Szombaton újabb izraeli túszokat engedhet szabadon a Hamász

A Hamász egyik képviselője azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy szombaton négy izraeli túszt is szabadon enged palesztin foglyokért cserébe. A Times of Israel szerint ez lesz a második fogolycsere a vasárnap életbe lépett gázai tűzszünet nyomán. Négyükön kívül hét női túsz maradt a 33 fős listáról, őket még a tűzszüneti megállapodás következő hathetes időszaka alatt szabadon engedheti a Hamász.

A katari külügyminisztérium szóvivője kedden azt mondta, Katar bízik abban, hogy a felek közötti tűzszüneti megállapodás a háború minden fontos kérdésére kiterjed majd. Ahmed Huszein as-Sár, Szíria új vezetője pedig azt mondta, hogy a hétfőn beiktatott Donald Trump hozhat békét a Közel-Keletre, és helyreállíthatja a régió stabilitását.

Közben a lap azt is megtudta, hogy az izraeli hadsereg (IDF) vezérkari főnöke, Herzi Halevi bejelentette lemondási szándékát. Halevi a lemondó nyilatkozatában azt írta, hogy felismerte a felelősségét az IDF október 7-i kudarcában. Hozzátette, egy olyan időszakban távozik pozíciójából, amikor az izraeli hadsereg sikereket ér el, és folyamatban van a túszok szabadon engedéséről szóló megállapodás végrehajtása. Halevi március 6-ig még ellátja a feladatait, és felkészíti az IDF-et a jövőbeli kihívásokra.

A tűzszüneti megállapodás értelmében a Hamász a következő időszakban 33 embert fog elengedni, Izrael pedig cserébe 1167 Gázában elfogott embert, valamint 737 régebb óta raboskodó foglyot bocsát szabadon. A Hamász vasárnap adta át az első három izraeli túszt, Romi Gonent, Emily Damarit és Doron Steinbrechert, akiket a Vöröskereszt menekített ki a Gázai övezetből. Izrael cserébe eddig 90 foglyot engedett el, a többségük nő és tizenéves fiú.

A Gázai övezetben háromórás késéssel kezdődött meg a régóta várt tűzszünet. A fegyverszünet magyar idő szerint vasárnap reggel 7:30-kor kezdődött volna, de Izrael megvárta, amíg a Hamász átadja a vasárnap szabadon bocsátandó túszok listáját. Az elhalasztott tűzszünet alatt Izrael folytatta a légicsapásokat, amikben legalább 13 palesztin meghalt, 30-an megsebesültek.

A tűzszünet után több ezer palesztin indult meg, hogy visszatérjen gázai otthonába, amit a háború 15 hónapja alatt kellett elhagynia. Többségük otthona azonban mostanra megsemmisült. Az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint a gázai otthonok 92 százaléka pusztulhatott el vagy rongálódhatott meg az elmúlt 15 hónapban, több mint 1,8 millió embernek van szüksége lakásra és alapvető háztartási cikkekre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!