Az is lehet gond, ha túl sokat termel a naperőmű

Miért fontos konkrét időszakra előrevetíteni, hogy mennyi energiát termel majd egy naperőmű? Hogyan lehet ezt megjósolni? És mit tehetünk, hogy ne változzon a napsütéssel együtt a teljesítmény? A Tereskén található ALTEO naperőmű kapcsán a cég munkatársait, Nagy Norbert vállalkozási vezetőt és Pap Dávid üzemviteli és műszaki vezetőt kérdeztük.
Miért döntött az ALTEO a tereskei naperőmű létesítése mellett?
Stratégiánk egyik alappillére a megújuló energiatermelés elterjedésének elősegítése – legyen szó saját erőművek létesítéséről, akár megújuló erőművekhez kapcsolódó energetikai szolgáltatásokról. A tereskei létesítmény révén meg tudtuk duplázni naperőműves portfóliónkat.
A projekt megvásárlása és megvalósítása mellett szóltak a kedvező műszaki adottságok, a napelemek telepítéséhez ideális terület és a közeli, 3 kilométeren belüli hálózatcsatlakozási pont. A tájolás, a domborzati viszonyok is megfelelőek voltak a létesítmény szempontjából.
Mennyi idő alatt épült fel az erőmű?
2023 szeptemberében volt az első kapavágás: a tereprendezési munkákkal, kerítés építésével kezdődött a kivitelezés, a napelempanel-telepítés, szerkezetépítés 2024 januárjában indult el és áprilisra már állt az erőmű. Tehát – ha szigorúan csak a helyszíni munkákat nézzük – 8 hónapot vett igénybe az építkezés. Az engedélyeztetés, hálózati bekötés pontjának bővítése miatt végül augusztusban tudtuk megkezdeni a működést, ettől az időponttól kezdve termel az erőmű az országos hálózatba.
Kellettek ehhez bármilyen speciális építkezési munkálatok?
Egy naperőmű megvalósítása során kerítésen belül általában nincs szükség komplexebb építkezési munkákra. A leglátványosabb mindig a tartószerkezet és a napelemek telepítése. A tartószerkezetet cölöpökre szerelik fel, melyeket direkt a földbe vertek le. Kerítésen kívül azonban különböző kihívásokkal találkoztunk. A termelői vezeték, amely összeköti a naperőművet és az alállomást, két fő közlekedési utat is keresztez.
Emellett az is nehezítette a kivitelezők dolgát, hogy a téli időszakban, kedvezőtlen időjárási körülmények között zajlott a tartószerkezet építése, a panelek telepítése.
Mennyi időtartamra tervez az ember naperőművet? Mi lesz a terület sorsa az üzemidő lejártát követően?
Ebben az esetben 25 év megtérüléssel számoltunk, ennyi időre terveztünk.
Nem vásároltuk meg a területet, hanem béreljük, az építésnél azt is figyelembe vettük, hogy itt korábban mezőgazdasági termelés folyt. Amikor az erőmű élettartama kifut, teljesen elbontjuk, nem hagyunk semmit sem a területen. Így majd újra termelésbe lehet venni, például ismét szántó, vagy gyümölcsös létesülhet majd a helyén.
Nagyon minimális betonozási munkát végeztünk, így a beton alapzatok teljes egészében elbonthatóak lesznek, ahogy a cölöpölt tartószerkezetek, kábelek, transzformátor- és kapcsolóállomások is nyom nélkül eltávolíthatóak majd a területről.

Nemcsak az üzemidőn túl kapnak kiemelt figyelmet a környezeti fenntarthatósági szempontok, de az üzemeltetés során is. A biodiverzitás megőrzése kiemelt szempont számunkra, amit őshonos növényekkel történő gyepesítéssel fogunk biztosítani, amelyek a rovaroknak táplálékul szolgálnak, ráadásul nem is kell őket olyan gyakorisággal nyírni, mint a mostani növényzetet.
Miért pont 25 év? Ennyi a panelek élettartama, vagy más az ok?
A legtöbb gyártó 25 év teljesítménygaranciát vállal a napelemeire, ami azt jelenti, hogy a panelek ekkorra még mindig a névleges teljesítményük legalább 80-85%-át képesek biztosítani. Bár a napelemek akár 30-40 évig is működhetnek, az inverterek általában 10-15 év után cserére szorulnak. Emiatt a 25 év egy olyan időtartam, amely alatt még érdemes lehet újabb beruházást vagy modernizálást tervezni.
Mekkora ez az erőmű számszerűsítve?
Az 19,6 MW teljesítményű erőműben összesen 42 688 darab napelempanel termel, amelyek össztömege közel másfél millió kilogramm. 18 744 láb tartja az asztalokat, amiken a panelek vannak és összesen 135 kilométer kábelt fektettünk a föld alá. A létesítményt 100 km/órás szélteher elviselésére méreteztük.
