Órákra blokád alá vettek négy hidat a gyülekezési jog korlátozása ellen tüntetők

- Zsinórban harmadik keddre hirdetett tüntetést Hadházy Ákos és a Momentum a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen Budapesten.
- Hadházy Ákos szerint addig kell tiltakozni, amíg nem vonják vissza a gyülekezési törvény módosítását. Ismét ellenállást hirdetett, és jövő hétre 24 órás tüntetést jelentett be.
- Lengyel Tamás színművész szerint a Pride betiltása csak a kezdete annak, hogy lépésről lépésre mindenkit kirekesszenek, aki nem áll be a sorba. Perintfalvi Rita teológus pedig úgy fogalmazott: Orbán új Deák Ferenc is lehetett volna, de megélhetési újfasiszta és színváltó kommunista lett.
- A beszédek után a Momentum felhívására elindult a tömeg, és elfoglalták a Szabadság hidat, a Petőfi hidat és a Margit hidat is.
- Este tíz után ért véget a tüntetés, a Szabadság hídon tizenegy órára indult meg a forgalom.
„Szabadság híd, Margit híd, Petőfi híd lezárva. Egy dolgunk van: itt maradni” – mondták be az Erzsébet hídon. A színpadot időközben lebontották, és már kevesen maradtak a hídon. „A gyülekezés alapjog” – skandálják többen, miközben a forgalmat továbbra se engedik fel a hídra.
Hadházy Ákos korábban azt mondta, ő este tíz óráig maradna az Erzsébet hídon.

Kollégánk szerint a Petőfi híd megszállása nyomán közlekedési káosz alakult ki, ideges autósok dudálnak, többen mutogattak is a tömeg felé, egy terepjáró viszont megpróbálta egyenesen letolni az úttestről a tüntetőket, de ez nem sikerült neki.
Időközben a hídon ragadt autókat elkezdték leengedni, de aztán leállt a művelet, nagyjából hat-hét autó jutott le a hídról, de aztán ütemesen szünetekkel elkezdték leengedni a kocsikat a Soroksári út felé.
Egy autós kiszállt veszekedni tüntetőkkel, azt mondja nekik, hogy nem a kormányt szívatják, hanem őket.
A rendőrök megpróbálják letolni a tüntetőket a Szabadság hídról a pesti irányba. „Bűnözőket védtek” és „Demokráciát” – skandálják a résztvevők.



A rendőrség közleménye szerint a Szabadság hídon 19 óra 55 perckor több alkalommal felszólították a hídfoglalókat a jogellenes magatartás befejezésére. Azokat, akik nem hajlandók elhagyni az úttestet, testi kényszerrel viszik fel a járdára.
A rendőrség is megerősítette, hogy a tüntetők mind a három hidat elfoglalták teljes szélességében.
A helyszínen tartózkodó kollégáink szerint a Margit hídig is elértek a tüntetők és mostanra teljes szélességében sikerült az lezárni. A tömeg ezt „Megvan a híd!” felkiáltással ünnepli. Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője korábban azt mondta, hogy este 9-ig tartják lezárva a hidakat.

A Petőfi hídon kisebb káosz alakult ki. Több autó is beragadt a pesti hídfőnél, és nem vissza kell fordulnia. Egy ideges autós el kezdett üvöltözni a demonstrálókkal, hogy nem tud hazajutni a beteg feleségéhez és gyerekéhez, miután egész nap dolgozott.
Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője arról beszélt, hogy legalább egy órára zárva tartják a Petőfi hidat, és jövő kedden is folytatják a tiltakozást.


Ment a rendőrségi felszólítás a Szabadság híd budai hídfőjénél. Felszólították a tüntetőket, hogy hagyjanak fel a jogellenes magatartásukkal, különben rendőri intézkedés alá vonják őket.
A tüntetők nagy része a felszólítás után leült a földre a sorfallal szemben.
Rengeteg rendőrautó ment fel a Margit hídra, és a rendőrök egy jelentős csoportja áll a járdán. Hamarosan megérkeznek ide is a tüntetők.


