Orbán Viktor szerint egy héttel a háború kitörése után még azért támogatták Ukrajna EU-csatlakozását, hogy megakadályozzák a háborút

2721

Bár a független média jó pár éve csak néhány percekre tudja elkapni futtában Orbán Viktort, amikor épp nem most jön a templomból, mert a miniszterelnök valódi interjút itthon régóta nem ad, csütörtökön leült beszélgetni Hont Andrással az ÖT nevű podcastban. Ennek főbb pontjairól mi is beszámoltunk, de a 444 kiszúrt egy további érdekes részletet. Orbán arról kapott kérdést, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter miért mondta még 2022-ben, hogy a kormány támogatja Ukrajna minél gyorsabb EU-csatlakozását, ha most ugyanez a kormány komplett kampányt húz fel arra, hogy ez a csatlakozás romba döntené Magyarországot.

„Azért, mert akkor még a háborút meg lehetett volna akadályozni. De most már nem lehet. Akkor még volt egy Ukrajna nevű ország, amely szuverén volt. Ma az a helyzet, hogy egy olyan országot akarnak fölvenni, amely nem szuverén. Ennek az országnak nem tudjuk, hol a keleti határa, tehát nem tudjuk, mekkora a területe. Nem tudjuk, mekkora a népessége. Nem tudja magát fönntartani” – válaszolta Orbán.

Szemfüles olvasóink már kiszúrhatták a fentebbi linkre kattintva, de Szijjártó Péter 2022. március 1-jén jelentette be, hogy nyolc másik tagállamhoz csatlakozva Magyarország támogatja Ukrajna gyorsított tagjelölti státuszba vételét és a csatlakozási tárgyalások mielőbbi megkezdését, illetve sürgeti ennek brüsszeli napirendre vételét.

Oroszország 2022. február 24-én rohanta le Ukrajnát, azaz a háború ekkor már közel egy hete tartott. Orbán Viktor szerint tehát egy olyan háborút akadályozhatott volna meg az ukrán EU-csatlakozási folyamat támogatása, amely addigra már jócskán kitört.

Az időzavart leszámítva egyébként Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is hasonlóan érvelt a kormányzati álláspont megváltozása mellett a csütörtöki kormányinfón: kérdésünkre azt mondta, most más a helyzet, mint 2022 márciusában. Akkor a háború csak néhány hete tört ki, és reális esély volt török közvetítéssel a megállapodásra. Most a helyzet lényegesen rosszabb, mert például nem tudják, mekkora Ukrajna népessége, és hol vannak a határai – tette hozzá.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!