Netanjahu bejelentette, hogy Izrael megszállja a Gázai övezetet, és előkészíti a Trump-terv végrehajtását

786

Az izraeli kormány nemzetbiztonsági kabinetje vasárnap megszavazta, hogy Izrael növelni fogja a Hamászra gyakorolt katonai nyomást, és átveszi a Gázai övezet feletti „biztonsági ellenőrzést”, hogy így elő tudja készíteni a terepet a Trump-terv végrehajtásához.

A Benjámin Netanjahu által ismertetett határozat jelentőségét az adja, hogy Izrael korábban nem volt hajlandó konkrétumokat elárulni arról, hogyan képzeli el saját szerepét a Gázai övezet jövőjében. Az izraeli miniszterelnök szavaiból azonban kiderült, hogy a kormány az enklávé katonai megszállása és a Donald Trump által bejelentett, a Gázai övezetnek a palesztinok kitelepítésével járó ingatlanfejlesztési projektje mellett döntött. Ugyan Donald Trump azzal kecsegtette a palesztinokat, hogy „gyönyörű” jordániai vagy egyiptomi otthonokba települhetnek át, azonban több lap is úgy tudja, amerikai és izraeli diplomaták olyan prémium lokációkat akarnak meggyőzni a kitelepítettek befogadásáról, mint Szíria, Szudán, Szomália és Szomáliföld.

Netanjahu a döntést ismertető sajtótájékoztatóján amellett érvelt, hogy a Hamász szisztematikus elpusztításával a Gázai övezetben maradt izraeli túszok kiszabadítása is lehetségessé válik. A miniszterelnök azt mondta, a harcok intenzitásának feltekerése mellett a megszokott közvetítők bevonásával folyamatosan zajlanak a tárgyalások is. Szombaton felröppent a hír, hogy a Hamász beleegyezett egy olyan konstrukcióba, mely 5 élő túsz elengedése fejében 50 napos tűszünetet garantálna a Gázai övezetben; azonban Izrael 10 túsz szabadon bocsátását követelte.

2023. október 7-e óta Izraelnek csak nyolc túszt sikerült titkosszolgálati-katonai eszközökkel kiszabadítania, miközben a Hamász terrortámadásában elhurcolt 251 ember közül már becslések szerint mintegy 40-en nincsenek életben. A januárban megkötött, március közepén összeomlott tűzszüneti megállapodás során Gázából 33 túsz került haza – 1800 palesztin fogolyért cserébe. Az izraeli hírszerzés szerint még 59 túsz van a palesztin terrorszervezetek fogságában, és felük már nincs életben.

A túszok hozzátartozói és az őket támogató aktivisták attól tartanak, hogy a háború újraindításával jelentősen csökkentek a túszok életben maradási esélyei, és azzal vádolják Netanjahut, hogy csak saját politikai túlélése érdekében, szélsőséges koalíciós partnerei nyomására nyúlt ismét az erőszakhoz.

A belpolitikában válságról válságra evickélő Netanjahu ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 2024 novemberében a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával nemzetközi elfogatási parancsot adott ki, ennek ellenére a magyar kormány meghívására szerdán Budapestre látogat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!