Magyar Péter kora este bejelenti, hányan is töltötték ki a Tisza Párt konzultációját, és ki hogyan válaszolt

Magyar Péter kora este bejelenti, hányan is töltötték ki a Tisza Párt konzultációját, és ki hogyan válaszolt
Magyar Péter sajtótájékoztatója a Nemzet Hangja nevű konzultációról 2025. március 24-én – Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex

1649

Vasárnap délután négykor, a Műegyetem rakparton kezdődik a Tisza Párt Nemzet Hangja nevű konzultációját és az azt kísérő országos kampányt lezáró eredményváró rendezvény. Az esemény leírásában azt ígérték, hogy „lesz zene, élménybeszámolók a három heti megfeszített munkáról és az eredmények hivatalos bemutatása”. Magyar Péter a rendezvényen hat órakor fogja értékelni a szavazást, és elmondja, melyik kérdésekre „mondott igent a nemzet”

Magára a konzultációra az esemény leírásában is népszavazásként hivatkozott a párt, ahogy korábban az elnök, Magyar Péter is de a kezdeményezés jogilag nem nem volt az. Az viszont biztos, hogy a Nemzet Hangját több százezer magyar töltötte ki.

A Tisza Párt elnöke a párt március 15-i rendezvényén jelentette be, hogy megszervezik „a valaha volt legnagyobb” közös megmozdulást, a Nemzet Hangja nevű „népszavazást”. Az akciót Magyar Péter a kormány Ukrajna EU-s tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásával párhuzamosan hirdette meg. A párt 12+1 pontos, online és személyesen is kitölthető kérdéssorára minden 16 év feletti magyar válaszolhatott. A kérdések ezek voltak:

  1. Egyetért-e Ön azzal, hogy évi maximum 200 ezer forint értékben Nyugdíjas Szép-kártyát vezessünk be, amely élelmiszerre, gyógyszervásárlásra és egészségmegőrzésre fordítható?
  2. Egyetért-e Ön azzal, hogy a gyógyszerek áfakulcsa 0 százalékra csökkenjen?
  3. Egyetért-e Ön azzal, hogy az állam ne fordíthasson költségvetési forrásokat magánegészségügyi beruházások támogatására, és évente minimum 500 milliárd forint extra forrást biztosítson az állami egészségügyi rendszer fejlesztésére?
  4. Egyetért-e Ön azzal, hogy a visszaszerzett nemzeti vagyont oktatásra, egészségügyre és vidékfejlesztésére fordítsuk?
  5. Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészséges élelmiszerek áfakulcsa maximum 5 százalék legyen?
  6. Egyetért-e Ön azzal, hogy a személyi jövedelemadó (szja) egységesen 9 százalékra csökkenjen?
  7. Egyetért-e Ön azzal, hogy újra bevezetésre kerüljön a korábbi területeken a kata adózási forma?
  8. Egyetért-e Ön azzal, hogy az 5 milliárd forintos vagyon felett extra adófizetési kötelezettség kerüljön megállapításra?
  9. Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja maradjon?
  10. Egyetért-e Ön azzal, hogy egy miniszterelnök két ciklusig, maximum 8 évig tölthesse be a pozícióját?
  11. Egyetért-e Ön azzal, hogy az önkormányzatok visszakapják a hatásköreiket, intézményeiket és forrásaikat az oktatási, egészségügyi és szociális területen.
  12. Egyetért-e Ön azzal, hogy a miniszterelnök fizetése maximum 2,5 millió forint legyen, és az országgyűlési képviselők jövedelme a felére csökkenjen?

+1 Támogatja ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?

Az utolsó, extra kérdés egy „-e”-t kivéve pontosan ugyanaz, mint amit a kormány tesz fel az embereknek a véleménynyilvánító szavazáson. Április elején a Fidesz-KDNP vezető politikusai is országjárásra indultak, hogy ők is népszerűsítsék a kezdeményezésüket.

