Magyarcsanád fideszes polgármestere úgy sejtette, hogy a kiszombori civilek ellenzékiek, ezért rájuk eresztett egy szórólapkampányt

Magyarcsanád fideszes polgármestere úgy sejtette, hogy a kiszombori civilek ellenzékiek, ezért rájuk eresztett egy szórólapkampányt
Endrész Erzsébet, a Honismereti Kör vezetője az őket támadó szórólapokkal – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Móra Ferenc Sándor
Móra Ferenc Sándor
Szegedi tudósító

1622

„Kormányzati pénzből kormánygyalázás? Avagy mit lehet tudni a Kiss Mária Hortensia Honismereti Körről?” címzéssel, „Igazságot kereső Kiszomboriak” aláírással kezdtek szórólapokat terjeszteni március 15-én, a nemzeti ünnepen a Makótól 6 kilométerre lévő, 3600 fős faluban. Szombaton késő este vagy éjszaka a falu két utcájában dobálták a szórólapokat a postaládákba ismeretlenek. A történtek már vasárnap nagy felzúdulást váltottak ki, hétfőn délelőtt pedig ismerőseik figyelmeztették a honismereti körösöket, hogy már megint szórólapoznak a faluban.

A Kör egyik tagja, Csanádi Ferenc sietett a helyszínre, meg is állított két középkorú kerékpárost, akik szórólapokat dobáltak a postaládákba. Csanádi megkérdezte, kik ők, honnan jöttek, és mit csinálnak a faluban, ahol korábban ő még nem látta őket. Előbb zavaros válaszokat kapott, de aztán kiderült, hogy mindketten közmunkások a 20 kilométerre fekvő Magyarcsanádon, ahonnan az önkormányzat kisbusza hozta őket hétfő délelőtt biciklistől-szórólapostól, hogy terítsék szét a lapokat Kiszomboron. Még térképet is kaptak, hogy mely utcákba menjenek.

Csanádi gyanúsnak találta a csanádiak sztoriját, ezért rendőrt hívott, akik igazoltatták a bicikliseket. A közmunkások megadták az őket irányító ember számát, amit a rendőrök fel is hívtak. A vonal másik végén Farkas János, Magyarcsanád fideszes polgármestere mutatkozott be, ő küldte, mi több, mint később kiderült, az önkormányzat kisbuszával ő maga fuvarozta át a szórólapozókat.

Kiszombor és Magyarcsanád Lázár János miniszter, a Fidesz országgyűlési képviselőjének választókerületéhez tartozik. Farkas, aki 2014 óta polgármestere az 1200 lakosú Magyarcsanádnak, maga is a Fidesz tagja, a vármegyei közgyűlés ügyrendi és jogi bizottságának elnöke. Farkas és Lázár a Facebookon fellelhető képeik alapján jó kapcsolatban vannak. A kiszombori polgármester, Szirbik Imre ugyan a Fidesz makói alapszervezetének alelnöke, de a 2024-es rendes és a 2020-as időközi polgármester-választáson is függetlenként indult, ellenfele a szintén függetlenként induló Csanádi volt. A polgármester mindkét választáson magabiztosan, a szavazatok abszolút többségével nyert.

Lázár 2026-ban már nem indul itt képviselőként, a Fidesz új választókerületi elnöke Czirbus Gábor. Érdeklődésünkre megerősítette, hogy tud a kiszombori szórólapozásról. „A szórólap tartalmáról tájékozódtam, azzal egyetértek. Nem gondolom, hogy bármi lejárató dolog lenne benne, ismereteim szerint az érintett egyesület tagjai ellenzéki politikai szerepet is vállalnak. Az erről szóló tájékoztatást a Fidesz is meg fogja tenni.” Kerestük Lázárt is, de ő egyelőre nem válaszolt kérdéseinkre.

Farkas János és Lázár János május 1-jei bográcsozáson Magyarcsanádon 2024-ben – Fotó: Lázár János / Facebook
Farkas János és Lázár János május 1-jei bográcsozáson Magyarcsanádon 2024-ben – Fotó: Lázár János / Facebook

A rendőri igazoltatás után a két magyarcsanádi közmunkás feladta a kiadó vagy a kiadó szervezet nevének feltüntetése nélküli, politikai tartalmú szórólapok terjesztését, és az egész köteget átadták a helyszínre érkező Endrész Erzsébetnek, a Honismereti Kör vezetőjének, aki így kb. 1400 darab szórólapot kapott, százasával szépen összekötegelve. Endrész és Csanádi másnap személyesen keresték fel Farkas Jánost.

Egyéni elhatározásból indított politikai kampány

Farkas nem tudta nekik világosan elmagyarázni, milyen késztetésből támadt szórólapozással civil szervezetükre, mondták a Honismereti Kör tagjai kérdésünkre. Csanádi szerint az kiderült, hogy Farkas eleve régen, és akkor is csak ritkán járt Kiszomboron, bár vannak ott ismerősei. A magyarcsanádi polgármester Endrész szerint még csak a Kör vezetőjének a nevét se tudta helyesen, és az is kiderült, hogy nem sokat tud a szervezet tevékenységéről. Azt viszont tudta, hogy a Kör három tagja is önkormányzati képviselő.

