Such György: Az általam elképzelt újságírásnak nem látom perspektíváját Magyarországon
„Elmentünk egy vitadélutánra, ahol Orbán Viktor frenetikusan szerepelt. Egyszerűen az a paradigma, ahogy megnyilvánult, a gyors észjárás, a retorikai készség, hát az egy új univerzum volt, ezért akkor eldöntöttem, hogy a Fidesz érdekes lehet számomra” – így mesélt Such György közgazdász, újságíró és a Magyar Rádió egykori elnöke Veiszer Alinda műsorában arról, mi fogta meg Orbán Viktorban a nyolcvanas években.
Such György egyetemi éveit meghatározta a rendszerváltási vágy, nagy megkönnyebbülést jelentett neki Brezsnyev halála 1982-ben, aki az SZKP főtitkáraként a Szovjetunió vezetője volt. Such úgy emlékezett vissza erre az időre, hogy még a Brezsnyev haláláról beszámoló újságokat is eltette. Nagyon sok tüntetésen részt vett, és nem gondolta volna, hogy ilyen hamar megrendülhet a rezsim, a legkiemelkedőbb emlékének Nagy Imre újratemetését gondolja. „Forradalmárnak nem éreztem magam, úgy éreztem, hogy ez egy fantasztikus időszak, azon ritka pillanatok közé tartozott, mikor egyértelmű volt a morális különbség a két oldal között” – mondta Such arra utalva, hogy amikor 1990-ben Orbán Viktor bekerült az Országgyűlésbe, bíztak a változásokban.
„Őszintén szólva nem emlékszem, hogy alakult, hogy Orbán Viktor tanácsadója voltam, mert én egy voltam a sok közül – mesélte. – Népfelkelés jellege volt az egésznek, a Fidesznek nem volt elnöke, nyíltak voltak az ülések, és akiknek volt rá ambíciója, az elmehetett ezekre. Én is ott voltam, és véleményt nyilvánítottam. Amikor a Fidesz bejutott a parlamentbe, akkor lettem tanácsadó. Nem abban az értelemben volt titulus, mint napjainkban. Mi akkor a Kovács Andrással és Bencze Gyurival ténylegesen adtunk tanácsokat.”
A műsorban az is szóba került, hogy Such György a kilencvenes évek elején, amikor a Magyar Narancsban publikált, rendszerkritikus véleményt fogalmazott meg az MDF-ről, a rendszerváltás utáni kormánypártról.
„Belesodródtam a Magyar Narancs szerkesztői közé, Csaba Iván, aki egyébként Fidesz-alapító, ő volt a gazdasági rovat vezetője, elment Oxfordba, és engem kért meg, hogy helyettesítsem. A rovatot felszámoltam egy idő után, és apránként a véleményrovat vezetője lettem, ami egy darabig nem is okozott összeférhetetlenséget. A fodoristák (Fodor Gábor támogatói – a szerk.) szekerét tolta a Magyar Narancs, én meg Orbán Viktor tanácsadója voltam, tehát inkább orbánista voltam. Nyílt szakítás volt a lappal, de ma már nem csinálnám ilyen nyíltan” – mesélte a Magyar Narancsnál végzett tevékenységének befejezéséről.
Such György arról is mesélt Veiszer Alindának, hogy mi vetett véget annak, hogy Orbán Viktor tanácsadója legyen:
„Volt egy politikai tanácsadó testülete a Fidesznek akkoriban, 1992 körül alakult. Ebben Fellegi Tamás és Bayer András is részt vett, aki tévés producer volt. Mi éreztük, hogy rossz irányba mennek a dolgok, de nem a Fidesz ment el jobboldalra az MDF irányába, hanem az egész politikai koordinátarendszer a baloldalra ment. Mivel a Fidesz ott maradt, ahol volt, közelebb került az MDF-hez. Ezt írtam meg az Azok című cikkemben, ami nagyon bátor írás volt, és ezt rosszul fogadta a Fidesz, és így elveszett a bizalom.”
Hozzátette, hogy volt még egy lépés, ami nem tetszett a párt tagjainak:
„Épp a kampány felkészülési kreatív csapat alakult, és arra csináltunk terveket, de le lett szavazva, mert mi egy olyan kampánystratégiát dolgoztunk ki, ami a középen állást hangsúlyozta. Az volt a szlogen, hogy se ezek, se azok, a Fideszre szavazok.”
Such György a Magyar Rádió átalakulásáról már nem tudta teljes egészében kifejteni a véleményét, de annyit elmondott, hogy „az általam elképzelt újságírásnak nem látom perspektíváját ma Magyarországon, egyik orgánummal sem tudnék azonosulni”.
A műsorban az is szóba került, hogy miért nem feküdt le anélkül aludni az egyetemi kollégiumban, hogy Kossuth rádiót hallgatott volna, milyen politikai társaság volt az Eper utca 56., és milyen film által tudott meg többet az édesapjáról, akit az oroszok Ukrajnába vittek el szénbányába dolgozni.
A teljes beszélgetést havi díjért cserébe ezen a linken lehet megnézni.