A Kontroll élő közvetítésén látszik, ahogy a tüntetők elfoglalják a Petőfi hidat, miközben a momentumosok a Szabadság hidat uralják, az Erzsébet hídon pedig Hadházy Ákos a maradék tüntetőkkel beszélget.

Az Erzsébet hídra bejelentett, és a rendőrség által tudomásul vett gyűlésről 19 óra után többen elindultak a Szabadság hídra, amelyet teljes szélességében elfoglaltak, írják a rendőrség közleményében. „A gyalogosok testi épsége és a közlekedés biztonsága érdekében a rendőrök elterelik a forgalmat.”
És olyan rigmusokat skandálnak, mint a tömeg az „ébresztő”, a „gyülekezés alapjog” és hogy „elegünk van”.

Szellősebben, de még mindig sokan vannak az Erzsébet hídon. A legtöbben a földön ülnek, vagy Orbán 2007-es beszédét hallgatják a kivetítőn, meg-megtapsolva az olyan mondatokat, minthogy „az olaj keletről, a szabadság nyugatról jön”, vagy azt, ahogy Orbán elítélte anno azt, amikor Oroszország katonai agresszióval annektálta Grúzia területét.
Hadházy Ákos mindeközben a köré gyűlt demonstrálókkal beszélget a színpad mellett. Kihelyezett lakossági fórum.

A Kontroll Youtube-csatornájának élő közvetítésén az látszik, hogy az Erzsébet hídról elég nagy tömeg indult el a Petőfi híd felé. A tömeg a vonulás közben néha „diktátorozik”, de sokszor skandálják azt is, hogy „aki dudál, velünk van”, de felcsendül a már jól ismert „mocskos Fidesz” is.
A budai oldalon autósok egy csoportja elfoglalt egy sávot a Szent Gellért rakparton. Elmondásuk szerint az Itt Az Idő Egyesületet képviselik, és a valódi rendszerváltásért tüntetnek. Ki is feszítettek a korlátra egy Valódi Rendszerváltást feliratú molinót.


Hadházy Ákos még a hídon van, azt mondta, hogy maradnak és beszélgetnek. A többség a telefonokkal világít és közben megy a „mocskos fideszezés”. A hídról levonulók a Margit híd és a Szabadság híd felé fordulnak.
Este fél nyolcra megérkezett a tömeg eleje a Szabadság hídra. Egy darabig még jártak az autók, de pár perccel később már teljes szélességében lezárták a hidat. A lezárást nagy ujjongással ünneplik.
Gelencsér Ferenc, a Momentum volt elnöke a Kontroll élő közvetítésében arról beszélt, hogy ismét négy hidat foglalnának el. „Segítsetek lezárni a Petőfi hidat is” – mondták, és a résztvevők egy része elindult tovább. Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője azt mondta: tudatosan készültek arra, hogy mind a négy hidat elfoglalják, és a cél, hogy legalább egy órára akadályozzák a forgalmat.
Közben a résztvevők egy része elindult a Petőfi híd fele.
A 2-es villamos sínjein vonul a tömeg a Szabadság híd felé. „Aki dudál, velünk van” – kiabálták, mire néhány autós vissza is dudált nekik. „A gyülekezés alapjog” – skandálták. A 2-es villamost le is állították.
Persze csak a kivetítőn. A miniszterelnök korábbi beszédeiből játszanak le a kivetítőn.
„Ez biztos, hogy látszik a Karmelitából, és biztos, hogy hallatszik is” – mondta Hadházy Ákos, miután a tömeg hosszan skandálta, hogy „Orbán, takarodj!”.
Azt kérte a résztvevőktől, hogy még ne menjenek haza. „A mai napon az a terv, hogy este tíz óráig itt leszünk. Tudom, hogy lesznek, akiknek más híd jobban tetszik. Meg lehet nézni azt is” – mondta a képviselő, és azt ígérte, hogy a tiltakozást folytatják két hét múlva.
„Nem hagyjuk abba!” – kezdte skandálni a tömeggel, hogy a Karmelitában is meghallják.