Miért tartozik meteorológiai állomás is az erőműhöz?
A naperőmű termelése értelemszerűen a napsütéstől függ, ami folyton változik. Egyik pillanatban még hétágra süt a nap, a másik pillanatban pedig beborul az ég, és ezzel együtt a termelés szinte nullára esik. Ha ezzel nem tudnánk tervezni, az a villamosenergia-ellátás szempontjából nagyon kedvezőtlen lenne, hiszen a villanyra mindig szükség van. A villamosenergia-rendszer egyensúlyát pedig csak úgy lehet fenntartani, ha mindig ugyanannyi áram kerül a rendszerbe betáplálásra, mint amennyi az aktuális fogyasztás.
Fontos tehát, hogy minél pontosabb időjárás-előrejelzésekkel dolgozzunk, ezért telepítünk a saját és az általunk üzemeltetett erőművekbe is időjárás-állomásokat. Nekünk saját meteorológus csapatunk is van, ami egyébként egyáltalán nem általános piaci gyakorlat. A saját érdekünkben előre meg kell tudnunk mondani, hogy hány megawattot tudunk betáplálni a hálózatba.
Miért fontos ez?
Mert a menetrendben előre megtervezett értéktől való eltérés esetén kiegyenlítő energiára van szükség, hogy a villamosenergia-rendszer említett egyensúlya fennmaradjon, ezáltal a hálózat és a hálózatra csatlakoztatott eszközeink ne sérüljenek. Aki a menetrendtől eltér, az kiegyenlítő energiadíjat köteles fizetni.
Ezért előre meg kell tudni tervezni, mennyit termelünk. Ez is erőssége az ALTEO-nak, mert piaci és meteorológiai adatok alapján menetrendadási szolgáltatást tudunk nyújtani nemcsak saját, hanem más megújuló erőművei számára is, emellett pedig a villamosenergia-rendszer egyensúlyának fenntartását biztosító kiegyenlítő szabályozási energiát is biztosítunk a saját szabályzási központunk révén, amelybe nemcsak a megújulók dolgoznak be, hanem vannak gázerőműveink, illetve akkumulátoros villamosenergia-tárolóink is, melyek össze tudnak dolgozni.
Rengeteg adattal kell dolgozni, akár az időjárást, akár a termelést nézzük. Ebben a mesterséges intelligencia segít?
Igen, az említett megújuló menetrendezéshez kapcsolódóan szükséges adatok feldolgozásában a mesterséges intelligencia is szerepet kap.
Hányan működtetik az erőművet?
A naperőművek úgynevezett állandó felügyelet nélküli telephelyek, azaz a területen nincs folyamatos üzemeltetői jelenlét. Emiatt kiemelt jelentőségű a távfelügyelet és a megfelelő adatkapcsolat, amely révén biztosítható a valós idejű adatgyűjtés és monitorozás.
Az állandó üzemeltetői létszám 3 fő, amely a karbantartások és hibaelhárítások során a feladat komplexitásához és a biztonságos munkavégzéshez szükséges változó létszámmal egészül ki.
Az üzemeltetés legfontosabb feladatai a folyamatos és biztonságos üzemmenet fenntartása, a karbantartások és diagnosztikai vizsgálatok elvégzése, a berendezések állapotának nyomon követése. Mindemellett nagyon fontos a hibák célzott behatárolása és mielőbbi felszámolása. Nélkülözhetetlen továbbá az adatok elemzése, az esetleges eltérések okának feltárása és a szükséges beavatkozások elvégzése.
Az üzemeltetés munkáját a Tiszaújvárosban működő megújuló energiaközpontban dolgozó operátorok támogatják, a menetrendezési szolgáltatást és a teljesítményszabályozást pedig a megújuló termelés menedzsment végzi.
Milyen különleges nehézségek adódhatnak?
Tereskén ugyan még nem történt hasonló eset, de más településeken már tapasztaltunk olyan természeti és műszaki kihívásokat, amelyek komoly fennakadásokat okozhatnak a villamosenergia-ellátásban. Ilyen például a viharkár, a jégeső, a fakidőlés és a vadkár, amelyek elsősorban légvezetékeket, oszlopokat, napelemeket és egyéb berendezéseket veszélyeztetnek.
Milyen tervek vannak az ALTEO-nál megújulók telepítése, üzemeltetése terén?
Az ALTEO idén tette közzé új, 2030-ig tartó stratégiáját, amely többek között egy 1500-2000 MW összkapacitású regionális megújuló portfólió kialakítását tűzi célul, így ilyen típusú erőművek létesítése, illetve meglévők megvásárlása a továbbiakban is fókuszban van, ahogy az is, hogy azokkal az energetikai szolgáltatásainkkal is megjelenjünk a régió országaiban, amelyek szintén elősegítik a megújuló termelők térnyerését.
Az ALTEO naperőművéről forgatott videónk itt található.
A cikk megjelenését az ALTEO támogatta