Heti Klassz Grafitemberrel: Esterházy-hétvége és pannonhalmi révület

Heti Klassz Grafitemberrel: Esterházy-hétvége és pannonhalmi révület
Haydn terem, Kismarton – Fotó: Andreas Hafenscher

Ez itt az én szubjektív klasszikus zenei koncertajánlóm, amivel minden hét végén jelentkezem. Olyan eseményekkel, ahová én is elmegyek, vagy épp elmennék, ha tehetném. Az e heti válogatásban szerepel a kismartoni kamarafesztivál néhány koncertje, egy csellószvit Perényi Miklós előadásában és egy kis Brahms is.

Ajánlóm első részében ismét Kismartonra szeretném irányítani klasszikus zenei zseblámpám keresőfényét azért, mert április 4. és 6. között egy nagyon érdekes kamarafesztivál lesz. Nekem időről időre el kell mennem pár napra olyan helyre, ahol euróval fizetnek, és venni pár mély levegőt, belelassulni kicsit a civilizáltabb tempóba. Elmozogni kicsit a rommá frusztrált, indulatoktól rángatott hazánkból, hogy ne essek kétségbe teljesen. Pár nap erre elég, ha Kismartonba mennek, az nincs is messze. A fesztivál nem is fesztivál, hanem négy koncert, de mind a négy kamarazene. A program tulajdonképpen egy szendvics, az első és utolsó koncert klasszikus vonósmuzsika, bár ezekben is van kis csavar, míg a szombati napon igazi különlegességek jönnek.

Kismartoni kvartettek

Tehát pénteken a Cuarteto Casals nyitja a sort, a Haydn Nap kvartettjeinek utolsó tagjával indítva a programot. A kamarazene ősapjától a 6. (A-dúr) vonósnégyes, op. 20, Hob III: 36 hangzik majd el. A második műsorszám egy baszk csodagyerek, a mindössze húsz éves korában elhunyt Juan Crisóstomo de Arriaga kompozíciója, a 3. (Esz-dúr) vonósnégyes lesz. Korban Beethovennel párhuzamosan futunk, tehát ilyes zenére készüljenek. Életemben nem hallottam erről a komponistáról, de hát tudásom csekély. A záró tétel egy Boccherini mű lesz, az együtteshez pedig csatlakozik Emanuele Buono gitárművész. A darab pedig a 4. (D-dúr) kvintett (Fandango), G 448, vonósnégyesre és gitárra hangszerelve. A D-dúr, mint hangnem különösen alkalmas az energiák átvitelére, így más dolog nincs, szívják magukba és hozzák haza a dolgos hétköznapokra.

Szombaton a Signum szaxofonkvartett jön egy amerikai műsorral, nyilván sok izgalmas átirattal (Dvorák Amerikai kvartett(!!!), szaxofonokon(!!!), illetve Gershwin és Bernstein), de lesznek darabok kifejezetten ilyen formációra is, Viet Cuong és David Maslanka tollából. Biztosan remek lesz. Ugyanezen a napon aztán Arthur Schnitzler Tágra zárt szemei jön, zenés felolvasás formájában. A mesélő Sebastian Koch, a muzsikát a Hubert Nuss jazzkvartett szolgáltatja majd.

Vasárnap az Esmé Quartet várja a publikumot, Haydn és Schubert darabjai egy koreai kamarazene-csokrot fognak össze, a Schuberthez beszáll majd egy extra csellista is. Joseph Haydn B-dúr vonósnégyese (Napfelkelte), op. 76/4 a műfaj egyik legjobbja, valószínűleg Erdődy grófot is elvarázsolta, a mű megrendelőjét. A Schubert ötös (C-dúr, op. post. 163, D 956) pedig a szerző utolsó kamaradarabja, hatásos és jelentőségteljes. Bárcsak több időt adott volna Schubertnek az ég, ki tudja, mi minden lehetett még benne. Egy szó, mint száz, vegyék birtokukba a kismartoni koncerttermeket.
A koncertek pontos helyszíneit és időpontjait, illetve bővebb információt ezen a linken találják meg.