Ukrajna EU-s csatlakozásáról ugyan szinte azonos kérdést tett fel az embereknek a Tisza Párt, mint a Fidesz-KDNP, a kormánypártok narratívája szerint a legnagyobb ellenzéki párt „brüsszeli utasításra” indította a konzultációját. A Fidesz kommunikációs igazgatója, Menczer Tamás szerint a Tisza Pártnak azért kellett elindítania a kezdeményezést, hogy bebizonyítsa, a magyarok támogatják Ukrajna uniós csatlakozását.

Népszavazás vagy konzultáció?

A kezdeményezésre Magyar rendre a népszavazás kifejezést használta, de a Nemzet Hangja valójában nem egy hivatalos, jogilag is érvényes népszavazás. Népszavazást kezdeményezni, majd kiírni jóval hosszabb jogi folyamat lett volna.

Ahhoz, hogy népszavazást írjanak ki, szükség lett volna a Nemzeti Választási Bizottság (és fellebbezések esetén a Kúria és az Alkotmánybíróság) támogató döntésére is. Ha pedig mindezek megvannak, össze kellett volna gyűjteni minden egyes kérdésre minimum 200 ezer érvényes aláírást. Hivatalos népszavazás helyett igazából egy a kormány nemzeti konzultációihoz formailag hasonlító kezdeményezést bonyolított le a párt.

Magyar Péter április 9-én egy posztban azt írta, „öles léptekkel haladnak az egymillió szavazat felé”. Ugyanebben a posztban jelentette be azt is, hogy a Tisza Párt online megválaszolható kérdéssorának kitöltési határidejét két nappal meghosszabbítják, április 13. délig, hogy „eljuthassanak mind a 3155 településre”. Vasárnap Magyar Péter egy kommentben azt mondta, az egymillió szavazat már a határidő előtt két nappal, pénteken meglett.

Magyar állítása szerint az elmúlt hetekben 2385 településen 7418 kitelepülést tartottak és „majdnem 10 ezer” önkéntesük dolgozott azon, hogy minél többen vegyenek részt a kezdeményezésben. A Tisza Párt elnöke országjárással népszerűsítette a konzultációt, tömegeket mozgatott meg a nagyobb városokban, így például Debrecenben, Győrben, Nyíregyházán vagy Miskolcon is.

Támadások az aktivisták ellen

A Tisza Párt szavazatokat gyűjtő aktivistáit több alkalommal is megtámadták a konzultációt népszerűsítő kampány alatt. Magyar Péter az esetek miatt követelte, hogy a miniszterelnök, de Sulyok Tamás köztársasági elnök is szólaljon meg az országban uralkodó agresszióval szemben, de ez a részükről nem történt meg.

Pesterzsébeten egy napszemüveges férfi zaklatta, fenyegette a boltja előtt felállított standnál álló tiszás aktivistákat. A Telex forrásai szerint az aktivistákat az a Cs. Sándor fenyegette meg, aki a 90-es években aktív, később meggyilkolt maffiózó, Seres Zoltán embere volt.

Rakamazon egy idős nő az autójával konkrétan eltolta a tiszás aktivisták kisasztalát. Amikor az egyik aktivista megkérdezte tőle, hogy el akarta-e ütni, azt válaszolta, hogy

„Akkor szappan lenne belőled!”

A kelenföldi vasúti aluljárójában pedig egy férfi azt kiabálta, felakasztaná az aktivistákat, „ha megtehetné”. Azt is mondta, hogy az aktivisták hazaárulók, az egyik női aktivistát pedig ütéssel fenyegette. A férfire elfogatóparancsot adott ki a rendőrség, majd március 31-én elfogták, és közösség tagja elleni erőszak gyanújával hallgatták ki és őrizetbe vették. Erről az esetről is nyilvánosságra hozott egy felvételt a Tisza Párt:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!