Gulyás Gergely: Az ukrán zászlót lobogtató Magyar Péter a legkevésbé sértő mém, amit valaha csináltak

A kormány elfogadta a 2026-os költségvetést, Nagy Márton a csütörtöki kormányinfón be is mutatta a fő számokat. A nemzetgazdasági miniszter szerint mindenkit felidegesítene, ami az ÁSZ jelentésében van, és nem akar foglalkozni az üggyel. A külföldre költözők lehazaárulózása Gulyás Gergely szerint feloldhatatlan ellentétben van a kormány álláspontjával, a választójogi törvényt pedig már nem módosítják a 2026-os választásig. Kormányinfó, percről percre.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csak akkor foglalkozik az MNB-üggyel, ha lezárul a nyomozás, és nem szeretné, ha visszarángatnák a MNB-be. Kormányinfón kérdeztük Gulyás Gergelyt és Nagy Mártont.
Idén minden eddiginél korábbra hozta a kormány a 2026-os költségvetés tervezését, és már most, április közepén elkészült a jövő évi büdzsével a Pénzügyminisztériumot magába olvasztó Nemzetgazdasági Minisztérium. Nagy Márton miniszter pedig a kormányinfóra ellátogatva ismertette a költségvetés fő számait, elveit. Minderről itt olvashat bővebben.
Nem kérdezhet tovább az RTL riportere, Vitályos Eszter szerint 10 perccel már így is túllépték a korábban bemondott időkeretet. Áldott, békés húsvétot kívánt mindenkinek, véget ért a kormányinfó.
A lakáspiacról Nagy Márton azt mondta, hogy jelenleg az látható, hogy úgy mennek el lakások, hogy meg sem hirdetik őket, a vevők készpénzzel fizetnek, mindenki lakást akar venni. Ez okoz egy áremelkedést, a kamatesőnek rövid távon szerinte van ilyen hatása. Szerinte a kínálattal foglalkozni kell, ezért indították el a 300 milliárdos, új lakások építésért támogató tőkeprogramot, nemcsak Budapesten, hanem vidéken is. Bérlakásépítés és kollégiumépítés is beletartozik ebbe, és a diákvárosról sem mondtak le.
Új Airbnb-engedélyeket sem adnak ki, és felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzatnak joga van még szigorúbban is szabályzoni ezt. A kormány mindent megtesz a lakhatásért, jó lenne, ha az önkormányzatok is megtennének mindent, és nem a kormánynak kellene közbelépnie, hogy megoldja a lakhatási válságot, ami főleg a belvárosi kerületekben megfigyelhető.
Nem politikai döntés, hogy hova viszik a száj- és körömfájás vírus miatt leölt állatokat, hanem a hatóság dönt, reagált Gulyás Gergely a bábolnaiak tiltakozására. A miniszter szerint az a szabály, hogy olyan helyre lehet állami tetemeket vinni, ahol nem veszélyeztetik a vízbázist.
Schmidt Mária kijelentése, mely szerint a Magyar Tudományos Akadémia maga a velünk élő sztálinizmus, Gulyás szerint nem értelmezhető anélkül, hogy megnézzük az erre okot adó kijelentéseket. A miniszter úgy látja, ezekkel együtt inkább az a botrányos, amit néhány akadémiai tag megengedett magának. Az akadémiai dolgozók egyébként úgy látják, a kormány valódi szándéka a Magyar Tudományos Akadémia vagyonának megszerzése, erre reagálva Gulyás annyit mondott, hogy épületek megvásárlásáról van szó.
Az erőszak minden formáját elutasítjuk, az pedig tűrhetetlen, elfogadhatatlan és büntetőjogilag is elfogadhatatlan, ha egy férfi kezet emel egy nőre, mondta Gulyás Gergely arról, hogy fél évvel csökkentették a volt katonatiszt büntetését, aki többször is megverte Orosz Bernadettet. A konkrét ügyben nem tud véleményt mondani a miniszter, előbb elolvassa az ítéletet.
A hivatalos indoklás szerint azért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról, mert nem összeegyeztethető az amerikai külpolitikával, nem pedig azért, mert kiderült, hogy mégsem vett részt korrupcióban. Gulyás szerint azért nincs jelentősége ennek, mert a korábbi indoklásnak eleve nem is volt alapja, az egy politikai döntés volt – ezt mutatja az is, hogy három hónap alatt lekerült Rogán a listáról. Azt is hozzátette, hogy nem azért vontak el hatásköröket Rogántól, mert a listára került.
Az állategészségügyi hatóság feladata, hogy javaslatot tegyen az Ausztriában megjelenő kéknyelv-betegséggel kapcsolatos kormányzati feladatokra. Ha lesz ilyen, támogatni fogják természetesen, mondta Gulyás Gergely.
Rogán Antalt már levették a szankciós listáról, Orbán Viktor és Donald Trump találkozója is meg fog valósulni, válaszolta a miniszter a következő kérdésre.
