Létezik két alapanyagos, pár perces házizsemle-recept?

Létezik két alapanyagos, pár perces házizsemle-recept?
Csak két alapanyag, csak pár perc, de nem éri meg – Fotó: Ács Bori / Telex

A két hozzávalós bagel receptje elárasztotta a közösségimédia-falakat, márpedig ha egy recept ennyire virális lesz, abban kell lennie valami rendkívülinek, gondolom újra és újra, pedig ez a legkevésbé sincsen így. Időről időre próbálom megérteni, ahogy a közösségimédia-divatok alakítják a táplálkozásunkat és azt, ahogyan főzünk. A fetás tészta évekig uralta a TikTokot, pedig csak az elkészítésének a látványa kielégítő, maga az étel jellegtelen, de volt már uborkaláz, ahogy a rengeteg hozzávalós saláták, a fagyiszendvicsek és néhány havonta más őrület is újra meg újra ellepi a TikTok-, Insta-világot, elnyomva minden mást.

A két hozzávalós bagel görög joghurtból és sütőporos lisztből áll, ezen kívül csak sót kell hozzáadni. A csábító hívószavak: két hozzávaló, nem kell pihentetni, na meg a kedvencem, korunk diétás varázsigéje, hogy proteinben gazdag. A videók alig félpercesek, ezzel nyilván azt az érzést keltik az emberben, hogy tényleg pikk-pakk összeállnak ezek a bagelek, márpedig az tényleg húha, hogy egy ilyen bonyolult pékárut csak úgy összedob az ember reggelire.

Mivel évek energiája ment már el mindenféle bagelreceptek tesztelgetésére, amelynek nyomán megszületett ez a mindig jól működő módszer, dacból ki kellett próbálnom a TikTok-bageleket, hátha valóban átsiklottam valami fontoson.

Ami már a tuti recept és a villámtechnika közt azonnal látható különbség, hogy két hozzávalósnak mondja, miközben valójában négy, a tuti bagel pedig ezzel a szemlélettel éppígy két alapanyagos (liszt, víz), a többi csak kiegészítő (cukor, só, élesztő).

Ez is két alapanyagos, csak jó pár órás, cserébe finom is – Fotó: Ács Bori / Telex
Ez is két alapanyagos, csak jó pár órás, cserébe finom is – Fotó: Ács Bori / Telex

A többi tanulságra viszont elkészítés közben ébredtem rá.

  • Ha már nekiállunk tésztát dagasztani, bekoszolunk egy tálat meg egy gyúródeszkát, és persze a kezeinket, mindegy, várnia kell-e egy órát még a tésztának, vagy sem.
  • Mivel ez a joghurtos massza nem pihen, dagasztani sem kell, ezért a formázás sokkal nehézkesebb, a végeredmény pedig nem lesz annyira szép, amilyen az eredeti, pedig a bagel egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy jól néz ki.
  • A másik legjobb dolog benne az egyedi állag: az angolul chewynak, magyarul rágósnak, de szeretni valóan rágósnak nevezett szerkezet, amit ez a recept szintén nem tud megvalósítani, mivel ahhoz hosszú dagasztásra, pihenésre és előfőzésre is szükség lenne.
Fotó: Ács Bori / Telex
Fotó: Ács Bori / Telex

Az ilyen receptek éppen azokat a kezdőket választják célcsoportnak, akik nem tudják, hogy a nagyon alapos, hosszan tartó dagasztástól, illetve a már negyedóra pihentetéstől az ilyen gyors tészta is jobban kezelhető, formázható lesz. Meg persze azt, hogy a péksüteményreceptek nem véletlenül írják elő a dagasztást, pihentetést, újabb pihentetést: azért teszik, mert a glutén egy kényes alapanyag, amivel ezekkel a trükkökkel lehet jól együttműködni.

Aki jó bagelt akar, süssön jó bagelt, szánjon rá három órát egy nyugalmas délután, esetleg süssön tripla adagot, és rakja tele a fagyasztót.

Gyors, pár alapanyagos és egészséges

Ennek ellenére mégis létezik olyan péksüteményrecept, ami szintén gyors, pár alapanyagos, de sokkal több értelme van. Közepesen rossz zsömléket, amik a feljebb tárgyalt joghurtos bageltésztából lesznek, bárhol lehet kapni, teljes értékű gabonából készült, akár gluténmentesen is előállítható bucikat, szendvicsalapokat viszont sokkal nehezebb, pláne gyorsan. Bár a most következő szuperzsemléket is fehérjegazdagságuk miatt reklámozzák, inkább az a remek bennük, hogy nem fehér lisztes, vagy pár százalékban magos-teljes kiőrlésűek, mint a boltiak, hanem egészen. Zab, túró, tojás: itt is pár fő alapanyaggal működik a recept. De vigyázat, mint minden pár mondatos TikTok-receptnél, itt is azon múlik minden, milyen alapanyag áll a rendelkezésünkre. A cottage cheese lágyabb, magasabb nedvességtartalmú a túrónál, így eszerint kell alakítani a receptet: a lényeg, hogy lágy, nem kemény tésztát kapjunk. Lehet bele répát, céklát is reszelni, de akkor máris sokkal bonyolultabb lesz az egész, épp a pár dolog összekeverésének varázsa vész el.

Zabos-túrós zsemlék

Alapanyagok:

  • 500 gramm túró vagy cottage cheese
  • 5 tojás
  • 1-1,5 dl joghurt
  • 1 teáskanál só
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 500 gramm zabpehely

A sütőt előmelegítem 200 fokosra. Egy nagy tálba ütöm a tojásokat és hozzáadom a túrót és fél dl tejet, nagyon alaposan simára keverem vagy botmixerrel elegyítem, ebbe öntöm a zabpelyhet, a sót és a sütőport. Elkeverem: ragacsos, de nem túl kemény massza lesz belőle, ha száraz, akkor adok még hozzá pár kanálnyi, de maximum még fél dl tejet. Körülbelül 10 kis bucinyi halmot kanalazok belőle egymástól 3 centi távolságra egy sütőpapíros tepsire. 200 fokon 20 perc alatt meg is sülnek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!