
Önnel is előfordult már, hogy békésen turkált a fülében egy fültisztító pálcikával, és egyszer csak elfogta a köhögés? Ha igen, akkor először is hadd emlékeztessem arra, hogy bár a fültisztító pálcikák még mindig nagy népszerűségnek örvendenek, a legtöbb szakértő rég nem ajánlja a használatukat. Sokszor többet árt, mint használ, ha a fülzsírt még mélyebbre tuszkoljuk a hallójáratunkba, és egyébként a fülzsír valójában hasznos, nem véletlenül termelődik. Persze van, hogy túl sok van belőle, ilyenkor érdemes elmenni egy szakorvoshoz, aki megfelelően kitisztítja a fülünket.
Ezzel meg is volt a mai jó tanács, térjünk is vissza a fültisztító pálcikákhoz, mert úgyis használják önök is, hiába nem lenne szabad. Szóval a reggeli fürdés után elégedetten döfködi a hallójáratát, és egyszer csak intenzíven kaparni kezd a torka, és úgy érzi, muszáj köhögnie. De miért? Mi köze a fülünk belsejének a torkunkhoz?
A válasz az, hogy elég sok. A főkolompos a testünk legnagyobb paraszimpatikus idege, a bolygóideg (nervus vagus), ami az agyunkból, pontosabban a nyúltvelőből indulva egészen a hasüregig terjed. Menet közben egy rakás belső szervünkhöz, például a szívünkhöz és a tüdőnkhöz is csatlakozik, és a testünk számos funkciójának irányításában játszik kulcsszerepet. Ez az ideg a fülünkbe is eljut, ezt a részét egy Friedrich Arnold nevű német anatómus nyomán Arnold-idegnek szokták nevezni.
Az Arnold-ideg feladata alapvetően az, hogy észlelje a hallójáratunk belsejét megérintő dolgokat, de Arnold volt az, aki elsőként megfigyelte és leírta, hogy a fül stimulálása nyomán esetenként jelentkezhet köhögés is. Ennek oka az, hogy a bolygóideg nagyon kiterjedt, a fülünk mellett a torkunkhoz is kapcsolódik, az agyunk pedig néha tévesen úgy azonosítja a fülünk piszkálását, hogy a torkunkból érkezik a stimuláció.
Ez amúgy fordítva is működik, a pár éve a témában az IFLScience-nek nyilatkozó fül-orr-gégész, Erich Voigt azt mondta, többször fordult már elő, hogy nyelvtőnél vagy torokban kialakult rákos daganatokat fedezett fel olyan pácienseinél, akik eredetileg fülfájással mentek be hozzá. De most nem ez a lényeg, hanem a köhögési reflex, ami bizonyos embereknél nagyon könnyen előjön, másoknál meg komolyan meg kell tuszkolni a hallójáratot, hogy elő lehessen idézni, de az biztos, hogy létezik.
A jelenséget már évtizedekkel ezelőtt is kutatták, ebben az 1976-os tanulmányban például egy 688 fős minta alapján arra jutottak, hogy az emberek 1,74 százalékánál jelentkező dologról lehet szó. Az elmúlt évtizedben is többször foglalkoztak vele, egy 2017-es kutatásból például az derült ki, hogy a krónikus köhögésben szenvedőknél jelentősen nagyobb az úgynevezett Arnold-reflex előfordulásának esélye, az ilyen felnőttek több mint 25 százalékánál jelentkezett a dolog.
Mindebből azt lehet kiolvasni, hogy hacsak az ember nem szenved elhúzódó köhögéstől, maximum akkor fog köhögni a fülpiszkálástól, ha tövig benyomkodja a pálcikát a hallójáratába.
Ezt ugye amúgy sem javasolt csinálni, mert könnyen vezethet gyulladáshoz vagy akár dobhártyaszakadáshoz is, de a néhányaknál jelentkező köhögés aligha akadályoz meg bárkit a fültisztító pálcika használatában. Pláne mert egy csomó ember – a rengeteg idegvégződés miatt – kellemesnek találja a pálcika használatát. A bolygóideggel kapcsolatban viszont érdemes megemlíteni azt az 1984-es esetet is, ahol egy orvosi fültisztítás közben a páciensnek konkrétan leállt a szíve az egymással kapcsolatban lévő idegszakaszok stimulálása miatt. Ez persze nyilván még a köhögésnél is sokkal valószínűtlenebb, de legalább egyszer már tuti megtörtént.