Nagy Márton szerint nem a vámháború után kezdődött el a külön gazdasági megállapodásról való tárgyalás az amerikaiakkal, mert ez egy sokrétű dolog, benne a kettős adóztatás újbóli megszüntetésével, vagy akár energiakérdésekkel is. Egyelőre még kialakulóban vannak a dolgok, nem szeretne erről mondani semmit, de nyáron szerinte majd be lehet erről számolni.
Gulyás Gergely megdicsérte a választópolgárok végtelen türelmét az elmúlt hetek tüntetései és hídfoglalásai után. Szerinte egy liberális anarchiába süllyedő város képét láthatjuk időnként Budapesten, mert néhány száz tüntető elfoglalja a hidakat, és megnehezíti a normális mindennapokat élő százezrek életét. Nem érti, hogy miért nem tudnak a hidak helyett máshol tüntetni, ahol nem zavarnak senkit.
Nagyobb az árcsökkenés, mint azt korábban vártuk, jelentős árletörést tudtunk végrehajtani, mondta az árrésstop hatásairól Nagy Márton. A turizmusban pedig csúcs után csúcs jön, évek óta csúcsok csúcsok hátán, jövő évben is csúcs lesz. Mint korábban kiderült, Nagy a DM-be nem jár, de azt tudja, hogy a szállodák, éttermek, panziók rendben vannak az országban. A turizmus jól megy, ismételte meg, ezért szeretné magát és a kormányt megdicsérni.
Arra a kérdésre, hogy Magyar Péter beperelné Bohár Dánielt, amiért olyan képet osztott meg a Facebookon, ahol ukrán zászlót lobogtat, Gulyás azt mondta, csak egy olyan ember tesz ilyet, aki minden mémet sértőnek tart. Ráadásul szerinte ezt még csak sértőnek sem találhatja, hiszen ő állítása szerint támogatja Ukrajnát.
Ezért Gulyás szerint inkább „köszönetet mondhatna Bohár barátunknak”, amiért úgy ábrázolta őt, ahogy látni szeretné magát. Szerinte ez a legkevésbé sértő mém, amit valaha csináltak.

„Ez elfogadhatatlan” – mondta Nagy Márton arra, hogy egy friss adat szerint a reálkereset 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A nemzetgazdasági miniszter arra számít, hogy a reálbérek növekedése áprilisra visszamegy 5 százalékra, és ezt tartani is kell a jövőben.
Szerinte a bérpályát a bérmegállapodás és az átlagbérek növekedése garantálja, az infláció ellen viszont küzdeni kell. Ezt egy jó küzdelemnek tartja, és a vége az, hogy a reálbérek 5 százalék körül lesznek.
Nagy Márton azt javasolja a kormánynak, hogy az élelmiszerek árrésstopját terjesszék ki háztartási termékekre, például mosóporra, tusfürdőre, pelenkára, kozmetikai termékekre. Ezeknél a termékeknél szerinte 30 százalékos árrésstop van. „Nem szoktam DM-be járni, nem tudom felsorolni a teljes termékpalettát” – mondta szabadkozva Nagy Márton, és nem tudott több terméket felsorolni. Azt azonban megjegyezte, szívesen járna DM-be, Müllerbe, de az irodában ül estig.
Azt is mondta az ATV kérdésére, hogy a jegybanki törvény módosítását a jegybank elnökének kell kezdeményeznie, és a kormány támogatja, hogy megszüntessék a jegybanki alapítványokat, ha Varga Mihály azt kezdeményezi.
Gulyás Gergely egy erre vonatkozó kérdésre elmondta, a Budapest–Belgrád-vasútvonal nemsokára, hónapokon belül elkészül, mint mondta, év végére készen lesz a magyar szakasza. Nagy Márton hozzátette, a vasútvonal magyar szakasza műszaki állapotát tekintve 91 százalékban kész, pénzügyi teljesítésben pedig 72 százalékban készen van. A vasútvonalon egyébként már márciusban az utolsó simításokat végezték Mészáros Lőrinc emberei.
Gulyás Gergely az Origo kérdésére elárulta, hogy már látott olyan mémet, ami róla készült, de a szabadság pártján van, így Magyar Péterrel ellentétben nem zárná börtönbe azokat, akik ezt készítették.
Arról is beszélt egy kört, hogy a Tisza Párt paktumot kötött Brüsszellel, és Magyar Péteréket kormányra kerülve zsinóron rángatnák, és megszavaznák Ukrajna uniós csatlakozását.
Arra a kérdésre, hogy ki tudja-e zárni, hogy a magyar állam ott lesz-e valamilyen formában az oroszországi győzelem napján, Gulyás azt mondta, hogy politikai szinten biztosan nem. Gulyás hozzátette, nem tudja, mi a diplomáciai gyakorlat, de a gyakorlattól eltérően biztosan nem lesz ott senki.
A miniszter szerint amúgy akkor sem lenne semmi oka ott lenni Magyarországnak ezen az ünnepségen, ha a nyugat-európai országok jó barátságban lennének Oroszországgal, hiszen a második világháború vége számunkra óriási vereség volt.
