A leendő német kormány bekeményítene a magyar kormány ellen egy kiszivárgott tervezet alapján

1366

Használják következetesebben a jogállamiságot betartató eszközöket, mondaná ki a leendő német kormány koalíciós megállapodás tervezete, amit a Politico szerzett meg. Németországban februárban nyert a jobbközép néppárti CDU/CSU, ami a szociáldemokratákkal egyeztet a kormányzásról.

A kiszivárgott tervezet szerint következetesebben kellene használni a „meglévő védőintézkedéseket”, mint az uniós támogatások visszatartását vagy az EU miniszteri Tanácsában a szavazati jog felfüggesztését. A lap szerint itt név szerint nem említik Magyarországot, de nem nehéz ráismerni, hogy róla van szó.

A szavazati jog felfüggesztése a „hetes cikkes” eljárásban jöhetne szóba, ennek az előzetes ága már valóban csak a magyar hatóságokkal szemben megy. Ennek a szakasznak a végén csak ajánlásokat adnának a tagállami kormányok négyötödös többséggel, a következő pontja szerinti ágát viszont egyharmaddal is elindíthatnák, ahogy azt az Európai Parlament már korábban kérte. Itt lehetne büntetés például a szavazati jog megvonása, de előbb egyhangú döntés kellene. Robert Fico szlovák miniszterelnök március közepén arról írt, soha nem támogatna büntetést a magyar kormány ellen.

A tagállami kormányok eddig csak a magyar hatóságok ellen indítottak szinte egyhangú szavazattal jogállamisági feltételességi eljárást, amivel befagyasztottak 6,3 milliárd eurónyi felzárkóztatási támogatást. Ebből több mint egymilliárd év elején teljesen elérhetetlenné vált, bár Bóka János EU-ügyi miniszter „nem érzi” pontosnak, hogy forrásvesztésről lenne szó.

Az Európai Bizottság még szorosabban összekötné a jogállamiságot a kifizetésekkel a következő többéves uniós költségvetésnél, amire nyáron várható hivatalos javaslat, utána az Európai Parlament és a tagállamok vezetői egyhangúlag döntenek róla. A magyar kormány épp az ilyen kapcsolat ellen fűzött különvéleményt egy uniós nyilatkozathoz az EU egyik legnagyobb pénzeszsákjánál a múlt héten.

A német koalíciós megegyezés tervezete szerint a többségi szavazásra is áttérnének egyhangú területeken, mint az uniós kül- és biztonságpolitikánál, külön megemlítve a szankciókat. A magyar kormány itt rendszeresen fenyeget vétóval, legutóbb csak négy név leszedéséért cserébe engedte át a személyek elleni büntetőintézkedések meghosszabbítását. Elvileg egy egyszerűsített eljárással áttérhetnek a többségi szavazásra, de ehhez egyhangú beleegyezés kell a kormányoktól.

A tervezet szerint az uniós ügyeknél szorosabban együttműködnének a weimari háromszögben a franciákkal és a lengyelekkel. Utóbbiak a csehekkel, a magyarokkal és szlovákokkal együtt a visegrádi négyeknek is tagjai, de mostanában finoman szólva döcög az összefogás.

A Politico nem részletezte, hogy a tervezet mennyire végleges, de a Welt szerint a pénzügyeken, a migrációs politikán és a kancellárválasztás időrendjén megy a vita. Hétfő délelőtt kezdték az egyeztetések legutóbbi körét, a Politico arra számított, hogy akár április közepére megköthetik a végső alkut.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!