Pankotai Lili beszédében kijelentette, hogy Magyarország már nem hibrid rezsim, hanem diktatúra. Szerinte az elnyomó hatalom minden elnyomó törvényét azzal magyarázza, hogy az az emberek érdekeit szolgálja, akárcsak a kommunisták és a nácik tették.
Élesen bírálta Orbán Viktort, mondván, hogy nem a gyerekeket védi, hanem oligarcháit, Mészáros Lőrincet és Tiborcz Istvánt. Orbánt Európa szégyenének nevezte, és kiemelte, hogy sehol másutt nem tiltják be a Pride-ot vagy utasítják ki a hatalommal nem egyetértő állampolgárokat.
Beszédét a „mocskos Fidesz” skandálás szakította meg. Azt is felvetette, hogy Orbán még a szélsőjobboldali szövetségeseinél (Meloni, Le Pen, Trump) is radikálisabb, ahogy ő fogalmazott: „náluk is nácibb vagy?”. Megkérdőjelezte, miért most lett fontos a Pride betiltása, és utalt rá, hogy Orbán félhet Magyar Pétertől és a Tisza Párt térnyerésétől.
„Megőrültél, Viktor, agyadra ment Magyar Péter? Ennyire be vagy szarva a slimfittes csávótól?” – kérdezte az aktivista Orbán Viktortól.
Súlytalan Tamásnak nevezte a köztársasági elnököt, majd utalt Sulyok Tamás nemrég közzétett videójára, amiben arról beszélt, hogy nem kedveli, hogy egy szatyor fingnak nevezik. A „fing elszáll, a szar nem” – tette hozzá. Végül emlékeztetett arra, hogy Orbán korábban kordont bontott, akkor még egészen mást gondolt a közösségek jogainak korlátozásáról.

„Gyertek velünk a Szabadság hídra!” – hangzott el egyszer csak a tömeg hátsó részében. Három hídra indult el a résztvevők egy része a Momentum vezetésével: a cél a Margit híd, a Szabadság híd és a Petőfi híd elfoglalása.

„Ruszkik haza” plakátok és ukrán zászlók is megjelentek a demonstrálók kezében. A cirillbetűs „menjetek haza” feliratot tartó fiatalok szerint ez annak szól, hogy „ahogy az egész gyülekezési jogkorlátozást építi a kormány, nyomja el az ellenvélemények hangját, azt már láttuk, innen keletre”. Úgy látják, az ‘56-ban megjelenő jelmondatot ezért most „sajnos újra le kellett porolnunk”.
„Az orosz minta után kullogunk” – mondja egyikük, kifejtve, hogy azt, amit a kormány csinál, azt Oroszország kezdte – ott Navalnij bebörtönzésével csúcsosodott ki a rendszer, tette hozzá.
Szerintük a kormánykommunikáció évek óta az idegengyűlöletre épül, ezt használja most ki a rendszer Ukrajna ellen is azért, hogy „a mostani politikai célokra fókuszáljon: megtartsa a hatalmat”.
Ennek a hatását saját közegükben is érzik, „a kormánypártiak egyre többször veszik elő például a zelenszkijzést. Ez a családtagok közé is éket ver, politikailag polarizálnak most egy teljes nemzetet” – mondja az egyikőjük. Miközben, teszik hozzá: nem döntheti el szerintük egy kormány sem, hogy ki a nemzet része és ki annak az ellensége.


Murányi Olivér transznemű és Csóka Ákos roma meleg beszélt a színpadon arról, hogy a mindennapokban milyen hátrányokat kell elszenvedniük, és szerintük miért elfogadhatatlan a gyülekezési jog korlátozása, a Pride betiltása.
„Ez mindannyiunkról szól, akik hiszünk egy igazságosabb, emberségesebb közösségben”
– jelentette ki Murányi Olivér.
Arról is beszélt, hogy különbözőségek nem gyengítik a társadalmat, hanem erősítik. A gyűlölet helyett a szeretetet, a közösséget kell választani, és egy olyan világot építenének, ahol mindenki otthon érezheti magát. „Álljunk ki egymásért, és támogassuk azokat, akiknek a hangját elnyomják!”
„Aki nem tiltakozik, az társul a jogfosztáshoz. A tiltakozás nem taktikai kérdés, hanem alapvető erkölcsi kötelesség. Mindannyian felelősek vagyunk a másik ember méltóságáért” – fogalmazott Csóka Ákos. A Pride betiltása nem egy eseményről szól szerinte, hanem a demokrácia lebontásáról. Úgy fogalmazott: összefogással, szolidaritással és tettekkel kell védeni a közös értékeket.

