Nemzeti Űrügynökséget hozna létre Nagy Márton
Nagy Márton hétfőn a martonvásári REMTECH Űrtechnológiai Központ bokrétaünnepségén részletesen beszélt Magyarország űripari ambícióiról. A nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy elkezdték előkészíteni Magyarország űrtörvényét, és előrevetítette egy Nemzeti Űrügynökség létrehozását is, ami szerinte a minisztérium kiemelt feladata – írta az MTI.
Nagy szerint a martonvásári REMTECH Űrtechnológiai Központ megépítése gazdasági, biztonsági és szuverenitási kérdés, a beruházással pedig erősödhet a magyar műholdgyártási képesség. Ehhez kapcsolódik az a terv is, miszerint 2027 elején egy új magyar műholdat állítanának Föld körüli pályára.
„Az űr napról napra egyre fontosabb és kiemelkedőbb szerepet játszik a világunkban jelentkező kihívások kezelésében és mérséklésében, gondolok itt a természeti katasztrófákra való figyelmeztetéstől kezdve a telekommunikáció fejlődésén át a nemzetbiztonságot fenyegető tényezők gyorsabb felismeréséig” – mondta Nagy, aki hangsúlyozta, hogy Magyarország céljai között szerepel, hogy meghatározó szereplő legyen az űriparban.
A miniszter tavaly májusban a Remred Zrt. martonvásári űrtechnológiai gyártóközpontjának alapkőletételén is beszélt arról, hogy szerinte Magyarország alkalmas arra, hogy meghatározó szereplővé váljon az űriparban.
Nagy a hétfői bokrétaünnepségen azt mondta, dolgoznak a 2021-ben elfogadott első magyar űrstratégia megújításán, és figyelik a készülő európai uniós űrtörvény előkészületeit. Arra is utalt, hogy a stratégia megfelelő tartalmának kialakítása érdekében uniós konzultációt indítottak, ennek célja „megismerni a magyar ipari vállalatok helyzetét, kihívásait és szükségleteit, hogy az űripari létesítményeket felmérve minél hatékonyabban tudjuk erősíteni a magyar űripar versenyképességét, valamint megalapozzuk az új űrstratégia tartalmát”.
A martonvásári űrtechnológiai gyártóközpont négyezer négyzetméter alapterületű lesz, ebből 1500 a tisztatér, 650 a laborok, 750 pedig az irodák alapterülete. A komplexumban műholdak és űrrendszerek tervezését, gyártását, illetve tesztelését végzik majd 2026-tól. Mindez egy 10 milliárd forintnál nagyobb beruházás, és Nagy közlése szerint legalább 85 magas hozzáadott értéket előállító munkahelyet teremt.