Vučić aláírásával osztogattak húsvéti nyalókákat egy óvodában
Egy zombori óvodában Aleksandar Vučić szerb elnök aláírásával ellátott húsvéti nyalókákat osztottak a gyerekeknek, ezért az intézmény vezetése elnézést kért a szülőktől, és bejelentette, hogy feljelentést tett az ügyben, írja a Nova.rs.
Az óvoda vezetése szerint a nyalókákat egy ismeretlen ember adta egy konyhai dolgozónak, és azt mondta, hogy azt a gyerekeknek küldik. A csomaghoz mellékeltek egy húsvéti üdvözlőkártyát Vučić aláírásával. A dolgozó azt hitte, hogy egy szülőről vagy rokonról van szó, ezért bevitte a csomagot.
A nyalókákat megvizsgálták, és miután arra jutottak, hogy bolti csomagolásban vannak, szétosztották azokat a gyerekeknek. Megmondták nekik, hogy vigyék haza, és szülői engedéllyel bontsák ki. Azon nem akadt meg a szemük, hogy a nyuszis illusztrációk alatt ott volt Vučić aláírása is.
Miután azonban az ügyből botrány lett, az intézmény közleményében azt írta, hogy „miután valaki a gyerekeket és a dolgozókat politikai célokra akarta felhasználni, az esetet jelentettük a rendőrségnek.” A nyalókákkal érkező emberről készült videófelvételt is átadták a hatóságoknak.
Felfokozott helyzetben
Szerbiában azután kezdődtek tüntetések, hogy 2024. november 1-jén leszakadt a nemrég renovált újvidéki állomásépület előtetője. Összesen tizenhatan vesztették életüket a tragédiában, a társadalom pedig azonnal keresni kezdte a felelősöket, valamint az okokat, miért rogyhat össze egy frissen felújított épület bármely része. A hatóságok azonban vonakodtak kiadni a teljes felújítási dokumentációt és megnevezni a felelősöket, így egyre komolyabb tiltakozások voltak. Ezek vezetését az alulról szerveződő diákság vette át, ami a hatalomhoz közel állók olykor erőszakos reakciói után egyetemeket foglalt el, több százezres tüntetéseket szervezett Belgrádban, Újvidéken, Nišben és további városokban.
Január végén a Telex tudósítói is jártak Belgrádban és Újvidéken, ahol beszéltek a tüntető diákokkal, és a tervezett újvidéki hídfoglalásra induló menet rajtjánál is jelen voltak. Szerb egyetemisták pedig nemrég filmet forgattak róla, hogyan félemlíti meg őket a hatalom.
Március 15-én több százezren tüntettek már Belgrádban, a rendszer megreformálását követelve. A belügyminisztérium becslése szerint 107 ezren voltak kinn a tüntetésen, de volt 275-325 ezres, sőt félmilliós becslés is. A tömeg épp tizenöt perces néma csenddel emlékezett meg a leomlott állomás áldozatairól, amikor egy rémisztő, egyre erősödő, sípoló hang szólalt meg. A történtekről készült videók szerint a közelben lévő tüntetők pánikba esve rohantak szét a hang útjából. Már majdnem hatszázezer ember írta alá azt a petíciót, amiben a belgrádi tüntetésen történt állítólagos hangágyúzás kivizsgálását követelik.
Egy nagyjából 80 fős, egyetemistákból és tanáraikból álló küldöttség Újvidéktől Strasbourgig biciklizett azért, hogy felhívja az EU vezetőinek figyelmét az egyébként EU-tagjelölt Szerbiában kialakult helyzetre. A csoport Budapesten is átkerekezett. A Hősök terén sok támogató várta őket étellel, itallal, zenével, tánccal és 16 perc néma csenddel. Beszámolónk erről itt olvasható.
A szerb elnök és a kormányzó Szerb Haladó Párt sokféle módon próbált már véget vetni a tüntetéshullámnak, de nem jártak sikerrel. A múlt héten a kormány melletti háromnapos rendezvényt tartottak Belgrádban, amin Vučić megüzente az ellene tüntetőknek, hogy a színes forradalomnak vége. A héten aztán a szerb elnök az őket segítő orosz titkosszolgálatok vizsgálatára hivatkozva azt állította, hogy nem használtak hangágyút a kormányellenes tüntetők ellen.