A Honismereti Kör nem politizál, vagyis nem nekik vannak önkormányzati képviselőik, hanem a szervezetüknek tagjai önkormányzati képviselők. A 2003 óta közhasznú civil szervezetként működő egyesületük semmilyen politikai tevékenységet nem folytat. Hagyományőrző és kulturális programokat szerveznek, például batyúbált, néprajzi gyűjtőmunkát, kirándulásokat és gyermekfoglalkozásokat, előadásokat és gasztronómiai bemutatókat. Részt vesznek a műemlékvédelemben és ők szervezik nyaranta az egyre híresebb Kukorica-Útvesztő Fesztivált, amihez a falu határában négy és fél hektáros kukoricatáblán majdnem öt kilométeres labirintust alakítanak ki.

A Honismereti Kör 86 tagja között vannak mindenféle politikai oldal hívei, és ebből semmi baj nem volt, a közös célokért jól tudtak együtt dolgozni. Csanádi szerint a kiszombori képviselőtestület se hangos a politikai vitáktól, a polgármester és mind az öt képviselő függetlenként indult. Az üléseken elmondják a véleményüket a felmerülő ügyekről, de nincsenek éles viták, sem politikai harcok, pártpolitizálással pedig nem foglalkoznak Endrész szerint annak a három képviselőnek, akik a Körnek is tagjai, egyre jobb a viszonya Szirbik Imre polgármesterrel. Farkas János falujában, Magyarcsanádon pedig semmiféle tevékenységet nem folytatnak. Mindezek miatt érthetetlen, miért vádolja a Kör tagjait Farkas János szórólapja ellenzékiséggel és a kormány gyalázásával.

Ilyen szórólapokat dobáltak be a kiszombori postaládákba, a lap szélének díszítése azonos a Honismereti Kör weboldalán látható rajzolattal – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Ilyen szórólapokat dobáltak be a kiszombori postaládákba, a lap szélének díszítése azonos a Honismereti Kör weboldalán látható rajzolattal – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

Endrész és Csanádi, miután felkeresték Farkast, egy videót is feltöltöttek a Kör Facebook-oldalára, amiben Csanádi beszéli el a történteket. Eszerint Farkas azt állította, hogy magánszemélyként, saját egyéni elhatározásából indította a szórólapos akciót, a lapokat maga készítette otthon,

a közmunkások pedig aznap szabadságon voltak, és külön fizetségért dolgoztak.

A Honismereti Kör vezetői nem értik, hogy miért kellett Farkasnak ezt a szórólapos politikai vádaskodást elindítania. Kiszomboron nem lesz most időközi választás, és nem volt éles vitájuk senkivel. Már az előző ciklusban is volt a faluban több önkormányzati képviselő is, aki a Honismereti Kör tagja, ez tehát nem újdonság. Csanádi Ferenc amiatt sem érti az egészet, mert ő úgy tudja, Farkas János sokat dolgozik Magyarcsanádért, olyan polgármester, aki a faluja ügyeivel lelkiismeretesen és nagyon aktívan foglalkozik, nem politikai csatákkal törődik.

Endrész és Csanádi érthetetlennek, furcsának, már-már hihetetlennek tartják a történteket. Azt még nem döntötték el, hogy most mit kéne csinálni, tegyenek-e valamilyen jogi lépést az őket támadó szórólapok miatt. Ezen még gondolkodnak.

A Honismereti Kör tagjai nem értik, miért indult ellenük szórólapos akció – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A Honismereti Kör tagjai nem értik, miért indult ellenük szórólapos akció – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

„Úgy válaszolok, hogy nem válaszolok” – közölte telefonos érdeklődésünkre Farkas János, aztán mégis beszélt. Nekünk is azt mondta, hogy a Kiszomboron szórólapozó magyarcsanádi közmunkások szabadságon voltak. Amúgy is mindegy, hogy közmunkások voltak, ez szerinte nem függ össze az üggyel, mondta. Helytállónak nevezte Csanádi videójának azt az állítását, hogy a szórólapozás magánakció volt, szerinte az egész csak „politikai vihar a biliben”. Azt mondta, vállalja, amit Csanádinak mondott, bár szerinte a Honismereti Kör alapító tagjának videójában vannak ferdítések. Hogy ezek mik volnának, azt nem közölte. Azt viszont igen, hogy Csanádi és Endrész neki nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy a szórólap melyik állítása nem igaz. A nyomtatvány szerinte nem becsületsértő, csak „tájékoztatás a kiszomboriak felé”.

A legújabb fejlemény, hogy a Hárman a változásért nevű Facebook-csoport keresi a szombat éjszakai, ismeretlen szórólapozókat.

„Tesszük mindezt bármely civil szervezet védelmében. Most a Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör került célkeresztbe. Máskor mással is előfordulhat mindez.”

A Facebookon megjelent felhívás szerint annak, aki hiteles módon tudja bizonyítani a szórólapozó(k) személyazonosságát, 200 ezer Forint nyomravezetői díjat ajánlanak fel. A megtévesztett szórólapozó saját maga, névtelen módon is jelentkezhet,

Kiss Mária Hortensia 1911-ben született Kiszomboron. Tanár, írónő, helytörténet-kutató volt, a Hortensia nevet akkor kapta, amikor apáca lett. 1956-ban külföldre távozott. Hazatérése után 1994-ben Verőcemaroson hunyt el. Kiszombor történetéről írt tanulmánya alapvető forrásmű a településsel foglalkozó helytörténészek számára.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!