Több akkumulátorgyár veszélyes hulladéka is Szegeden köt ki. De kell a helyieknek tartaniuk ettől?

„Nem túl szerencsés, hogy ekkora mennyiségben keletkeznek ezek a veszélyes anyagok Magyarországon, és ilyen mértékű akkumulátorgyártás folyik. Fontos lenne, hogy rendesen működő hatóságaink legyenek, akik képesek a cégeket ellenőrizni, megakadályozni a szennyezéseket” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője a Szegedernek azzal kapcsolatban, hogy a szegedi Délép-telepen nagy mennyiségű veszélyes hulladékot is tárolnak.
A Multigrade Kft. telephelyén több ezer kék hordó látható azokon a tavalyi légi felvételeken, amelyeket a Szegeder egy olvasójától kapott.
Ezeken a kék hordók sokasága rendezetten sorakozik az épületek körül, és sok a felmerülő kérdés. A hordók elhelyezkedése azt sugallja, hogy a hulladékkezelés nagy volumenben történik, így felmerül például, hogy jelenthet-e ez bármi veszélyt a környezetre és a környéken élőkre?
Egy tavaly szeptember közepén megjelent Telex-cikkből derült ki, hogy a gödi és iváncsai akkumulátorgyárak veszélyes hulladékából Szegedre is szállítanak. Mindezt a város északkeleti részén lévő Szeged-Kiskundorozsmán tárolják az ott található, egykor panelházgyárként működő Délép-telepen. Ez a hely a város iparterülete, ahol a Multigrade-nek egy háromhektáros része van. A cég, amely 1995 óta foglalkozik hulladékkezeléssel, többek között nehézfémeket tartalmazó fémoxidokat és N-metil-2-pirrolidont (NMP) vesz át és tárol.
Az NMP-t gyakran alkalmazzák az akkumulátorgyártásban oldószerként, az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) 2023-as kutatása szerint veszélyes anyagnak számít, mivel súlyos szemirritációt, bőrirritációt és légzőszervi irritációt okozhat. Belélegzés esetén károsíthatja a tüdőt, és hosszú távon negatív hatással lehet a központi idegrendszerre. Káros hatással lehet a reprodukcióra, mivel magzatkárosító hatású anyagként tartják számon. Ez azt jelenti, hogy a vegyület képes lehet károsítani a születendő gyermek egészségét, ha egy várandós nő hosszabb ideig van kitéve neki.
„Akkor veszélyes valami, ha mutat veszélyes tulajdonságot. Robban, gyúlékony, irritáló, rákkeltő – ezek konkrét, mérhető tulajdonságok. Ha mutat ilyen tulajdonságokat az adott hulladék, akkor veszélyes. A kérdés, hogy mikor, milyen körülmények között és mekkora dózisban mutatja. Kérdés az is, hogy a hulladék tartalmaz-e olyan anyagokat, összetevőket, melyek eredetük, koncentrációjuk miatt kockázatot jelentenek az egészségre, környezetre” – mondta Varga Pál vegyészmérnök korábban a Telexnek.
A Multigrade szerint a Telex korábbi – a Szegederen is szemlézett – cikkében közölt 6623 tonna pontatlanul mutatja be a szegedi telephelyen tárolt veszélyes hulladékok akkori mennyiségét. Bár ezek a számok közérdekű adatigénylésre alapultak, a cég szerint csupán 3620 tonna volt a valósan tárolt mennyiség – ebből 3421 tonna NMP a gödi Samsung gyárából, 42 tonna NMP és 157 tonna fémoxid az SK On Hungary iváncsai akkumulátorgyárából származott –, és a cikk általános hangvételét is félreérthetőnek tartották.

A fémoxidok szintén veszélyesek lehetnek, mert irritálhatják a légutakat, bőrproblémákat okozhatnak, és hosszú távú belégzésük tüdőkárosodáshoz vezethet, de a Multigrade állítása szerint rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, és a hatósági vizsgálatok során sem merültek fel szabálytalanságok. Miután pontosították a megjelent információkat, felmerülő kérdéseinkre már nem kívántak válaszolni, így azt sem tudtuk meg, hogy jelenleg miből és mennyit tárolnak a telephelyen.
Simon Gergely azt mondta, hogy a Multigrade által közölt korábbi mennyiség nem tűnik kirívónak, viszont szerinte a veszélyes anyagok összetétele aggasztó lehet, mert gyakran titkosított, hogy pontosan mi van bennük. Állítása szerint ezek a hulladékok tartalmazhatnak rendkívül veszélyes és káros összetevőket, amik rákkeltők, magzatkárosítók, valamint tűz- és robbanásveszélyesek.
