Hamarosan ezres létszámban jönnek kínai munkások Szegedre

Hamarosan ezres létszámban jönnek kínai munkások Szegedre
Botka László polgármester kínai vendégekkel 2024 novemberében a szegedi BYD-gyár építkezésén – Forrás: Botka László / Facebook
Móra Ferenc Sándor
Móra Ferenc Sándor
Szegedi tudósító

775

Szeged idei költségvetését február 5-én mutatta be Botka László. A polgármester a hagyományok szerint február elején mindig a város nagy cégeinek vezetői, ahogy a városban mondják, a „nagyadózók” előtt ismerteti az évi pénzügyi terveket. Botka részletesen beszélt arról is, mi várható BYD-gyárral kapcsolatban: a polgármester azt mondta, a hosszabb távon felvenni tervezett 10 ezer alkalmazott húsz százaléka a kínaiak szerint mérnök lesz. A munkásoknak saját munkásszállóik lesznek majd, a lakóparkok mellett véderdőt ültetnek, a telepen kis tó is lesz a BYD dolgozóinak, emellett a magasabb beosztású alkalmazottak számára új lakások építésére is szükség lesz Szegeden.

Botka azt is elmondta, hogy a következő hónapokban ezres létszámban érkeznek kínai munkások az új üzemcsarnokok felépítésére, és a számukra először átmeneti munkásszállás épül. A BYD tervei szerint már az év végén megkezdhetik az első szegedi elektromos autók legyártását. Arról, hogy az alacsony szegedi munkanélküliség közepette a BYD-hez honnan érkezhet majd elegendő munkás, a polgármester megismételte a nemrég a Közéleti Kávéházban elmondottakat, hogy a kínaiak a helyi dolgozók alkalmazásában érdekeltek, és a Makó környéki, valamint Szerbiából vajdasági munkásokra is számítanak a jelenleg Szegeden a szakképzésben és a mérnökképzésben tanuló fiatalok mellett.

Botka részletesen ismertette a költségvetési tervet, amely szerint a város idei összkiadása-bevétele 96,9 milliárd forint lesz, ebből 32,8 milliárd jut beruházásokra és fejlesztésekre, a többi a város működésére kell. Ebben az egyik legnagyobb kiadási tétel, 12,7 milliárd a szegedi tömegközlekedés költsége, és ez csak magát a szolgáltatást fedezi, beruházásokat és fejlesztéseket nem. Botka szerint ezzel szemben a kormány már régóta alig ad pénzt a városi közlekedésre, ilyen címen az idén az állam félmilliárd forint támogatást nyújt a diákok és az idősek kedvezményes utazására, ami majdnem húsz év óta változatlan összeg. Botka azt is hozzátette, hogy a tömegközlekedést jórészt a parkolási bevételekből fedezik, az pedig nagy érvágás, hogy a koronavírus-járvány idején az állam elvonta a gépjárműadót, a kormány ezt azóta sem adta vissza, ami 1,6 milliárdos kiesést jelent Szegednek.

Botka szerint évek óta zuhan a városnak nyújtott állami támogatások reálértéke, ez az összeg az idén nettó 11,8 milliárd, holott két éve is majdnem ennyi volt. Közben nagymértékben nőnek az elvonások: míg 2020-ban e címen elvittek 73 milliót, az idén Szeged már 5,1 milliárdot fizet be szolidaritási adóként az államkasszába, közben az összes helyi adóbevétel 25 milliárd lehet majd. Ezen belül az iparűzési adóbevételt 19,4 milliárdra tervezik, ebben a BYD pénze még nem lehet benne, hiszen a 4 milliárd euróból, 300 hektáron felépülő kínai autógyár majd csak a működését követő évben fizet először helyi iparűzési adót.

A városi fejlesztésekben nagy kieséseket okoz, hogy a kormány és az EU vitái miatt már négy éve nem jut Szeged uniós forrásokhoz, és a polgármester úgy látja, kiszámíthatatlan, hogy mikor nyílnak meg újra a pályázati lehetőségek. Ennek ellenére is terveznek beruházásokat és felújításokat, ezeket is részletesen, ábrákkal és táblázatokkal ismerteti a Szeged.hu önkormányzati lap cikke a városi költségvetésről. Például utak rekonstrukciójára 2 milliárd jut az idén.

Szintén nagy kiadásokat jelentenek, Szeged működési költségeinek a felét viszik el az önkormányzat cégei. A polgármester elmondta, hogy az idén hatszázalékos béremelésre számíthatnak az önkormányzati dolgozók. Az óvónők azonban huszonegy százalékos fizetésemelést kapnak, ennek oka a kötelező pedagógusi béremelés.

Botka megerősítette, hogy 2,3 milliárdra emelik a szociális kiadások éves pénzkeretét, és ugyancsak 15 százalékkal nő a szociális juttatások igénylésének felső jövedelemhatára is.

Az önkormányzat pénzügyi bizottsága egyébként a bemutatása napján kapta meg a költségvetés tervezetét a Szeged.hu szerint, a tagok már átnézték, ezután fogják kiküldeni a képviselőknek. Szeged idei költségvetését a jövő héten, február 14-én tárgyalják meg a közgyűlésen. Mivel Botka László kényelmes többségre támaszkodhat, valószínű, hogy a tervezetet megszavazzák a képviselők.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!