Vezető tudósok figyelmeztetnek: itt az ideje elhagyni a fosszilis tüzelőanyagokat
Vezető tudósok figyelmeztetést adtak ki az Oxford Open Climate Change című folyóiratban a fosszilis üzemanyagokkal kapcsolatban, írja az EurekAlert. A kutatók kiemelték: a fosszilis ipar olyan, egymással összefüggő válságokat idéz elő, amik az embereket, az állatokat és az élhető jövőt veszélyeztetik.
A tudósok a figyelmeztetés mellett áttekintették azokat a tudományos bizonyítékokat, amik azt mutatják: a fosszilis tüzelőanyagok és az ezekre épülő ipar nemcsak éghajlati válságot, hanem közegészségügyi problémákat, klímaigazságtalanságot, a biológiai sokféleség csökkenését és műanyag- és agrokémiai szennyezéssel összefüggő válságokat is okoz.
„A tudomány ennél nem lehet egyértelműbb: a fosszilis tüzelőanyagok megölnek minket” – írta Shaye Wolf klímatudós, a jelentés első szerzője. „Az olaj, a gáz és a szén továbbra is haláleseteket okoz, irtja a vadon élő állatokat és szélsőséges időjárási katasztrófákat hoz, hacsak nem hagyjuk őket a múltban. Megérkezett a tiszta, megújuló energia, ami megfizethető, és életek millióit mentheti meg, dollármilliárdokat spórolhat nekünk, ha a gazdaságunk központi elemévé tesszük.”
Az áttekintés kiemeli, hogy a fosszilis tüzelőanyagok az emberi széndioxid-kibocsátás mintegy 90 százalékáért felelősek, hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, az óceánok elsavasodásához, és példátlan éghajlati katasztrófákat okozhatnak. A levegőszennyezés világszerte több millió korai halálozásért felel. Az éghajlati válság pedig további haláleseteket, fizikai és mentális egészségkárosodást, a betegségek gyorsabb terjedését és élelmiszerellátási bizonytalanságot okoz majd.
A klímaváltozás és a környezetszennyezés felgyorsítja a kihalások kockázatát, a következő évben az állat- és növényfajok akár egyharmada is örökre elveszhet, ha a fosszilis tüzelőanyagok használatát nem fogjuk vissza, írják a kutatók. Az ipar növeli a műanyagtermelést, és olyan szennyezést okoz, ami a levegőt, a vizeket, a talajt és az élelmiszerrendszereket is érinti.
A tanulmány szerzői sürgetik a kormányokat, hogy haladéktalanul állítsák le a fosszilis tüzelőanyagok használatát, és az ipar terjeszkedését. A jelentés részletezi a tiszta energiára való átállás egyik fő akadályát: a fosszilis tüzelőanyag-ipar több évtizedes dezinformációs kampányát, aminek az a célja, hogy eltitkolja a tevékenységének veszélyeit, és blokkolja az anyagok kivonását célzó szabályokat.
A helyzeten nem segít, hogy Donald Trump régi mantrája, hogy „fúrni kell baby, fúrni”, vagyis föl kell pörgetni az kőolaj- és földgázkitermelést az Egyesült Államok területén. Ezt leginkább olyan területeken lehetne bővíteni, ahol a Biden-kormányzat valamilyen más, elsősorban környezet- és természetvédelmi szempontokból azt nem tartotta jónak, például Alaszka egyes részein, amit Trump a gazdasági növekedés fölösleges zöld/woke korlátozásának tartott. Éppen ezért egyik rendeletével nemzeti energia-vészhelyzetet hirdetett, ezzel visszavonva a Biden-kormányzat olaj- és gázkitermelést korlátozó lépéseit, lehetővé téve a kitermelést természetvédelmi szempontból kiemelt területeken is, és egyszerűbbé téve a kitermeléshez szükséges engedélyezési folyamatot.