Valami leesett a mennyezetről. Fél perc múlva kitört a káosz, ahogy az egész plafon beszakadt

Tömve volt az a Santo Domingó-i klub, amelynek tetőszerkezete helyi idő szerint kedd hajnali 1-kor omlott össze. A Dominikai Köztársaság fővárosának koncerthelyszínén, a Jet Setben az ismert merengue-énekes, Rubby Pérez adott koncertet, a fontos társasági eseményre Dominika több ismert személyisége ellátogatott.
Csütörtökre 218-ra emelkedett a halálos áldozatok száma. Még 21-en voltak életveszélyes állapotban kórházban. „Órákat, több mint hat, hét, nyolc órát töltöttek a törmelék alatt többszörös törésekkel, többszörös sérülésekkel, a zúzódásokhoz köthető vérzéssel” – mondta az AP-nek Julio Landrón, a Dr. Ney Arias Lora Sürgősségi Kórház igazgatója.
Hogy történt?
Nagy eseménynek ígérkezett Pérez koncertje, amire az ország sok ismert politikusa, bankára, üzletembere, sportolója, celebje megváltotta a 32 dolláros (kb. 12 ezer forintos) beugrót. „A Jet Set egy szimbólum volt” – emlékezett vissza a New York Timesnak José Antonio Rodríguez dominikai kulturális miniszter. „Meg kell érteniük: a dominikai bulizós. Szeret összegyűlni a barátaival, és a Jet Set ilyen hely volt” – tette hozzá.
Ez az este azonban máshogy alakult. „Valami leesett a mennyezetről” – mondta egy férfi egy olyan mobilos felvételen, aminek eredetiségét a BBC is megerősítette. Valóban látni némi porfelhőt, a férfi is odamutatott, Pérez is arra nézett éneklés közben. Fél perc múlva aztán kitört a káosz, leszakadt egy lámpatest, a felvétel elsötétült, az omlás utáni fejetlenségben egy nő hangját lehetett hallani, aki ezt sikoltotta: „Apa, mi történt veled?” Az AP szerint csakhamar 100 hívás érkezett az ország segélyhívójára.
Zoilo Antonio Ramos azt mondta, két rokona szórakozott a Jet Setben, amikor egyszer csak észrevették, hogy valami homokszerű anyag hullik a mennyezetről. Rossz érzésük lett, elindultak kifelé, de közben minden rájuk és a többiekre szakadt. Ők megúszták sok kisebb sérüléssel.
Ground Zerónak nevezték el a tragédia helyszínét, a feketéllő lyukat, ami most az épület közepe helyén tátong – korábban így hívták a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokban összedőlt World Trade Center ikertornyainak helyszínét. Hamar érkeztek segíteni mentőcsapatok Mexikóból, Puerto Ricóról, sőt Izraelből is, miközben a dominikaiak tömött sorokban jelentkeztek vért adni a sebesülteknek. Az AP szerint volt olyan Costa Rica-i turista, aki nyaralásán állt be segíteni, ő otthon is egy polgári védelmi csapat tagja.
„Hallod a beszorult embereket, akik segítségért kiáltanak – nehéz ez” – mondta a 15 éve egyik lábát elvesztett Daniel Heredia, aki műlábbal is a polgári védelem tagja, és segítette a mentést.
Közben rengeteg rokon, barát, érintett gyűlt össze a romok környékén. „Barátaink vannak ott, egy unokahúg, egy unokatestvér, néhány barát, akik a romok közt vannak” – mondta a Guardian szerint egy Rodolfo Espinal nevű férfi, aki a helyszínen várakozott információkra. Az ügyvéd María Feliz Suero azt mondta újságíróknak szerdán, hogy sem a kórházakban, sem a halottasházakban nem találta meg 37 éves rokonát. Szerinte a férfi életben lehet, legalábbis egy terjedő telefonos videón az ő hangját vélte hallani a romok közül.
Pedro Martínez, az egyik leghíresebb dominikai baseballjátékos, aki 17 szezon húzott le a világ legerősebb bajnokságában, az MLB-ben, a Reuters szerint azt mondta egy keddi Instagram-videójában, hogy még mindig vannak családtagjai a romok alatt, és nem tudja, mi történt velük. Sokan a kórházaknál függesztették ki eltűnt hozzátartozóik neveit, arcképeit. Az AP arról írt, a helyszínen tartózkodók a kellemetlen szagok miatt már maszkot kezdtek viselni csütörtökre. Az áldozatok azonosítása lassan, de zajlik, első körben 54 nevet közölt a Nemzeti Törvényszéki Patológiai Intézet, és 28 holttestet átadtak a hozzátartozóknak.

Camila García tévés újságíró szerint kicsi ország Dominika, mindenki ismer szinte mindenkit, így nagyon sokaknak voltak a Jet Setben meghalt vagy megsérült barátai, rokonai. García hozzátette, sokan nem elégedettek a kutató-mentő munkálatokkal. Pedig egy darut is kerítettek a hatóságok, ami leemelte a nehezebb törmelékdarabokat, miközben a mentőcsapatok a romok közt haladtak előre.
Máximo Peña feleségével és testvérével ment el szórakozni a végzetes éjjelen, a férfi másik lánya, a 17 éves Shailyn azt mondta a BBC-nek, hogy az omlás óta nem hallott róluk semmit. A lány azt mondta, megnyugtatja a tudat, hogy a mentőcsapatok tagja az egyik unokatestvére, aki mindent megtesz a nagybátyja megtalálásáért. Pár óra múlva aztán a kormányzat közölte, nincs már esély túlélők megtalálására, az utolsó sérülteket kedden mentették ki a romok alól.
