A salvadori elnök szerint nevetséges a felvetés, hogy visszaküldjék Amerikába a tévedésből a hírhedt salvadori börtönbe szállított férfit

1969

Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban újságírók előtt, amikor fogadta Salvador elnökét.

Az MTI híre szerint Trump azt mondta, hogy az első számú felelős az orosz elnök, akinek nem lett volna szabad elkezdenie a háborút, de megjegyezte, hogy elődjének, Bidennek és az ukrán elnöknek, Zelenszkijnek lehetősége lett volna megállítani azt.

Trump szerint ő nem tehet mást, mint hogy megpróbálja megállítani a háborút, mert milliók haltak meg, és adott egy ország, amely területének 25 százalékát elveszítette, köztük legértékesebb részeit.

Arra a kérdésre, hogy beszélt-e az ukrán államfővel az amerikai Patriot rakéták és kilövő berendezések vételére vonatkozó ukrajnai ajánlatról, Trump azt válaszolta, hogy Zelenszkij „állandóan vásárolni szeretne”. Az amerikai elnök kifejtette, hogy „amikor az ember egy háborúba bocsátkozik, tudatában kell lennie annak, hogy azt a háborút képes megnyerni, és nem kezd bele azzal, aki nála hússzor nagyobb, és aztán abban reménykedik, hogy az emberek majd adnak neki rakétákat”.

Az amerikai elnök megjegyezte, hogy véleménye szerint az ukrajnai háború lezárása felé jó úton halad, reményét fejezte ki az eredményre, és hozzátette, „nagyon hamarosan nagyon jó javaslatokat látunk majd”.

Trump és Nayib Bukele salvadori elnök találkozóján szó volt az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó, erőszakos bűncselekményekkel gyanúsított külföldi állampolgárok, bűnszervezetek tagjainak kitoloncolásáról, akiket salvadori szigorított börtönökben helyeznek el.

Salvador államfője kijelentette, hogy nagyon szeretne segíteni az Egyesült Államoknak, amely „a bűnözés és terrorizmus problémájával” szembesül.

Trump háláját fejezte ki a segítségért, és kérdésre válaszolva hozzátette, annyi embert szeretne a közép-amerikai országba küldeni, amennyit csak lehetséges.

Az amerikai-salvadori csúcstalálkozó sajtónyilvános részén szóba került annak a salvadori állampolgárnak, Kilmar Abrego Garciának az esete, akiről az amerikai kormányzat is úgy nyilatkozott, hogy ún. adminisztratív tévedés miatt toloncolták vissza automatikusan hazájába. A férfi élete egy korábbi bírói határozat alapján hazájában veszélyben van egy rivális bűnbanda miatt.

Az ügyben az amerikai Legfelsőbb Bíróság múlt pénteken hozott döntést, ami arról szól, hogy az Egyesült Államok kormányának elő kell segítenie a férfi visszajuttatását, és új eljárást lefolytatni a szabályos kitoloncolás érdekében.

Az üggyel kapcsolatban Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter a fehér házi sajtóeseményen kijelentette, hogy amennyiben Salvador saját állampolgárát vissza kívánja juttatni az Egyesült Államokba, ehhez biztosít repülőgépet. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a férfi illegálisan tartózkodott az Egyesült Államokban és azt állította, hogy 2019-ben két amerikai bíróság is megállapította róla, hogy tagja annak az MS-13 bűnszervezetnek, amelyet az Egyesült Államok külföldi terrorszervezetnek nyilvánított.

Nayib Bukele a férfi visszajuttatására vonatkozó kérdésfelvetést „felháborítóan nevetségesnek” minősítette és megjegyezte, hogy hogyan is küldhetne vissza egy „terroristát az Egyesült Államokba”.

Hétfőn Chris Van Hollen, Maryland állam demokrata párti szenátora ugyanakkor azt mondta, hogy amennyiben a kitoloncolt férfit a hét közepéig nem szállítják vissza az Egyesült Államokba, akkor Salvadorba utazik, hogy az elengedéséről tárgyaljon, és ennek érdekében „sürgős találkozót” kezdeményezett Nayib Bukele államfővel is. Abrego Garcia Maryland államban élt és dolgozott amikor az amerikai bevándorlási hatóság a közelmúltban őrizetbe vette.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!