Megérkezett Izraelbe az első három átadott túsz
Átadta a Hamász az első három túszt a Vöröskeresztnek azok közül a fogvatartottak közül, akiket az Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás részeként engednek szabadon – írja a BBC. A három nő, akiket a Hamász elsőként átadott az izraelieknek Romi Gonen, Emily Damari és Doron Steinbrecher, mindhármukat 2023. október 7-én ejtették túszul, aznap, amikor a Hamász megtámadta Izraelt. A túszokat a Vöröskereszt szállítja és adja át az izraeli hadseregnek. Az Izraeli Védelmi Erők X-en erősítették meg, hogy egy általuk kísért konvoj tart Izrael felé a túszokkal, ahol azonnal egészségügyi vizsgálaton esnek majd át.
Emily Damari 28 éves kettős brit-izraeli állampolgár, akit a Kfar Aza kibucban ejtettek túszul, akárcsak a 31 éves Doron Steinbrecher állatorvos asszisztenst. A 24 éves Romi Gonen a Supernova fesztiválról próbált menekülni, mikor elfogták. Az izraeli kormány szintén X-en erősítette meg, hogy ők azok, akiket a Hamász átadott nekik. Jichák Herzog, Izrael államelnöke szintén X-en üdvözölte a három hazaérkező túszt, akik 471 napja voltak fogságban. „Nem nyugszunk és nem hallgatunk, amíg nem hozzuk vissza minden testvérünket a gázai fogság poklából – az élőket családjukhoz, az elesetteket és meggyilkoltakat pedig, hogy méltóságteljes nyugalomra helyezzük őket” – írja Herzog.
A BBC élő közvetítése szerint a túszokat szállító autók kaotikus körülmények között érkeztek meg a vöröskeresztes átadási pontra. Az autókat hatalmas tömeg és Hamász-harcosok vették körül, a felvételeken pedig az látszik, hogy ezekből három nő száll át a Vöröskereszt autóiba.



A Hamász egyébként továbbra is várja, hogy Izrael is elküldje azoknak a fogvatartottaknak a nevét, akiket ők szabadon engednek majd. Szerintük a kétoldali túszcsere-megállapodás keretében Izraelnek minden elengedett izraeli túsz után 30 palesztin foglyot (azaz a mai napon 90 főt) kellene kiengednie ki az izraeli börtönökből, de ezt az izraeli kormány még nem erősítette meg. Közben vöröskeresztes buszok érkeztek ahhoz a börtönhöz, valószínűleg innen szállítják majd el az elengedett Hamász-foglyokat.
A tűzszüneti megállapodás nem volt zökkenőmentes, az izraeli kormány addig halasztotta annak megkezdését, amíg a Hamász nem árulta el az átadásra szánt túszok nevét. A tűzszünet magyar idő szerint reggel 7:30-kor lépett volna életbe, a Hamásznak pedig 24 órával ez előtt kellett volna közölnie a túszok neveit, ezt azonban technikai okokra hivatkozva nem tették meg. A tűzszünetet emiatt elhalasztották, az izraeli hadsereg pedig folytatta a támadásokat, amikben legalább 13 palesztin meghalt, 30-an pedig megsebesültek. A Hamász végül közölte a három nő nevét, az ez után megkezdődött tűzszünetnek köszönhetően pedig palesztinok ezrei indultak meg, hogy visszatérjenek gázai otthonaikba.
A BBC azt írja, a Hamász fegyveres szárnyának szóvivője, Abu Ubaida egy videóüzenetben azt üzente, a Hamász tartja magát a tűzszüneti megállapodáshoz, és ugyanerre szólította fel Izraelt is. Ubaida arra figyelmeztet, ha Izrael megszegi a tűzszünetet, azzal „a Gázában fogva tartott túszok életét veszélyezteti.” Daniel Hagari, az Izraeli Védelmi Erők szóvivőja arról beszélt egy sajtótájékoztatón, a következő hat hétben heti 3-4 túszt hoznak majd ki Gázából. Az egyik kiengedett túsz, Emily Damari eközben bátyjával közös videóbeszélgetésben ölelgette édesanyját, aki korábban közleményben köszönte meg, hogy lánya hazatérhetett.