Felgyújtott autók, lövésnyomok és egy rejtélyes betűszó – drogbandák bosszúja lehet a franciaországi támadássorozat

Felgyújtott autók, lövésnyomok és egy rejtélyes betűszó – drogbandák bosszúja lehet a franciaországi támadássorozat
Újságírók a Toulon-La Farlede börtön előtt 2025. április 15-én – Fotó: Miguel Medina / AFP

Vasárnap óta több francia börtönt különböző atrocitások értek: az intézmények előtt járműveket gyújtottak fel, egy börtön kapujára pedig rálőttek. Egyes börtönőröket pedig már az otthonuk mellett támadtak meg ismeretlenek. Az incidensek helyszínén egy eddig ismeretlen betűszó jelent meg: DDPF. Ők állítólag egy, a francia foglyok jogaiért küzdő csoport.

Csakhogy nagyon úgy tűnik, hogy nem kifejezetten a rabok életszínvonala vagy jogainak csorbulása az, ami zavarja őket, hanem a kormány új börtön- és drogpolitikája. A francia vezetés ugyanis azon van, hogy végleg ellehetetlenítse a drogkereskedelmet, amit sokszor a börtönök falai mögül irányítanak a drogbárók. Többen úgy vélik, hogy a kartellek izmozni kezdtek, hátha sikerül megfélemlíteniük a kormányt – csak ez közben a börtönőrök bőrére megy.

Már az otthonuknál támadják a börtönőröket

A támadássorozat azzal kezdődött, hogy vasárnap ismeretlenek hét autót is felgyújtottak a Nemzeti Börtönigazgatási szakiskola előtt. Hétfőn este aztán újabb incidensek történtek. A touloni börtön előtt lövések dördültek el. A kapun talált nyomok alapján az elkövetők Kalasnyikovval adhattak le egy sorozatot. Kedden az aix-luynes-i börtön falán is lövedékek nyomait találták meg.

„Hétfőn még csak autók voltak, de minket nem fognak megtámadni legközelebb, amikor kilépünk a munkahelyünkről? Nézd meg Toulont, lövöldöztek! Valaki meg is halhatott volna” – mondta egy aggódó rendőr a Le Parisiennek. A lap szerint összesen legalább 21 járművet rongáltak meg és/vagy gyújtottak fel vasárnap óta. Többek között Aix-En-Provence, Marseille és Nîmes, Bouches-du-Rhône, valamint a Párizs melletti Villepinte és Nanterre börtönei előtt történtek ilyen esetek.

Valence-ban a térfigyelő kamera pontosan rögzítette, hogy hogyan keletkezett a tűz. Egy robogós érkezett a börtön mellé este 10 körül. Megállt az épület parkolójánál, és gyúlékony anyaggal fújta le, majd lángra lobbantotta a kocsikat. Közben arra is jutott ideje, hogy a mobiljával filmezze magát, és hogy a „DDPF” (Défense des droits des prisonniers français – A francia fogvatartottak jogainak védelme) betűszót fesse a földre. A rendőrök gyorsan a helyszínre érkeztek, és üldözőbe vették a gyújtogatót, de egy helyi lakótelepen végül nyomát vesztették. A robogóját sikerült megtalálni, most folyik a DNS-minták azonosítása.

Szintén kedden az aix-luynes-i börtön egyik őrének kocsiját is felgyújtották, miközben az az otthona előtt parkolt éjszaka. Ugyanígy kedd este tűz ütött ki Villenoyban egy olyan lakóház lépcsőházában, ahol egy börtönőr is lakik – és ott is feltűnt a DDPF-felirat. Nancyban állítólag megfenyegettek egy börtönőrt az otthonánál, míg Marseille-ben egy gyújtogatási kísérlet börtönőrök szállását vette célba. Szerdán újabb incidensek történtek.

Kiégett autó a tarasconi börtön parkolójában 2025. április 16-án – Fotó: Sylvain Thomas / AFP
Kiégett autó a tarasconi börtön parkolójában 2025. április 16-án – Fotó: Sylvain Thomas / AFP

Szakszervezetük, az FO Justice aggodalmának és dühének adott hangot a támadások után, később pedig felszólította az igazságügyi minisztert, hogy „vállalja a felelősségét az erőszak tűrhetetlen fokozódásáért”. Érthető módon a börtönőrök komolyan féltik az életüket, hiszen az otthonukat érő támadások már célzottnak tűnnek.

