A vártnál jobban teljesített a német ipari termelés januárban, az elemzői várakozásokat 0,5 százalékkal meghaladta a német statisztikai hivatal adatai szerint. A Portfolio azt írja, a statisztikai hivatal (Destatis) hétfői közlése szerint januárban 2 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző hónaphoz képest, a Reuters által megkérdezett elemzők korábban csak 1,5 százalékkal számoltak.
Az export terén viszont nem volt kedvező a tendencia, januárban 2,5 százalékkal csökkent a kivitel az előző hónaphoz képest, noha az elemzői konszenzus 0,5 százalékos növekedést jelzett előre. A külkereskedelmi mérleg többlete januárban 16 milliárd euróra csökkent a decemberi 20,7 milliárd euróról. A német ipari megrendelések januárban 7 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest.
Az ipari termelés januári havi szintű bővüléséhez jelentős részben az autóipar 6,4 százalékos teljesítménynövekedése járult hozzá, írja az MTI. Az élelmiszeripar 7,5 százalékos növekedése is felfelé húzta a számokat, de gyengén teljesített a fémipari termékek gyártása (7,7 százalékos csökkenés). Idén januárban a német ipari termelés 1,5 százalékkal maradt el a tavaly januáritól, miután a 2024. decemberi éves szintű csökkenés erőteljesebb, 2,3 százalék volt.
Január elején a német gazdaság több jó adatot is publikált, ezek szerint a német ipari termelés a vártnál jelentősebben nőtt novemberben. Az ipari termelés 1,5 százalékkal bővült októberrel összevetve, amikor még 0,4 százalékkal csökkent. Elemzők szerényebb, 0,5 százalékos emelkedésre számítottak októberhez képest. Az ipari termelés novemberi növekedése többek között az építőipar 2,1 százalékos és az energiaipar 5,6 százalékos teljesítménynövekedésének volt köszönhető.
Az, hogy milyen adatokat produkál a német gazdaság, a magyar gazdaság szempontjából sem mindegy. A rendszerváltás óta a magyar kormányok egyre szorosabbra fűzték a gazdasági kapcsolatot Németországgal, mára Magyarország erős függésbe került a német teljesítménytől. Az elmúlt években a régió több országának is sikerült a saját lábára állnia, nálunk azonban ez elmaradt, aminek komoly ára lehet a magyar gazdaságra nézve. Ennek a kormány is tudatában van, kommunikációjukban rendszeresen összekötik a német gazdasági teljesítményt a magyarral.
Múlt héten olyan történt, ami az elmúlt 35 évben egyszer sem: a német 10 éves államkötvények hozama egy nap alatt 25 bázisponttal emelkedett, amire 1990 márciusa óta nem volt példa. Mint írtuk, Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök február végi, katasztrofálisra sikerült tárgyalásának következményei ugyanis annyira felrázták a német politikai elitet, hogy a rendszerváltás és a német újraegyesítés óta a legnagyobb fordulatra készülnek a következő két hétben, ami az egész európai és globális gazdaságra is hatással lesz.