Ovecskin emberfeletti gólrekordjával minden idők egyik legnagyobb NHL-sztárjává emelkedett

– Mennyire lesz jó ez az Ovecskin?
– Majd az idő megmutatja. Higgyétek el, egy nagyon, nagyon jó játékos.
A fentebbi párbeszédet nem a képzelet szülte, hanem Ross Mahoneynak, a Washington Capitals vezető játékos-megfigyelőjének tették fel a kérdést 2004 nyarán újságírók, miután a drafton elsőként választott ki egy orosz centert a Dinamo Moszkvából.
Az idő aztán olyan választ adott a kérdésre 2025 április hatodikán, amit az egész világ megismert. Alexander Mihajlovics Ovecskin beütötte a 895. gólját az észak-amerikai hokiligában, az NHL-ben, és ezzel egy hihetetlen rekordot javított meg. Wayne Gretzky 1999. március 29-én felállított gólcsúcsát adta át a múltnak, amire sokan azt mondták: örökké élni fog, mert képtelenség ennyiszer a kapuba találni.
Érdekesség egyébként, hogy Gretzkynek volt két olyan szezonja, amikor 80 gól feletti teljesítménnyel büszkélkedett, és még két olyan, amikor 70 fölé jutott. Ovecskin viszont csak egyszer lépte át a 60 gólos határt, amint erre a Guardian is rámutatott. A negyvenet viszont 13 szezonban is, és ez magyarázatot ad arra, hogy nagy kiugrás nélkül, de folyamatosan eredményesen teljesítve hogyan tudott ebbe a szédítő magasságba eljutni.
Ovecskin az 1487. meccsén lőtte a rekordgólt, ahogy Gretzky is, az orosznak viszont még esze ágában sincs visszavonulni. A tíz legeredményesebb NHL-sztár közt egyébként két európai van: Ovecskin mellett a csehek ikonja, Jaromir Jagr a másik, de ő sok klubban megfordult, míg az orosz csak a Capitalsben.
Ovecskin sportos családba született, az anyja kétszeres olimpiai bajnok (1976 és 1980) kosaras, Tajtana Kabajeva. Az apja a Dinamo Moszkva focistája volt, de egy sérülés miatt nem tudott iagzán kiteljesedni. Amikor egyszer kapcsolgatták a tévét, a kis Szása rászólt az apukára, ne, ne kapcsolja el, mert érdekli, mi lesz a jégen. Akkor tetszett meg neki a sportág – elevenítette fel a sztorit a Pravda.
A legnagyobb bátyját fiatalon elveszítette egy autóbalesetben, ami mély nyomot hagyott a lelkében. A középső testvére, Mihail is érdeklődött a sport iránt, ma ő is Amerikában él, egy női kosárcsapat elemzője.
Ovecskin már korábban is eljuthatott volna a rekordig, ha 2004-ben, az átigazolásakor elindul a szezon, de egy hosszú vita után azt az idényt nem rendezték meg. Így jobb híján az orosz bajnokságban, a Dinamo Moszkvában gyűjtögette a pontjait még egy évig. Az amerikai indulása aztán pazarul sikerült, mindjárt az első találkozón duplázott, és meg sem állt a szezonban 52 gólig, miközben volt 54 gólpassza is.
2006-ban volt egy olyan híres gólja, amitől mindenkinek leesett az álla. A Phoenix Coyotes ellen játszottak, és miután egy védő elsodorta a kapu előtt, ő a hátára került, és miközben távolodott a kaputól, egy utánozhatatlan mozdulattal, lehetetlenül éles szögből behúzta a rövid sarokba a korongot. A védő és a kapus sem hitt a szemének.
Számtalan kameraállásból mutatták meg ezt a briliáns mozdulatot, a Phoenix akkori edzője, a legendás Wayne Gretzky is csak csodálattal tudott beszélni róla, fenoménnek nevezte. Ahogy most is.
„Ha valaki, én tudom, milyen nehéz 894 gólt szerezni. Gratulálok Ovecskinnek, az anyjának, az egész családjának, a feleségének és a gyerekeinek. Mindenki azt mondja, hogy a rekordok azért vannak, hogy megdöntsék azokat, de nem vagyok benne biztos, hogy ezen bárki tud javítani”
– méltatta Gretzky az új hőst.
Ovecskin nemcsak a kapu előtt volt kivételes, hanem az étrendjében is: a felső fogsorának hiányzó foga miatti mosolyához hasonlóan a kedvenc étele is emblematikus. Évtizedek óta minden meccs napján ugyanazt eszi. Amikor meglátják a csapat éttermében, már tudják, mit fog mondani: Mamma Lucia. Ez egy csirkemell négyféle szósszal, parmezánnal, sok gombával, és szintén nem kis adag tésztával. Másnál ez kajakómát idézne elő, de neki ez adja az erejét a meccsekre. Meg igazi oroszként a vodka, amiről nem mondott le az amerikai éveiben sem. Ahogy a jótékonyság is fontos jellemzője. A mostani szezonban minden góljánál annyi dollárt utal egy gyerekrákkal foglalkozó alapítványnak, ahányadik gólja az a karrierjében – a rekordnál például 895-öt. A rajongóit pedig arra kérte, hogy kövessék a példáját, minden gólnál 8-8 dollárral, a mezszámára utalva.

Ovecskin az egyik legjobban kereső NHL-játékos, ebben a szezonban 40 millió dollár körüli összegre ugrott a bére a bónuszokkal, jövőre már megközelítheti az 50 millió dolláros álomhatárt.
Ahhoz képest, hogy mekkora sztár, meglepő, hogy csak egyszer, 2018-ban tudta megnyerni a bajnokságot, és azzal a Stanley Kupát. Ez az évszám fontos mérföldkő volt az életében, mert a trófea nélkül hiányos maradt volna a karrierje. Korábban sokat kritizálták, hogy a negyedöntőig tud legfeljebb eljutni a csapata, és abban az évben várták a legkevésbé, hogy ott legyenek a döntőben.
A rájátszás 27 meccsén 27 pontig jutott, 15 góllal és 12 assziszttal hozta ezt össze, elévülhetetlen érdemeket szerzett a sikerben.
2017-ben azzal állt ki a nyilvánosság elé, hogy támogatja az orosz elnököt, Vlagyimir Putyint. A háború kitörése óta ebben a kérdésben nem nyilvánult meg, mondván, nem politizál, hanem sportol. Annyit mondott mindössze: nem akarja, hogy bárki megsérüljön vagy meghaljon az ukrajnai konfliktusban, és reméli, hogy vége lesz, és utána jó világban fogunk élni.
Putyin most természetesen az elsők közt gratulált neki, de az oroszok háborúja miatt a negyedik világbajnoki aranyérmét idén biztosan nem szerezheti meg, mert Oroszország nem indulhat a vb-n. Olimpiai aranya nincs – sőt, még érme sem –, és a jelenlegi helyzet szerint nem is lesz, az oroszok ugyanis nem indulhatnak jövőre.
Egykori klubja, a Dinamo Moszkva úgy ajnározta, hogy olyan jelenség ő, mint a fociban Cristiano Ronaldo. Az biztos, hogy a jégkorongban egy korszakot határoz meg a neve.