Az FO Justice szerint Telegramon már listák és képek keringenek a börtönőrök lakcímeiről és postaládáiról.

A szakszervezet attól is tart, hogy az intézményeken belül is „tömeges megmozdulások”, vagyis börtönlázadások törhetnek ki.

Egy másik szakszervezet, az Ufap-Unsa Justice egyik tagja felhívta rá a figyelmet, hogy a gyújtogatások nem is most kezdődtek. Már októberben felgyújtottak két kocsit a valence-i börtön előtt. Az Ufap-Unsa azt is hozzátette, hogy szerintük nincs elég rendőr ahhoz, hogy éjjel-nappal biztosítsák a börtönök körüli területeket.

„Azt kérjük, hogy a börtönök körüli összes területet tegyék biztonságossá és védetté. Ez elengedhetetlen, mert célpontok vagyunk. Mi képviseljük az államot, tehát mi vagyunk a frontvonalban, és mi vagyunk az elsők, akiket megfélemlítenek, amikor az igazságügyi miniszter bejelenti, hogy a kábítószer-kereskedőket gyakrabban fogják börtönbe küldeni. De mi soha nem adjuk fel” – mondta Fabrice Salamone az Ufap-Unsa Justice szakszervezet képviselője.

DDPF, a rejtélyes szervezet

A nyomozók kedd óta próbálják azonosítani a sorozatos, olykor rejtélyes feliratokkal kísért támadások elkövetőit. De a börtönök őrtornyaiban állomásozó őrök nem észleltek semmit, és a térfigyelő kamerák nem tették lehetővé az elkövetők azonosítását – közölte egy rendőrségi forrás a France Interrel.

„Nincs lezárt szál. Lehet, hogy radikális politikai csoportok, lehet, hogy a szervezett bűnözéshez szorosabban kötődő szervezetek a felelősök, lehet a célok és az egymást manipuláló emberek konvergenciája is. Bármi lehetséges” – mondta Olivier Christen terrorizmusellenes ügyész.

A nyomozást az említett betűszó lendítheti előre, amit a hírek szerint eddig több támadás helyszínén is felfedeztek A DDPF a felgyújtott épületek falán és a kiégett kocsikon is feltűnt az elmúlt napokban. A rövidítés egy olyan csoportot takar, ami a francia hírszerző szolgálatok előtt még ismeretlen. A Reuters forrásai szerint viszont egy szélsőbaloldali militáns csoport állhat a megnevezés mögött.

A DDPF oldalt néhány nappal ezelőtt hozták létre Telegramon. A fióknak több mint ezer követője van. Az elmúlt napokban börtönőröket fenyegető üzeneteket és videókat tettek közzé. A támadásokat viszont még nem vállalta magára az oldal. „Nem vagyunk terroristák, azért vagyunk itt, hogy megvédjük az emberi jogokat a börtönökben” – írták a csatornán.

Franciaország igazságügyi minisztere, Gérald Darmanin szerint voltak DDPF-csoportok a Telegramon és a Signalon, amelyek bátorítottak a börtönök elleni támadásokra, de ők nem vállalták a felelősséget a történtekért. „Nem tudom, ki áll a szlogen mögött, és nem is érdekel, mert nem az a lényeg, hogy összefirkáltak egy börtönajtót, hanem hogy egy Kalasnyikovval rálőttek” – mondta.

A börtönőrök egy része értetlenül áll azelőtt, hogy őket támadják. Bár tudnak arról, hogy néhány büntetés-végrehajtási intézmény túltelített, olyan börtönöket is értek támadások, ahol erről szó sincs. „Nem értem, miért venné bárki célba a börtönünket. Szinte vadonatúj. Minket nem érint a börtönök túlzsúfoltsága, és van arra rendszer, amivel segítenek a raboknak a szabadulásban” – mondta egy őr.

