Tarr Béla: A magyar film ma egy kényszerpályán mozog

347

Tarr Béla, az egyik leghíresebb magyar filmrendező a Klubrádiónak adott interjút, melyben munkásságáról, díjairól és a magyar filmkészítés jelenlegi helyzetéről is beszélt. Tarr a 44. Magyar Filmszemlén Életműdíjat kapott, amely nem az első életműdíja a nemzetközileg is elismert rendezőnek. Tarr Béla azt mondta, az eseményen ugyan örömteli volt a hangulat, de a magyar a magyar filmipar csapdahelyzetbe került.

Utolsó filmjét 2011-ben rendezte, azóta a rendezés kevéssé hozza lázba. Nem hiányolja a játékfilmkészítést, úgy érzi, munkássága során mindent elmondott, amit szeretett volna. Az általa képviselt filmnyelvi formavilágot teljes egészében megvalósítottnak érzi, szerinte ennek már csak kópiáit lehetne tovább gyártani, aminek nem lenne értelme, ennek a közönség sem örülne.

A 44. Filmszemlén euforikus, örömteli hangulatot tapasztalt, de szerinte ez valójában egy csapda. Orbán Viktor azon kijelentését cinikusnak tartja, melyben a miniszterelnök arról beszélt, hogy nem kell pénzt adni a filmeseknek, hiszen láthatóan megoldják maguktól a helyzetet. A miniszterelnök február elején beszélt arról a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójának megnyitóján, hogy eljutottak arra a pontra, hogy állami támogatás nélkül készülnek saját lábukon megálló filmek is, amit a filmszakma több szervezete is kikért magának.

„A magyar film ma egy kényszerpályán mozog”

– mondta Tarr.

Tarr Béla szerint Orbán Viktor szavai nem fedik a valóságot. A rendező azt mondta: „a film még mindig a hetedik művészet, és a magyar kultúra része, és mint ilyet, köteles támogatni a mindenkori kormányzat és segíteni és megteremteni a normális munkafeltételeket.” Számos tehetséges fiatal dolgozik jelenleg a szakmában, köztük Ladányi Jancsó Jákob vagy Olasz Renátó, szerinte az rengeteget számít, hogy dolgozik egy ilyen generáció.

Tarr a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása után megalakult FreeSZFE Egyesületnek az elnöke és oktatója volt. Innen azóta távozott, ennek okairól azonban nem szeretett volna beszélni. Tanítványait tehetségesnek tartja, és látta azt is, hogy filmjeik mennyi vívódás és munka árán tudtak létrejönni. Azt mondta, szeret fiatalokkal dolgozni: „az a dolgom, hogy felszabadítsam őket” – fogalmazott.

A rendező arról is beszélt, hogy a „Tarr Béla-brand” működtetésében Krasznahorkai László regényírónak is kulcsfontosságú szerepe volt, mondta a rendező. „Azt kell tudni, végülis valakinek adni kell a nevet, de azért ez egy csapatmunka volt, amit jó volt csinálni. Szóval az, hogy együtt tudtunk gondolkodni, és volt egy ilyen bizalmi viszony, amiben végül is hittünk. Szóval így születtek ezek a filmek” – mondta. Habár a máig aktív író műveit nem viszi többé filmre, továbbra is tartja a kapcsolatot Krasznahorkaival.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!