Megjöttek az állampapírkamatok, a magyarok meg vásárolni kezdtek
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) március 6-án közzétette a kiskereskedelmi forgalom januári adatait. A kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 4,7%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ezzel a decemberi visszaesés után, az előző hónaphoz képest 2,2 százalékos növekedés látható.
Az élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,0 százalékkal bővült, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,3 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,8%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 3,9%-kal emelkedett.
„A szektor nagyon erősen kezdte az évet, hosszú idő óta most először látunk érdemi javulást a kiskereskedelemben” – mondta Virovácz Péter, az ING elemzője. A mostani számok lényegében olyan forgalmat mutatnak, ami 2022 vége felé volt jellemző.
Az elemző szerint fontos megjegyezni, hogy sok esetben ezek a nagy egyhavi megugrások egy meglepően gyenge decembert követnek. Virovácz arról beszélt, hogy úgy tűnik, hogy a lakossági állampapírok év eleji kifizetése részben lecsapódott a kiskereskedelemben is.
A következő hónapokban mindenképp érdemes lesz figyelni a kiskereskedelem alakulását, hiszen ekkor derül majd ki, hogy a mostani fellendülés mennyire lesz tartós.
Az Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben reagált is a friss adatokra: repülőrajtot vett januárban a kiskereskedelmi forgalom. Szerintük az emelkedéshez jelentősen hozzájárult a teljes foglalkoztatottság, és a 16 hónapja tartó, legutóbb 6,1 százalékot kitevő reálbéremelkedés. Az MTI közlemény végén külön jelzi a minisztérium, hogy „elvárja a kiskereskedelmi láncoktól, hogy önkéntesen csökkentsék áraikat. A tárca elvárása, hogy a kiskereskedelmi láncok jövő hét elejére jelezzék szándékaikat.” Ha pedig ez nem okozna érdemi árcsökkenést, akkor „a Nemzetgazdasági Minisztérium kész hatósági eszközökkel beavatkozni az árnövelőkkel szemben.”