Hollywoodot is elérte Trump Kínával bepörgetett vámháborúja

Bár Donald Trump szerint „csókolgatják a seggét” az országok vezetői a bevezetett amerikai vámok megszüntetése érdekében – amelyek nagy részét az Egyesült Államok elnöke 90 napra felfüggesztette, jóval kisebb tételt szabva ki –, egyelőre épp abból az országból nem keresték őt, amellyel viszont nagyon bepörgött a vámháború. Ez Kína, amellyel szemben már lényegében 145 százalékos vámot vetett ki Trump, aki egyelőre hiába várja Hszi Csin-ping telefonhívását.

A kínai elnök éppúgy nem rántja félre a kormányt, ahogyan az amerikai sem. Washington közölte, a kínai félnek kell keresnie a megegyezést, ezt Trump nem fogja elsőként megtenni – írta a CNN.

Kína helyette bevezette a maga emelt vámjait, és egy érzékeny pontot is eltalált:

Csökkentik az évente importálható amerikai filmek számát – írta a Reuters. CNN. Ez eddig sem volt túl sok – évente tíz hollywoodi produkció –, ám a mostani döntéssel ennyi sem jelenik meg az 1,4 milliárd fős országban. Az amerikai filmipar bevételeinek öt százalékát adja Kína – az ottani jegyeladások negyedét kapja csak meg az amerikai fél, ami kevesebb, mint más országokban –, a lépés azonban így is olyan, „amit biztosan észrevesznek Washingtonban” – mondta Chris Fenton, az amerikai filmipar kínai helyzetét is érintő, „A Sárkány etetése” című könyv szerzője, aki szerint Kína a filmipart érintő döntéssel egy nagyon hatásos eszközt talált, amely látványos és igazán semmibe sem kerül a kínai vezetésnek.

Az amerikai vámtarifák emelése helyenként visszafelé sülhet el, az iPhone is jelentősen megdrágulhat az Egyesült Államokban, a termék ugyanis nagyban függ a kínai és indiai importtól. Hogy ezt kijátssza a világ egyik legértékesebb cége, inkább teherszállító repülőgépeket bérelt, hogy körülbelül másfél millió darab iPhone-t Indiából az Egyesült Államokba szállítsanak, és kikerüljék a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámokat.

„Kína meg akar állapodni, csak nem tudja, hogyan oldja meg” – nyilatkozta magabiztosan Trump, akinek várakozását azonban Peking egyelőre nem igazolta. Igaz, a CNN szerint szakértői tárgyalások zajlanak alacsonyabb szinten, ám ez sem mindig gördülékeny. Állítólag Washington szerint ehhez nem megfelelő személy a kínai külügyminiszter, mert úgy vélik, hogy Vang Ji nem része a kínai vezetés legbelsőbb körének. Attól pedig még távol állnak a felek, hogy legmagasabb szinten, közvetlenül beszéljenek egymással.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!