A legendás Jet Set
A BBC szerint egyelőre nem tudni, mi okozta a tetőszerkezet leomlását. A Jet Set korábban egy mozi volt, ezt alakították át koncerthelyszínné, ahol minden hétfőn bulik voltak. A Jet Set a hetvenes években nyílt meg egy másik helyen, és pár éve költözött a mostani helyszínére, a volt moziba, relatíve közel a malecónhoz, a hullámtörőkkel védett karibi tengerparthoz.
A helyen 700 embert tudtak leültetni, asztalok nélkül 1000 állóhely volt a kapacitása. A Jet Set alapvetően a felsőbb osztályok szórakozóhelye volt, ahol sok helyben ismert név fellépett. Rosa Rabin, egy Floridában élő énekesnő, aki már járt a Jet Set színpadán, azt mondta a Timesnak, hogy nem volt olyan ismert név, aki nem lépett volna fel itt.
A Jet Set egy ismert dominikai család tulajdonában volt. Antonio Espaillat tulajdonos egy videón azt mondta, minden érintett számíthat rájuk. „Minden, amit most teszünk, minden döntés, minden lépés egy célt szolgál: átérezni a fájdalmatokat és veletek lenni” – mondta Espaillat.
A New York Times arról írt, a szomszédok jó ideje panaszkodtak a klubra a zaj és a generátorok keltette füst miatt, ám a befolyásos tulajdonosok miatt érinthetetlen volt a hely. Ysabel García, egy szomszéd azt mondta, a környék alig tudott aludni éjjelenként az áramtermelő generátoroktól, a bútorok pedig rázkódtak a zajtól a közeli lakásokban – legfeljebb a keddi szünnapok jelentettek kivételt. Szerinte amikor jelezték a hatóságoknál, hogy tenni kéne valamit, mindig azt mondták:
„A Jet Set? Érinthetetlen.”
Ez is csak találgatás, de a szomszédok azt látták, hogy nagy számban szerelték fel légkondik kültéri egységeit a tetőre az utóbbi időben. Egy másik elméletről a BBC írt, eszerint két éve egy villámcsapás miatt tűz volt az épületben, az meggyengíthette a tetőt, amit nem megfelelően állítottak helyre. Az AP szerint az épületet korábban 2010-ben és 2015-ben is renoválták. A hatóságok azonban állítják, még túl korai lenne bármit is mondani a tető leszakadásáról, majd az elindult hatósági vizsgálat adhat csak válaszokat.
Kik az áldozatok?
A koncert sztárja, „a merengue leghangosabb hangjának” is nevezett 69 éves Pérez is meghalt. Lánya, Zulinka úgy maradt életben, hogy férje a testével védte a lehulló törmeléktől, miközben azzal biztatta, élje túl a gyermekükért. Végül a házaspár mindkét tagja ki tudott kúszni a romok alól. Zulinka később azt mondta apjáról, hogy énekléssel segített a mentőcsapatoknak megállapítani, merre lehet a romok alatt. De a nőt végül arról tájékoztatták 16 órával a katasztrófa után, hogy apjának már csak a holttestét tudták kiemelni. Rosa Rabin énekesnő így emlékezett vissza Pérezre a New York Timesnak:
„Nagyon fontos alakja volt a zenénknek és kultúránknak.”
Wilfrido Vargas, a most már keresztény zenében utazó volt merengue-énekes azt mondta, a koncert előtt kirobbanóan vidámnak látta Pérezt, aki tőle szokatlan módon még táncolgatott is.
Dominikán fontos sportág a baseball, sok játékost is ad az ország az amerikai profi ligának, a Major League Baseballnak (MLB), a tokiói olimpián férficsapatuk bronzérmes lett. Két korábbi ismert, az MLB-t is megjárt játékosuk, Octavio Dotel és Tony Blanco is az áldozatok közt van.
A sajtóban hamar elterjedt Nelsy Cruz lélekjelenléte is: Monte Cristi tartomány kormányzója egyből a dominikai elnököt, Luis Abinadert hívta a romok közül, hogy küldjön azonnal mentőosztagokat a Jet Setbe. A 41 éves politikusnő később belehalt üvegszilánkok okozta sérüléseibe.
A New York Times arról írt, hogy az egyik legfontosabb helyi bank vezetője, a férfi felesége és húga is az áldozatok között volt – utóbbi esküvője a bulvárlapok címlapjára is került korábban. Az ifjú férj, aki szintén életét vesztette kedd hajnalban, a közmunkaügyi miniszter fia volt. Szintén meghalt a New York-i divattervező Martín Polanco és a szaxofonos Luis Solís.
A helyszínre is ellátogató Luis Abinader elnök háromnapos nemzeti gyászt hirdetett a pezsgő turizmusáról is ismert országban, amit az utóbbi években megrázott több súlyos eset. A Guardian felidézte, hogy 2023-ban 40 ember halt meg és több tucatnyian sérültek meg San Cristóbalban, miután egy műanyaggyártó üzemben robbanás történt. 2005-ben több mint 130 rab halt meg egy kelet-dominikai börtönben, miután a foglyok összecsaptak egymással, és tűz keletkezett.
Mivel sok dominikai él az Egyesült Államokban, őket is megrázták a történtek. Az NBC szerint New Yorkban százak gyűltek össze megemlékezni a Washington Square Parkban, míg a massachusettsi Lawrence-ben az egyik étterem tulajdonosára, a Jet Setben meghalt Fray Luis Rosarióra emlékeztek. Marco Rubio amerikai külügyminiszter bejelentette az X-en, hogy legalább egy amerikai állampolgár és sok letelepedési engedéllyel rendelkező személy is az áldozatok közt van. Hozzátette, ő és felesége imádkoznak, és hogy az Egyesült Államok „kész támogatni dominikai szövetségeseinket ebben a nehéz időszakban”.