Hét ország menedékkérői számíthatnának gyors elutasításra egy új uniós javaslattal

Az Európai Bizottság szerdán javasolta a biztonságos származási országok uniós jegyzékének összeállítását. Ez a jövőre teljesen életbe lépő menekültügyi csomag egyik újítása. (A jogszabályok zömét tavaly fogadták el magyar-lengyel ellenzés mellett, a visszaküldésekről szólóra idén adtak ki új, a korábbinál keményebb javaslatot.)

A jegyzékre kerülő országok állampolgárainak kérelmeit gyorsított vagy a határon lefolytatott eljárással fogják feldolgozni, jegyezte meg az Európai Bizottság. A testület közleménye hangsúlyozta, hogy az eljárással a tagállamok hamarabb bírálhatnák el a jegyzékben szereplő országok állampolgárainak menedékjogi kérelmeit – abból kiindulva, hogy valószínűleg sikertelenül próbálkoznak.

Ahogy arról korábban írtunk, az új eljárásnál az elbírálásig a külső határnál, tranzitzónákban vagy a tagállamokon belüli egyéb kijelölt helyszíneken kellene maradniuk a menedékkérők bizonyos csoportjainak, amelyekre alkalmazzák. A tagállamoknak előírnák, hogy mennyi – valószínűleg elutasított – ilyen kérelmet tudjanak a gyorsított eljárással feldolgozni, és addig a kérelmezőket ellátni, emiatt kezdett a magyar kormány migránsgettózni.

Az Európai Bizottság szerdai közleménye szerint egyes tagállamok már létrehozták a saját listájukat. Az uniós jegyzék ezeket fogja kiegészíteni, támogatva a koncepció egységesebb alkalmazását. Banglades, Egyiptom, India, Kolumbia, Koszovó, Marokkó és Tunézia szerepelne rajta, de az Európai Bizottság fontolgatja, hogy az összes tagjelöltet automatikusan úgy minősítse, mintha szerepelne rajta (kivéve például konfliktus esetén).

Emellett a testület javaslatot terjesztett elő, hogy felgyorsítsa a tervek szerint 2026 júniusától alkalmazandó menekültügyi csomag egyes rendelkezéseinek végrehajtását. Az Európai Bizottság a menekültügyi eljárásról szóló rendelet két kulcsfontosságú elemének előreütemezését javasolja, hogy ezzel is segítse a tagállamokat a menedékjog iránti kérelmek gyorsabb és hatékonyabb feldolgozásában a valószínűleg megalapozatlanul próbálkozóknál.

Az egyik javaslattal az olyan országok állampolgárainál vezethetnek be gyorsabb eljárást, ahonnan a menedékkérelmek átlagosan kevesebb mint ötödét ismerik el. A másikkal a biztonságos származási vagy tranzitországokat kivételekkel jelölhetnék ki, így a tagállamok rugalmasabban zárhatnának ki például egyes térségeket az országokon belül vagy a lakóik világosan azonosítható kategóriáit.

A javaslatokról a tagállami Tanácsnak és az Európai Parlamentnek kell megállapodnia.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!