Arte: A nőgyilkosságok nem elszigetelt esetek, egy átfogó társadalmi probléma tünetei

395

Olaszországban egy nő meggyilkolása után az áldozat édesapja arról beszélt, hogy bár a tettes, a volt barátja megkapta a megérdemelt büntetést, szerinte a társadalom egészének kell felelősséget vállalnia a nők elleni erőszakért. Claudia Torrisi olasz szakújságíró szerint a nőgyilkosságok nem elszigetelt esetek, csak a jéghegy csúcsát jelentik, egy átfogó társadalmi probléma tünetei. A szexizmus megoldásaként sokan az érzelmi és szexuális oktatást jelölték meg.

Az ENSZ oktatási ügynöksége, az UNESCO egyik jelentése szerint Olaszország, Bulgária, Ciprus, Románia, Litvánia, Lengyelország és Magyarország azok az EU-s országok, ahol nem léteznek kötelező érzelmi és szexuális oktatási programok az iskolákban.

Észak-Európa számos országában már évtizedekkel ezelőtt belátták, milyen fontos a szexuális felvilágosítás és az érzelmi oktatás, míg Olaszországban vagy Magyarországon ez még mindig viták tárgyát képezi. A Giorgia Meloni vezette olasz kormány is azon az állásponton volt, hogy hogy ezek a témák kizárólag a család hatáskörébe tartoznak, és úgy vélik, hogy harcolniuk kell az általuk genderideológiának nevezett jelenség iskolai terjedése ellen, amit mumusnak használnak különféle reformok megakadályozására, mondta Torrisi.

Az UNESCO világos irányelveket dolgozott ki 2007-ben, hogy megvalósulhasson az ilyen jellegű oktatás. A szervezet szerint a komplett szexuális nevelés olyan oktatási folyamat, ami a tanterv szerves részét képezi. Az irányelvek közé tartozik a szexuális úton terjedő betegségek, például az AIDS elleni küzdelem, a nem kívánt terhességek megelőzése és a szexuális erőszak elleni fellépés. A cél az önállóság és a felelősségtudat erősítése egyéni és közösségi szinten.

Az irányelveket legutóbb Franciaország vezette be, és a 2025-26-os tanévtől alkalmazza is: az óvodától a középiskoláig alkalmazható oktatási csomagot dolgoztak ki.

Ezt a műsort az Arte európai platform készíti, és az EMOVE Hálózat nevű európai médiatársuláson keresztül kilenc nyelven teszi elérhetővé. A hálózatot az Arte koordinálja, és a spanyol El País, a lengyel Gazeta Wyborcza, az olasz Internazionale, a litván Ir, a görög Kathimerini, és a belga Le Soir mellett a Telex is tagja. A társulás uniós finanszírozásban részesül, miután a DG CNECT „európai médiaközpontok” létrehozására irányuló felhívást tett közzé az EU-s multimédia-cselekvések keretei közt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!