Perintfalvi Rita teológus a beszéde második részében élesen bírálta Orbán Viktort, azt állította, hogy a magyar miniszterelnök nem keresztény, hanem „megélhetési újfasiszta” és „színváltó kommunista.”
Szerinte Orbán akár egy új Deák Ferenc is lehetett volna, de inkább Rákosi Mátyás nyomdokaiba lépett.
Kifogásolta, hogy a hatalom lehallgatásokat alkalmaz, és úgy véli, ezzel elvesztették erkölcsi legitimitásukat. Beszéde során a tömeg lemondásra szólította fel Orbánt. Hangsúlyozta, hogy a hatalom a „béke nevében” háborút folytat minden ellenzéki ellen, és március 15-én nemcsak az LMBTQ-közösség, hanem mindenki célkeresztbe került.
Perintfalvi Rita teológus beszédében Alekszej Navalnijt méltatta, akit példaképének nevezett bátorsága miatt, amellyel szembeszállt a putyini terrorral. Navalnij szavait idézve hangsúlyozta, hogy a szabadság és a társadalmi fejlődés áldozatokat kíván, és ha hagyják, hogy a hatalom elnyomja jogainkat, akkor mindenkitől el fogják venni azokat.
Beszédében kitért az LMBTQ-közösség helyzetére is, Ferenc pápát idézve hangsúlyozta, hogy senkinek sincs joga ítélkezni mások felett. Megosztott egy történetet egy meleg, hívő fiúról, akinek egy pap egy olyan listát adott át, amit állítása szerint ha végigcsinál, akkor az nem lehet meleg.
E kapcsán arról beszélt, hogy ez a fiú és a hozzá hasonlók gyűlölik magukat, úgy pedig nem lehet élni, hogy az ember gyűlöli magát, akkor hogyan szerethetne mást? – tette fel a kérdést.

Kritizálta a kormányt is, amiért összemosta az LMBTQ-embereket a pedofil bűnelkövetőkkel, miközben képtelen megvédeni a gyermekeket a valódi veszélyektől. Kiemelte, hogy a gondozott gyermekek kétharmada prostitúció áldozatává válik, és felrótta Orbán Viktornak, hogy nem tett semmit az ügyben. Felszólította, hogy ne beszéljen gyermekvédelemről, amíg nem vállalja ő és a felesége, Lévai Anikó a felelősséget a kegyelmi botrányban betöltött szerepükért.
A valóság az, hogy Orbán Viktor képtelen megvédeni a magyar gyerekeket a K. Endréktől és a Vásárhelyi Jánosoktól – mondta Perintfalvi Rita.
„A szolidaritás összeköti az embereket. Ha szolidárisak vagyunk, képesek vagyunk együtt szembenézni a nehézségekkel, és közelebb kerülünk egy empatikusabb, igazságosabb világhoz” – mondta a következőként felszólaló Lengyel Tamás színművész a színpadon.
Szerinte mára megszűnt a szolidaritás, de ő olyan Magyarországon szeretne élni, ahol nincs jó vagy rossz magyar, ahol mindenki egyenlő, mindenkinek azonos jogai vannak, és ahol segítenek a rászorulóknak.
A gyülekezési törvény módosítása és a Pride betiltása csak a kezdete annak szerinte, hogy lépésről lépésre mindenkit kirekesszenek, „aki nem hajlandó a sorba beállni, és nem bólint rá arra, amit a hatalom diktál.”
A megosztottság egyetlen célt szolgál Lengyel Tamás szerint:
„amíg mi egymással vitázunk, kisebbségeket gyűlölünk, népcsoportokat hibáztatunk, ne vegyük észre, hogy ők krokodilbőr táskával, Ferrarival parádéznak, és ellopják a jövőnket, a lehetőségeinket és a gyerekeink esélyét”.
A színművész arról is beszélt: nem elég a felháborodás és a tiltakozás, aktívan dolgozni kell, hogy felrázzák a közömböseket, a passzív szavazókat, mert 2026-ban mindenkit az urnákhoz kell vinni. „A passzivitás, a választási bojkott csak a hatalomnak kedvez.”
„Mindennap mondjátok el a mikroközösségeiteknek, miért szar ez a rendszer!” – folytatta Lengyel Tamás. Tényekkel, érvekkel kell meggyőzni szerinte azokat, akik csak a propagandát látják. Azt kérte a tüntetés résztvevőitől, hogy támogassák a független sajtót és a civil szervezeteket, és ne vásároljanak NER-es cégektől. „Váltsuk le a rendszert 2026-ban, hogy újjáépíthessük a szolidaritást és egy egységesebb Magyarországon élhessünk!”

