A brit kormány megtiltja az utazóknak európai húsáru és tejtermék behozatalát a ragadós száj- és körömfájás miatt
A brit kormány ideiglenesen megtiltotta az utazók számára, hogy sajtot és húskészítményeket vigyenek az Egyesült Királyság területére az EU-ból. Az intézkedés célja, hogy megakadályozzák a ragadós száj- és körömfájás terjedését – írja a BBC.
A beutazók szombat óta nem vihetnek be pácolt húst és sajtot, valamint szendvicseket sem. A német, osztrák, magyar és szlovák termékek behozatalát már ennél is korábban kizárták. A következők vannak tiltólistán:
- sertéshús,
- marhahús,
- kecske-, bárány- vagy ürühús,
- vadhús,
- valamint az ezekből az állatokból származó tejtermékek és húskészítmények.
Emellett az utazók fejenként legfeljebb 2 kg csecsemőtejport, csecsemőtápszert vagy egészségügyi okokból szükséges speciális élelmiszert hozhatnak magukkal.
A korlátozások attól függetlenül érvényesek, hogy az árut becsomagolják vagy csomagolják, vagy vámmentesen vásárolják. A termékeket lefoglalják és megsemmisítik, súlyos szabályszegés esetén pedig akár 5 ezer fontos (kb. 2,3 millió forintos) bírságot is kiszabhatnak.
A korlátozások csak a Nagy-Britanniába érkezőkre vonatkoznak, az Észak-Írországba, Guernsey, Jersey vagy Man-szigetre érkezőkre nem.
Jelenleg nincs ragadós száj- és körömfájás esete az Egyesült Királyságban, de bármely állati eredetű termék potenciálisan fertőzött lehet. Ha egy fertőzött élelmiszert véletlenül vadon élő, vagy háziállat elfogyaszt, akkor onnan már könnyen tovább terjedhet a betegség.
2001-ben az Egyesült Királyságban kitört száj- és körömfájás több millió állat leöléséhez vezetett. Tom Bradshaw, a National Farmers Union (NFU) szakszervezet elnöke elmondta, hogy a kormány most gyorsan bevezette a kezdeti tilalmat, és az NFU örül annak, hogy meghosszabbítják.
Nagy István agrárminiszter két napja jelentette be, hogy megszűnt a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt elrendelt veszélyhelyzet Magyarországon. Egyes becslések szerint akár 20 milliárd forintos kárt is okozhatott a ragadós száj- és körömfájás az országban. A vírus ötven év után először bukkant fel Magyarországon, majd Szlovákiába is átterjedt. A magyar gazdaságot is megrengetni képes járványról és annak kezeléséről a Téma adásában is foglalkoztunk.