Gérald Darmanin sajtótájékoztatója a touloni börtön előtt 2025. április 15-én. Mögötte lövedéknyomok és DDPF-felirat a börtön kapuján – Fotó: Miguel Medina / AFP
Gérald Darmanin sajtótájékoztatója a touloni börtön előtt 2025. április 15-én. Mögötte lövedéknyomok és DDPF-felirat a börtön kapuján – Fotó: Miguel Medina / AFP

Valószínűleg nem is csak a börtönök által biztosított életszínvonal az, ami miatt a DDPF felbőszült. Bár Darmanin nem állította teljes bizonyossággal, elismerte, hogy a támadásoknak köze lehet a kormány új drogellenes stratégiájához. A támadások is inkább arra a módszerre utalnak, amelyekkel a bűnbandák egymás ellen szoktak háborúzni. Az eddig nem fordult elő, hogy az állammal szemben használjanak ilyen eszközöket.

„Talán azért is (tesznek így), mert ott ütjük őket, ahol fáj. Évtizedek óta először Franciaország rendkívül komoly intézkedéseket hoz a kábítószer-kereskedelem ellen”

mondta.

A kormány drogpolitikája miatt üzennek

Az elmúlt években nőtt Franciaországban a bűnszervezetek által elkövetett bűncselekmények száma. Már nemcsak a francia Nápolyként elhíresült Marseille-ben vannak kiterjedt bűnbandák, hanem számos kisebb városban is szervezetten folyik a drogkereskedelem. Februárban a belügyminisztérium bejelentette, hogy 2024 első 11 hónapjában rekord mennyiségű kokaint foglaltak le – 53,5 tonnát, ami 130 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Bruno Retailleau belügyminiszter szerint Franciaországot „fehér cunami” sújtotta. Mindennek pedig politikai következményei is voltak – emlékeztetett a Reuters. Szerintük a szervezett bűnözés terjedése is hozzájárult a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés támogatottságának növekedéséhez, és elősegítette a francia politika jobbra tolódását.

Ezért Darmanin és Retailleau megfogadták, hogy valahogy fellépnek a kábítószer-kereskedelem és a kábítószerrel kapcsolatos erőszak ellen Franciaországban.„Tűrhetetlen, hogy az emberek továbbra is a börtönből folytassák a kereskedelmet, drónnal szállítsanak, telefonáljanak és pénzt mossanak” – mondta az igazságügyi miniszter.

Darmanin számos intézkedést javasolt a börtönbiztonság szigorítására, például magas biztonsági fokozatú börtönöket hoznának létre. Erre azért is van szükség, mert attól még, hogy lecsuknak egy drogkereskedőt, a biznisz nem áll le: a drogbárók a rácsok mögül képesek telefonálva, de akár drónszállítmányokat használva tovább üzemeltetni a kinti kábítószer-kereskedelmet.

Jelenleg két szigorúbb besorolású börtönt építenek Franciaországban, ebből az egyik, a Vendin-le-Vieil börtön a 100 legnagyobb hatalmú drogbárónak ad majd otthont. A létesítményt úgy tervezték, hogy minden kapcsolatot elvágjon a külvilággal. A napokban Gérald Darmanin bejelentette, hogy 18 hónapon belül további börtönöket építenek.

Emellett a francia parlamentben jelenleg is terítéken van egy törvénytervezet, amely a szervezett bűnözéssel és azon belül is kifejezetten a kábítószer-bűnözéssel foglalkozó különleges ügyészséget hoz létre. A törvény nagyobb nyomozati jogkört adna a rendőrségnek a drogbandák vizsgálatára.

Elemzők úgy vélik, hogy ezek az intézkedések érzékenyen érintik a bandákat, akik most megpróbálják a gyújtogatós erődemonstrációval megmutatni, hogy a kormánynak nem kéne velük packázni.

Darmanin terrortámadásnak nevezte a történteket, és kijelentette, hogy a kormány nem fog engedni a megfélemlítésnek. Szerdán a Nemzeti Terrorizmusellenes Ügyészség (PNAT) vette át a nyomozást. Darmanin azt is kijelentette, hogy az elkövetők rendkívül súlyos büntetést kaphatnak. Emmanuel Macron francia elnök is azt ígérte, hogy a támadókat meg fogják találni, bíróság elé állítják, és megbüntetik őket.

Retailleau belügyminiszter azt mondta, hogy a kormánynak „könyörtelenül” kell reagálnia. „Azok, akik börtönöket és ott dolgozókat támadnak meg, megérdemlik, hogy bezárják őket a börtönökbe” – tette közzé az X-en azzal, hogy utasította a rendőrséget, azonnal erősítse meg a biztonsági intézkedéseket a börtönöknél.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!