Ursula von der Leyen, Friedrich Merz és Mark Rutte a három legjelentősebb európai politikus a Politico szerint

Az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent választotta a Politico a legjelentősebb európai politikusait felsorakoztató listájának élére; Von der Leyen a „cselekvők” kategóriában szerezte meg az első helyet. Azt írják róla, hogy közel 75 évvel az alapítás után az Európai Unió komoly bajban van, mert mostanra számos területen lemaradó, stagnáló országok gyűjtőhelyévé vált, a lakosság elégedetlen, növekszik a politikai polarizáció, és egyre erősödnek az ultranacionalista vezetők, akiknél már az elkötelezettség is megkérdőjeleződik.

A jóléti modellt az öregedő népesség destabilizálódása fenyegeti, a migráció is egyre komolyabb kérdéssé válik, és közben ott az orosz–ukrán háború kérdése is. Ursula von der Leyen második ciklusa valószínűleg a végsőkig próbára teszi képességeit, írják róla azzal, hogy be kell bizonyítania, hogy ugyanúgy képes a maratoni hosszúságú rendszerszintű reformok végrehajtására.

A „felforgatók” kategóriában, amiben Magyar Péter is helyet kapott, Friedrich Merz, a német CDU vezetője került az első helyre, aki elődjétől, Angela Merkeltől eltérően egészen más irányt lát jónak a pártja szempontjából. Merz például úgy véli, hogy elődje, a párt vezetője nagy baklövést követett el, amikor a 2011-es fukusimai balesetet követően leállította az ország atomerőműveit, és több mint egymillió menedékkérőt fogadott, akik a Közel-Keletről menekültek el. A CDU vezetője várhatóan kancellár lesz, ami után egyebek mellett Németország modernizálására vágyik, és szeretné egyszerűsíteni az adóbevallást, csökkenteni a bürokráciát. Merz emellett úgy véli, túlmentek a környezetvédelmi szabályozások, az atomerőműveket is vissza akarja hozni a hosszú távú energiafüggetlenség biztosítása érdekében.

Kancellárként szigorúbb megközelítést kíván alkalmazni a migrációval kapcsolatban, szigorú korlátozásokat és kiutasításokat vezet be a határon. Emellett szigorúan akarja fogni a német gazdaságot is.

Az „álmodozók” kategóriát, melybe Orbán Viktor is bekerült, Mark Rutte, a NATO főtitkára vezeti, aki a NATO kiadásait igyekszik szinten tartani, és behajtani a kötelezően befizetendő összeget a szövetségesektől. Felmerül, hogy Washington tagja marad-e a NATO-nak azután is, hogy Trump korábban fenyegetőzött a kilépéssel, mert ha nem, Európának egyedül kell helytállnia katonailag. Rutte feladata, hogy megerősítenie a hidakat Brüsszelben, a NATO központjának otthont adó városban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!