3800 éves amulettet talált egy hároméves kislány Izraelben
Mintegy 3800 éves szkarabeuszt talált egy hároméves izraeli kislány a Jeruzsálemtől 40 kilométerre lévő Tel Azeka településen – számolt be a Times of Israel.
Ziv Nitzan kedden szüleivel és két idősebb nővérével túrázott egy régészeti lelőhely közelében. Omer Nitzan, Ziv nővére szerint az ösvényen sétáltak, amikor Ziv lehajolt és a körülötte lévő sok kő közül felvette ezt a bizonyos követ. Amikor megdörzsölte és eltávolította róla a homokot, látta, hogy a kő különbözik a többitől. Megmutatták a szüleiknek, majd miután rájöttek, hogy régészetileg értékes darabra bukkanhattak, értesítették az Izraeli Régészeti Hatóságot.
A szkarabeusz, azaz a ganajtúró bogarat formázó amulett eredete az ókori Egyiptomba vezethető vissza. A ganajtúró bogarak egyes fajait, főleg a Scarabaeus sacert szent szimbólumként tisztelték az egyiptomiak, úgy hitték, hogy ezek a rovarok az új életet testesítik meg, mivel petéiket az általuk görgetett trágyagolyó belsejébe rakják – látszólag új életet hozva a bomlásból. A szkarabeuszokat pecsétként és ékszerként is használták.
A szkarabeuszt megvizsgáló régész, Daphna Ben-Tor szerint a Tel Azekában talált lelet kulturálisan a kánaánitákhoz tartozik. A kánaánita egy Levante régiójában élő népcsoport volt, nem alkottak egységes etnikumot, hanem több egymással rokon népcsoport és törzsből állt. A helyszín azért is szimbolikus, mivel Tel Azekát említi a Biblia Dávid és Góliát összecsapásának helyszíneként.
A lelőhelyen több mint 15 éve végeznek ásatásokat a Tel Aviv-i Egyetem kutatói. Oded Lipschits, az ásatások igazgatója szerint az eddigi kutatási eredményekből kiderül, hogy Tel Azeka volt a középső bronzkor és a késő bronzkor (i. e. 2000-1000 között) a Júdeai-síkság egyik legfontosabb városa volt. Lipschits szerint „a Ziv által talált szkarabeusz az itt felfedezett egyiptomi és kánaáni leletek hosszú listájához csatlakozik, amik a Kánaán és Egyiptom közötti szoros kapcsolatokról és kulturális hatásokról tanúskodnak”. A most talált szkarabeuszt Jeruzsálemben fogják kiállítani.