Átlagosan 5-6 évente van lakáskárunk, most tehetünk a kisebb veszteségért

Sokan nem tudják, de tavaly óta márciusban évfordulótól függetlenül bárki választhat magának új lakásbiztosítást vagy akár válthat biztosítót is, ha jobb minőségű szolgáltatást és/vagy kedvezőbb díjat talál. Hogyan érdemes gondolkodni, amikor a számunkra ideális ajánlatot keressük? Milyen a jó lakásbiztosítás? Az Allianz munkatársait kérdeztük.

Március hónap során a lakásbiztosítási szerződések felülvizsgálhatók, átdolgozhatók, felmondhatók és újraköthetők. Ebből az alkalomból az Allianz szakértőit – Tollmayer György, lakossági vagyon termék- és folyamatmenedzsment osztályvezetőt, Antalffy Dániel, lakossági alkusz értékesítési osztályvezetőt, valamint Jurák Alexandra, folyamatmenedzsert – kérdeztük.

Egyre több az értékünk – így a kárunk is nagyobb lehet

Amikor lakásbiztosítást kötünk, nagyon fontos, hogy pontról-pontra végig vegyük azt, hogy mennyit ér az ingatlanunk, hogy az otthonunkban lévő vagyontárgyaknak mennyi az értéke, mit szeretnénk biztonságba tudni, és milyen károktól tartunk leginkább, amelynek bekövetkezése esetén igénybe szeretnénk venni a biztosító szolgáltatását. Legjobb, ha végigsétálunk a lakásban, és helyiségenként összeírjuk az ingóságokat. De ne álljunk meg itt! Gondoljuk végig azt is, hogy tartozik-e az otthonunkhoz melléképület, van-e az ingatlannak például pincéje, beépített tetőtere, fészere, áll-e a kertben medence? Milyen üvegfelületeink vannak? A biztosítani kívánt vagyontárgyaink értékét eszerint adjuk meg a lakásbiztosításunk díjkalkulációja során.

Az ár is számít természetesen mindenki számára, de ha beüt a baj, még fontosabb az, hogy mit fedez a biztosításunk! Ehhez nem árt tisztában lennünk a leggyakoribb károkokkal, hiszen a csőtörés, beázás, üvegtörés vagy épp egy viharkár nagy eséllyel érinthet minket is, ezért fontos, hogy ezekre mindenképp kiterjedjen a biztosítás. Ha ebben a kérdésben bizonytalannak érezzük magunkat, hagyatkozhatunk a biztosító szakértelmére, és választhatunk lakásbiztosítási csomagokból is, amelyek előre összeállítva tartalmazzák a legfontosabb fedezeteket. Az Allianz olyan lakásbiztosítási csomagokat kínál, amik között az árérzékeny és a legszélesebb körű védelmet kereső lakástulajdonosok is megtalálják a számításukat. Utóbbiaknak az „all risks”, azaz összkockázati biztosítási csomag a legjobb választás, mert az minden olyan a biztosított vagyontárgyakat ért véletlen, váratlan káreseményre kiterjed, ami nem szerepel a kizárások között. Ha pedig olyan biztosítást keres valaki, amely a piacon elérhető hasonló típusokkal könnyen, gyorsan, egyszerűen összehasonlítható, jó választás lehet a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás.

Az alapvető káresemények mellett, gondoljunk az olyan váratlan, otthoni vészhelyzetekre is, mint például ha beletörik a kulcs a zárba, dugulás van a fürdőszobában vagy meghibásodott a mosógép. Ha a biztosításunk tartalmaz assistance szolgáltatást, az segíthet ilyen helyzetekben, hogy gyorsan, akár egy-két órán belül megbízható mesterember érkezzen az otthonunkba. Ez az Allianznál minden lakásbiztosítási csomagban alapból benne van.

Átlagosan 5-6 évente van lakáskárunk

Jellemzően 5-6 évente történik kár a magyar otthonokban, az Allianz átlagosan 100 ezer forintot szokott káreseményenként kifizetni. Ez az összeg ugyanakkor akár több tízmillió forint is lehet, ha olyan, nagy kárral járó esemény történik, mint például egy lakástűz. Ezen kívül a tavalyi évben a legnagyobb károkat a villámcsapás és a robbanás okozta a biztosító statisztikái szerint.

Most bárkinek lehet új biztosítása – Fotó: Telex.hu
Most bárkinek lehet új biztosítása – Fotó: Telex.hu

Otthonaink egyre jobban felszereltek, és általában folyamatosan változnak is, így változhat vagyontárgyaink köre és biztosítási igényeink is – ezt is érdemes szem előtt tartani, amikor biztosítást kötünk. Míg korábban nem létezett kerámia főzőlap, robotfűnyíró vagy okosotthon, most ezek károsodása nagy anyagi csapást jelenthet. Ezért nagyon fontos, hogy a lakásbiztosítást ne csak megkössük, de időről-időre nyomon is kövessük az értékeink gyarapodását a biztosításunkkal is, erre pedig a márciusi kampány nagyon jó lehetőség lehet.

A lakásbiztosítások esetében tehát nem mindegy, hogy megfelelők-e a fedezetek, tükrözi-e a szerződés az ingatlan és az ingóságok aktuális értékét, mennyire gyors és milyen minőségű szolgáltatásokat kap az ügyfél, ha megtörtént a baj. Lakásbiztosítás és lakásbiztosítás között nagy különbség lehet – vagyis az otthonunk védelme a biztosítón és rajtunk is múlhat.

A cikk megjelenését az Allianz támogatta

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!