Mikor? 2025. április 4-6. Hol? Esterházy-kastély, Kismarton/ Eisenstadt

Perényi Miklós – Fotó: Cseke Csilla
Perényi Miklós – Fotó: Cseke Csilla

A csodálatos Perényi Miklós Pannonhalmán

Bach első három csellószvitjét adja elő Perényi Miklós a pannonhalmi Szent Márton-bazilikában. (S. Bach: 1. G-dúr, BWV 1007, S. Bach: 2. d-moll, BWV 1008, S. Bach: 3. C-dúr, BWV 1009.) Tulajdonképpen ennyi elég is lenne az ajánlóhoz, de két dolog még ide kívánkozik. Egyrészt boldogság, hogy a művész úr felépült kézsérüléséből és újra játszik, másrészt álljon itt egy anekdota vele. Minden év őszén megrendezik a Wine and Violin seregszemlét, ahol magyar vonós hangszerkészítők mutatják meg a legfrissebb munkáikat, illetve egy borászat is bemutatkozik. Az esemény lényegi elemei azok a koncertek, ahol egy-egy jeles művész próbálja ki a mesterek hangszereit, lehetőséget adva arra, hogy össze lehessen hasonlítani a hangjukat. Egy ízben Perényi Miklós próbálta ki a csellókat, de a demonstráció teljes kudarcba fulladt. Ahogy az egyik hangszerkészítő elmondta, Miklós bácsi egy gyűrött nejlonszatyron, egy olcsó vállfával is tud játszani úgy, hogy azok csellóhangot adjanak ki magukból.

Egyedi alkalom lesz ez a koncert, az éteri muzsika és a környezet egy ritka kombinációját kínálja. Mindenkinek szívből ajánlom, a klasszikus zenével ismerkedőknek különösen. Bach a legnagyobb mágus, a csellószvitek pedig a legnagyszerűbb varázslatai közé tartoznak.

Mikor? 2025. április 11., péntek, 19 óra Hol? Pannonhalmi Főapátság, Szent Márton-bazilika

Kamarazene még és egy kerek születésnap

Két, a rádióhoz kapcsolható koncertet szeretnék még ajánlani. Mindkettő a Dohnányi Ernő Zenei Központban lesz, azon a helyen, ahol a rádió művész együttesei találtak otthonra azután, hogy a rádió épületét csákánnyal verték szét teljesen értelmetlenül.

Az első hangverseny a világjáró művészeink sorozatba illeszkedik. Az április 3-i koncert fellépői a Szigeti Quartett muzsikusai lesznek, a műsor pedig két számból, Dohnányi Szerenádjából (op. 10) és Brahms f-moll zongora ötöséből fog állni. Az alkotás egyidős Mahler hatodikjával és Puccini Pillangókisasszonyával, ami azért meglepő, mert említett kortársaihoz képest bőven előremutató és nagyon komplex alkotás. Mindenki nyugodjon meg abszolút hallgatható, sőt hallgatásra érdemes, a bő vonóskamarai repertoár egy ritkábban hallható műve. Megéri a figyelmet.

Brahms zongoraötösét szokták a kamaradarabjai királyának nevezni, én ódzkodnék ettől, az viszont biztos, hogy Brahms munkásságából számomra a legtöbb élvezetet a kamarazenéi adják és ez a mű valami hihetetlen kreatív alkotóerőről tanúskodik. Hogy egy hajánál iderángatott és egyenesen rossz példával álljak elő, az olasz konyha lényege, hogy kevés, de csodás minőségű alapanyagból, egyszerű eljárásokkal jöjjön létre valami hihetetlen ízbomba. Brahms pedig úgy jön ide, hogy alig pár hangszerre, hangszínre komponálva a „szűkös” lehetőségek egyedi minőségeket hívtak elő a zeneszerzőből. Brahms kamarazenéje a kerék feltalálásával egyenlő fontosságú mérföldkő az emberiség történetében. Zongorán Borbély László fog közreműködni. Nagyon jó kis koncert lesz!

Mikor? 2025. április 3. csütörtök, 19.00 Hol? Dohnányi Ernő Zenei Központ – Sapszon Ferenc terem

Szigeti Quartet – Fotó: Szigeti Quartet
Szigeti Quartet – Fotó: Szigeti Quartet

Drahos Béla fuvolaművész idén ünnepli 70. születésnapját, amit egy kisebb országjáró turnéval ünnepel meg. Április nyolcadikán Budapesten ad koncertet, ahol a rádiózenekar művészei lesznek a kamarapartnerei. A műsor remek szórakozást ígér, Vivaldi és Telemann az első két szerző, szünet után Mozart és Strauss, de ami miatt szívből ajánlom a koncertet, az egy, nekem különösen kedves kompozíció, Debussy triója hárfára, brácsára és fuvolára. Ritkán hallható mű, gondolom azért, mert a hárfa egy kényes, nehezen hordozható cucc. Debussy utálta, amikor az impresszionisták közé sorolták, de mégis, tétovának tűnő, ám csodás rendszert alkotó ecsetvonások a műben sorjázó harmóniák. Elsőre nem összeillő effektusok tartják fenn az érdeklődésünket, a zenének hőmérséklete, illata van, egyszerűen pazar. Egyszer volt alkalmam meghallgatni a Kaposfeszten, és vérzik a szívem, hogy erre a koncertre nem fogok tudni elmenni. Hallgassák meg helyettem is.

Mikor? 2025. április 08. kedd 19:00 Hol? Dohnányi Ernő Zenei Központ-Nagyterem

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!