„Azt is tapasztaltuk, hogy sokszor a hatóságok pont azokat az anyagokat nem vizsgálják, amelyek megjelennek szennyezőként. Amikor egy-egy botrányt, balesetet követően mégis történik részletes mérés, akkor kiderül, hogy számos káros anyag jelentősen a határérték felett volt. A környezetbe, vizekbe kijutó anyagokra viszont sajnos sokszor nincs hatályos hazai határérték sem, amit be lehetne tartani” – tette hozzá Simon.
Az érintett cégek mellett a szegedi önkormányzatot is megkerestük, hogy kiderüljön, milyen információik vannak a telephely tevékenységéről. Ők a Szegedernek küldött válaszukban kiemelték, veszélyes hulladék kezelésével és feldolgozásával nem foglalkoznak, és ez korábban sem merült fel a városban. Igyekeznek tájékozódni arról, hogy milyen tevékenységet végeznek az akkumulátorgyárakból származó anyagokkal Szegeden,
az önkormányzat úgy tudja, ezek logisztikai jellegű feladatok, a városban nem történik hosszabb távon tárolás, csak a szétválogatást és a megsemmisítésre történő továbbszállítást végzik a Multigrade telephelyén.
Hogy ez a szabályozásoknak megfeleljen, azt már a Kormányhivatal ellenőrzi negyedévente. A hulladékgazdálkodási engedélyek kiadásánál a hatóságok azt vizsgálják, hogy a kérelmezők tevékenysége megfelel-e a vonatkozó jogszabályoknak. A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint a Multigrade Kft. jelenleg is érvényes engedéllyel gyűjti, előkezeli és hasznosítja a veszélyes és nem veszélyes hulladékokat.
„A társaságnak a tevékenységet úgy kell megszerveznie, hogy megelőzze a környezetszennyezést, és kizárja a környezetkárosítást, veszélyes hulladék kizárólag megfelelő műszaki védelemmel ellátott hulladékgyűjtő-helyen gyűjthető” – írták. A tevékenység jogszabályoknak történő megfelelőségét a hulladékgazdálkodási, tűzvédelmi, vízvédelmi és iparbiztonsági hatóság mind az engedélyezés során, mind időszakos ellenőrzések során felügyeli, szabálysértés esetén pedig megteszi a szükséges hatósági intézkedéseket. „Konkrét vállalkozói szerződések vonatkozásában a hatóságnak nincs felügyeleti jogköre” – válaszolta lapunknak a Kormányhivatal.
Ezt erősítette meg az SK On Hungary is. A cég azt is közölte a Szegederrel, hogy nem ők szállítják az anyagokat, azok kezelését szakcégek végzik, amelyek rendelkeznek a szükséges engedélyekkel. A további folyamatokba – beleértve a hulladék végső kezelésének helyszínét – már nem szólnak bele. Elmondásuk szerint csak olyan helyre kerülhet a hulladék, ahol minden szükséges engedély megvan, és ezt a hatóságok is folyamatosan ellenőrzik.
Az Energiaügyi Minisztérium szerint a magyar szabályozás mindenben megfelel az európai uniós előírásoknak. „A hulladékgazdálkodási hatóságok rendszeresen ellenőrzik, hogy hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek megfelelően, az engedélyükben foglaltak szerint végzik-e a tevékenységüket, az egészséget és a környezetet veszélyeztető körülmény nem merül-e fel” – írták.
A témában a gödi Samsung-gyárat is kerestük, de tőlük cikkünk megjelenéséig nem reagáltak semmire.
Mindez azt jelenti, hogy a szegedi tárolás jelenleg a jogszabályok keretein belül zajlik – de vajon ez elég megnyugtató? Az elmúlt évek ipari szennyezései azt mutatták, hogy a papíron szabályosan működő rendszerek is rejthetnek kockázatokat. A kérdés tehát nem az, hogy a hatóságok ellenőrzik-e a folyamatokat, hanem az, hogy valóban látják-e, amit kellene. Ahogy az akkumulátoripar egyre nagyobb méreteket ölt Magyarországon, úgy lesz egyre fontosabb a felügyelet, az átláthatóság és a nyilvánosság szerepe. Mert ha egy rendszer igazán biztonságos, annak nem kell a sötétben maradnia.
A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.
A magyar akkugyártás válságáról, a leépítési hullámokról, a globális akkuipar átalakulásáról, a kínai és koreai akkugyártók rivalizálásáról a Téma podcastban is részletesen szó volt:
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.