„Megviselt, hogy kezelni lehet, kezelni kell, de gyógyítani nem” (x)

Képzeljünk el egy életet, ahol a legkisebb sérülés is tragédiához vezethet. Ahol a szülők állandó készenlétben vannak, és ahol a gyerekek megkülönböztetve érzik magukat, mert egy gyógyíthatatlan betegséggel élnek. Az Almási család mindennapjai most már sokadik éve így telnek, mégis képesek derűsen élni, és nemcsak túlélni. Abban, hogy mára visszataláltak önmagukhoz, fontos szerepet játszott a Bátor Tábor, a szülők és a gyerekek számára is hatalmas megnyugvást jelent, hogy van a világnak egy olyan szeglete, ahol mindig süt a nap.
Bizonyára sokunknak van olyan emléke – akár az iskolából, akár otthonról – hogy valaki kifut a mosdóba, mert vérzik az orra. Az Almási család legidősebb gyermekével, Dalmával is többször történt ilyen. Eleinte semmi rosszra nem gyanakodtak, a sokadik alkalom után már meglehetősen aggasztóvá vált a helyzet. Nem sokkal később kiderült: a probléma háttérében a Willebrand szindróma, a vérzékenység egy fajtája áll.
„Dalma diagnózisa nagyon megviselt. Hogy beteg, és kezelni lehet, kezelni kell, de gyógyítani nem. Szembesültünk azzal, hogy a gyerekünk bármelyik pillanatban elvérezhet” – elevenítik fel a nehéz perceket a szülők, Rita és Sanyi. Idővel megtudták: a család mind az öt gyermeke érintett a betegségben.

Méregdrága gyógyszerek, állandó készenlét, a tudat, hogy egy ártatlannak tűnő horzsolásnak is súlyos következménye lehet. Eleinte csak ezekre szűkültek le az Almási család mindennapjai. A temérdek új információt ráadásul a gyerekek környezetének is át kellett adniuk. Időbe telt, mire megértették az oktatási, egészségügyi intézményekkel, hogy a legapróbb kis sérüléseknek is nagy figyelmet kell szentelni, nem lehet félvállról venni. A nagyfokú odafigyelés ellenére is jó néhány olyan helyzetet átéltek az elmúlt években, amikor valóban csak egy hajszál választotta el őket a legrosszabbtól.
Betört fej, óvodai fülsérülés, egy talpat felsértő apró kagyló okozta kómás állapot, autóbaleset: ilyenkor minden másodperc számít. A szülők a fizikai vészhelyzetek elhárítása mellett lelkileg is sok mindenen keresztül mentek, csakúgy, mint a gyerekek.
Dalma kiskamaszként nagyon nehezen fogadta el, hogy más, mint a kortársai, egyre inkább úgy érezte, hogy egyedül van ezzel a problémával. A család ekkor hallott először a Bátor Táborról, ami teljesen megváltoztatta az életüket.
Kapu egy jobb világra
„Anyáék kicserélve kaptak vissza” – eleveníti fel első táborát Dalma. „Korábban tagadtam a betegséget, úgy éreztem, hogy hiányzik valami belőlem. A Bátor Táborban azonban megtanultam, hogy másnak, különlegesnek lenni igenis menő” – meséli.
Dalma a későbbiekben már a húgával ment el a testvéreknek szóló turnusba, majd a szülők is eljutottak a családi táborba a kisebb gyerekekkel, akik pedig ma már egyedül járnak a Bátor Táborba.
„Teljesen felszabadultam, nagyon sok barátot szereztem. A táboron kívül régen féltem beszélni a betegségemről. De ott mindenki értette, min megyek át. Nekem kellett ez a löket” – meséli a 15 éves Kamilla, a család harmadik gyermeke. Neki korábban még a vérzékenységgel járó plusz figyelem és óvatosság is nehézséget okozott, sokszor érezte azt, hogy rá minden veszélyt jelent, neki semmit nem szabad.

A Bátor Táborban viszont, az önkéntes orvosoknak, ápolóknak és a jól felszerelt, barátságos minikórháznak köszönhetően – szinte – mindent szabad. A súlyos vagy élethosszig tartó betegséggel élő gyerekek, kamaszok átélhetik ugyanazokat a kalandokat, amiket egészséges társaik. Próbára tehetik bátorságukat a magaskötélpályán, lovagolhatnak, íjászkodhatnak, bűvésztrükköket tanulhatnak, logikai kalandokban vehetnek részt, műalkotásokat készíthetnek a kézműves programon. A színes kínálatból mindenki talál kedvencet, és kihívást jelentő tevékenységet is. A programok mellett legalább ugyanilyen fontos az a lélekgyógyító környezet, amit a közösség, és a sorstársakkal való találkozás nyújt számukra. Sokan itt szembesülnek azzal: léteznek rajtuk kívül is beteg gyerekek.
„A Bátor Tábor mutatta meg nekem először, hogy nem vagyok egyedül, van egy közeg, ahova hazavárnak” – mondja Dalma.
A tábordal, amit a táborozók és az önkéntesek minden este körben állva együtt énekelnek, különleges helyet foglal el a család életében: „Nálunk a tábordal szól karácsony este is” – árulja el az édesanya, aki otthon a mai napig nem tud elaludni addig, amíg meg nem győződött arról, hogy mindenki biztonságban van. Erre egyedül egy helyen képes: a Bátor Táborban.
„A táborban mi is feltöltődünk, és olyan élményeket kapunk, amiket a mindennapokban nem élnénk át, mert nincsen, akire rá lehetne bízni a gyereket. Ez a pár nap a szülőnek megfizethetetlen. A kaput átlépve minden alkalommal úgy érezzük magunkat, mint valami édenkertben” – egészíti ki az édesapa, hozzátéve, hogy ha választaniuk kellene egy lottóötös és egy hét Bátor Tábor között, gondolkodás nélkül az utóbbi mellett döntenének. A táborból hazatérve mindig az a megélésük, hogy „nincs semmi baj, minden rendben van.”

A tábor évente több száz beteg gyereknek nyújt ingyenes lehetőséget arra, hogy a kórházak falai közül kilépve újra átélhessék a gondtalan gyerekkor örömét. Az itt szerzett élmények, barátságok életre szólóak, és valódi változást hoznak a táborozók és családjaik életébe.
Már az adó egy százalékának felajánlása is hatalmas segítséget jelent az Alapítványnak. „Fontos lenne, hogy minél több család megtapasztalja: van egy kapu egy jobb világra, és egy hely, ahol mindig süt a nap” – teszi hozzá az édesapa.
Ez a cikk egy fizetett promóció, megrendelője a Bátor Tábor Alapítvány.