A demonstráción felszólalt Para-Kovács Imre újságíró, publicista egy hosszú, elsőre zavarosnak tűnő beszédben arról elmélkedett, hogy mondhat-e igazat a tömegnek, végül arra a következtetésre jutott, hogy nem. Az újságíró mindeközben a hídon összegyűlt tömeget szénalapú létformáknak nevezte.
Para-Kovács többek között azt mondta, hogy Magyarország rövid, belátható időn belül remek hely lesz, rossz meg fog bűnhődni, a jók pedig elnyerik a jutalmukat és a végén pedig a lázadók győznek majd.
„A véleménynyilvánítás jogával élni kell akkor is, ha a kormány nem hallgat meg minket, vagy ha a rendőrség megpróbálja szabályozni, hogy ki mindenki hallhatja a hangukat” – mondta Rédai Dorottya, a Labrisz Leszbikus Egyesület munkatársa.
Arról beszélt, hogy a gyülekezési törvény módosítása súlyosan sérti a gyülekezés szabadságát, de az elsődleges célja, hogy az LMBTQ+-emberek ne legyenek jelen a nyilvánosságban. Úgy fogalmazott: az LMBTQ+-emberek szisztematikus megkülönböztetése és kirekesztése nem gumicsont, hanem a rendszer egyik szilárd oszlopa.

Ahol önkényuralom van, ott fokozatosan elveszik az LMBTQ+-jogokat, folytatta. Szerinte a Fidesz 2010-ben rögtön elkezdte ezt a munkát, és rendszerszinten nyúl bele emberek magánügyeibe. Rédai részletesen felsorolta azokat a döntéseket és törvénymódosításokat, amelyekkel a kormány az elmúlt 15 évben fokozatosan kirekesztette az LMBTQ+-embereket.
Mi jön még? Jön a tizenötödik Alaptörvény-módosítás, amely alapján a transznemű és interszex emberek jogilag megszűnnek létezni. „El tudjátok képzelni, hogy ez milyen érzés lehet nekik?” Rédai szerint a kormány tönkre szeretné tenni az érdekvédő civil szervezeteket is. Erről szólt Orbán Viktor poloskázása is.
„Ezért járunk a Pride-re. Tiltakozni, nem pedig vonaglani. Ne féljetek, gyertek velünk!”

A helyszínen bejátszották Bod Péter Ákos egykori MNB-elnök üzenetét is, amelyben többek között arról beszélt, hogy a gyülekezési jog nem luxus, és hogy amikor a kormány embert ember ellen hergel, csoportot csoporttal szemben hergel, amikor a vezetők embertelen szóhasználattal élnek, akkor valójában a kormányzásról akarják elterelni a figyelmet, arról, hogy nem jár a vonat, hogy nem találni orvost, hogy az állam gyengén teljesít, miközben egy szűk csoport nagyon jól él.
„Ahová terelik az országot, nem a mi irányunk, akinek van ereje mutassa meg azt, tettel, gondolattal, magunkért, gyerekeinkért, hallgatni nem szabad” – zárta videós üzenetét Bod Péter Ákos.