony szorosan kézben tartotta a minisztériumi dolgokat, mindig nyomon követte a pályázati kiírások menetét, eredményét” – mondta Völner egyszer a bíróságon. Állítása szerint a miniszter mindig azt kérte, tájékoztassa őt az ügyekben, így magyarázta a bíróságnak Völner azt, miért akarja tanúként beidézni Varga Juditot.

Völner védője, Papp Gábor a per egyik pontján röviden és tömören ennyit kérdezett Völnertől a bíróság előtt:

Papp: Olyan hármas megbeszélés volt-e, ami a miniszter, Schadl és ön között történt?
Völner: Volt.

A Telex birtokába került nyomozati anyagok is azt mutatják, hogy legalább egy ilyen találkozó volt a hármuk között: miután Schadl megijedt attól, hogy egy másik végrehajtó esetleg áskálódhat ellene, bejelentkezett Völnernél, szerezzen neki időpontot a miniszternél, vagyis az ő szavaival: „valamikor esetleg, úgy hétfő-kedd-szerda körül tudunk beszélni egy tíz percet jó miniszter asszonnyal?” De úgy, hogy azért Völner is ott legyen a találkozón. Az államtitkár azt felelte, megpróbálja lefixálni a dolgot. 2021. július 12-én Schadl és Völner pedig meg is ejtette a találkozót az akkori igazságügyi miniszterrel.

Mindezekről a Telex megkérdezte magát Varga Juditot, aki azt mondta: a mindenkori igazságügyi miniszter kötelessége, hogy a hivatásrendek vezetőivel találkozzon, és legfeljebb egy-két ilyen találkozóra emlékezett Schadl Györggyel, de szerinte minden esetben ott volt a kabinetfőnöke is, és ezek mindig szakmai egyeztetések voltak. A Völnerrel váltott sms-ekről azt mondta: az államtitkárával mindig szakmai kérdésekről beszélt telefonon vagy váltott sms-t. Hozzátette, hogy miniszterként feladata, hogy szoros figyelemmel kísérje a szakterületén zajló folyamatokat, így a végrehajtói karban történteket is, tehát ebben „nincs semmi látnivaló”.

Varga Juditot az ügy nyomozati szakaszában nem hallgatták ki tanúként. (Ellentétben a Magyar Péter-féle hangfelvétel ügyében, ahol rajta kívül az ügyészség még Gulyás Gergelyt és Rogán Antalt is meghallgatta, majd a nyomozást meg is szüntette.)

Beszélgetés Schadl Györggyel

Ahogy elődjét, a korábbi igazságügyi minisztert, Trócsányi Lászlót sem, akit most szintén tanúként idéz be a bíróság.

Trócsányi László 2014 és 2019 között volt Magyarország igazságügyi minisztere, 2015-ben tehát az ő minisztériumába nevezte ki Orbán Viktor államtitkárnak Völner Pált. Neve pedig fel is bukkan néhányszor a nyomozati iratokban.

„Gyurinak szólni, Trócsányi ügye hogy áll!” – egy ponton például ez szerepel Schadl jobbkezének naplójában, aki szintén a vádlottak padján ül.

Trócsányi a nevének felbukkanásáról korábban úgy nyilatkozott a 24.hu-nak, hogy 2021-ben egyszer beszélt Schadl Györggyel, végrehajtási szakkérdésben – tehát akkor, amikor már nem ő volt az igazságügyi miniszter. Azt állította, más kapcsolata nem volt a végrehajtói kar elnökével, „ebből következően kapcsolatot nevezettel nem tartott”.

Azt állította, hogy a minisztersége alatt egyedi végrehajtói kinevezéssel nem foglalkozott, ennek szabályait a minisztérium szervezeti és működési rendjének szabályzata tartalmazta. A volt miniszter akkor szikáran azt is kommentálta, hogy tanúként meghallgatnák a perben. „Egy büntető eljárásban az érintettnek jogában áll tanú beidézésére javaslatot tenni, amelynek teljesítéséről a bíróság dönt”, mondta.

A többiek

A bíróság már korábban is hallgatott meg tanúként egy sor más vezető tisztségviselőt. Járt már a bíróságon Süli János egykori paksi atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter, Kovács Pál volt államtitkár és Steiner Attila államtitkár is – ők épp a korrupciós ügy egyik mellékszálának, Schadl György vízzel hajtott autójának ügyében.

A Schadl–Völner-ügy lényege a vádirat szerint, hogy Schadl korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, aki rendszeresen 2–5 millió forintot kapott tőle – összesen legalább 83 millió forintot. Az államtitkár cserébe vállalta, hogy a pozíciójából eredő befolyásával Schadl kéréseire elintéz konkrét ügyeket, például a jól jövedelmező végrehajtói kinevezéseket. Az ügyészség szerint Schadl lényegében „fizetésként” adta Völnernek a pénzt, hogy folyamatosan rendelkezésére álljon a különböző ügyek elintézésében. A végrehajtói kar elnöke pedig ezt abból a pénzből finanszírozta, amit azoktól kapott, akiket a végrehajtói pozícióba segített. Így összesen 924 millió 852 ezer forint illegális jövedelemre tett szert a vád szerint.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!