Van, de korai ezt a számítást az előrejelzésekbe beleütni, mert egyik napról a másikra változik, hogy épp bevezetik vagy felfüggesztik a vámokat, mondta Nagy Márton arra a kérdésre, hogy a vámháború magyarországi hatásairól milyen számításai vannak a kormánynak. Vizsgálják az ország exportkitettségét az USA irányába.
Azt is mondta, hogy ragaszkodnak a konnektivitáshoz és a gazdasági semlegességhez.
Gulyás azt mondta, hogy nem akar konteókat terjeszteni, amikor arról beszéltek, hogy a száj- és körömfájásjárvány mesterséges lehet, az egy brüsszeli, hivatalos labortól való szóbeli közlésből származó információ. Hozzátette, azt biztosan tudni lehet, hogy egy ázsiai vírustörzsről van szó. Szerinte ha bebizonyosodna, hogy tényleg mesterségesen kreált járványról van szó, amit szándékosan kezdett el terjeszteni valaki, az mindenképpen büntetőjogi kategória lenne.
Nagy Márton arról beszélt: május végén megnézik, hogy érdemes-e még fenntartani az árrésstopot. Tisztában vannak azzal, hogy megvan a kockázata, ha eltörlik a jelenlegi szabályozást. A nemzetgazdasági miniszter szerint nem engedhető meg, hogy az árnövekedés visszajöjjön, és az élelmiszerinfláció 5 százalék fölé menjen, hiszen tartani kell az 5 százalékos reálbérnövekedést.
Azt is mondta Nagy, hogy a háztartási cikkeknél is vizsgálják az árréseket, és elképzelhető, hogy ott is érdemes szabályozást kialakítani.
„Jól” – vágta rá Nagy arra a kérdésre, hogy áll a 100 új gyár program. Nagy verseny van, hogy milyen gyárak kerüljenek ebbe a körbe, a miniszter szerint már csak napok-hetek kérdése, hogy be tudják jelenteni az első 100 nagy új gyárat. Elsősorban a gépipar, a kutatás-fejlesztés és az élelmiszeripar versenyez.

Nagy Márton szerint az árfolyam stabilitása a legjobb, de ő örül az erősödésnek. Mindezek mellett tartózkodik a jegybankot érintő véleménynyilvánítástól. Ez újdonság, mert korábban többször is kritizálta a Matolcsy György vezette MNB-t.
„Feloldhatatlan ellentétben áll a kormány álláspontjával” – mondta Gulyás Gergely Töll László szavairól. A Honvédelmi Minisztérium katonai identitásért felelős miniszteri biztosa pár napja arról beszélt: külföldre költözni, ott letelepedni nem más, mint árulás.
Gulyás a következmények levonását Töll felettesére, a honvédelmi miniszterre bízza.
A hétfői tüntetésen a 444 olvasója fotózott le egy Elf Bart szívó rendőrt, a rendőrség szerint nem történt jogsértés, mert „a fényképen szereplő készenléti rendőr a kezében látható Elf Bart külföldön, saját fogyasztásra, legálisan vásárolta meg”. Tóth Márk pénzügyőr ezredes, a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának igazgatója arról beszélt a Portfoliónak, hogy „nemcsak a kereskedelme, de az Elf Bar birtoklása, külföldről saját célra történő rendelése is törvényellenes. Az is eljárásra számíthat, aki külföldről hoz be saját célra ilyen terméket, és egy mélységi ellenőrzés során megtalálják nála.”
„Még nem szembesültem ezzel a problémával” – mondta Gulyás Gergely, aki azt is elárulta, hogy soha nem gondolkodott még azon, hogy Elf Bart szívjon.
Gulyás szerint a Magyar Pétertől megszokott hazudozás része, hogy a kormány eltörölné a győzteskompenzációt, vagy módosítaná a választási törvényt. Gulyás arra a kérdésre, hogy akkor most módosítani fogják-e a törvényt a választásokig, vagy sem, azt mondta, hogy a választójogi törvényt egy évvel a választások előtt nem lehet módosítani, ezért ki tudja jelenteni, hogy ez nem is fog megtörténni. A Fidesz egyébként korábban is bátran módosítgatta ezt a törvényt, erről itt írtunk részletesen.
A Dunaferrnél kialakult helyzet Nagy szerint a brüsszeli elhibázott politikának köszönhető, miattuk ment csődbe a cég a zöld átállás és az energiaárak szankciókat követő növekedése miatt. A Liberty megpróbálkozott a cég kimentésével, és az Eximbankkal hitelt is adtak a cégnek, de nem stabilizálódott a piac, ezért nem javult a dolog. Nagy szerint négy-öt érdeklődő van a Dunaferr eszközeire. A munkavállalókkal kapcsolatban vannak, szerinte biztos, hogy átképzéssel vagy máshogy meg tudják oldani az ő elhelyezésüket, ha a Dunaferr nem tud tovább működni.
Az ÁSZ jelentésben ugyan negatívan tűntek fel a magántőkealapok, de Nagy Márton szerint ezekről van egy szabályozás, ami megfelel az uniós sztenderdeknek. Szerinte ezeket amúgy mindenki használja, akár 100 százalék magánpénzből, akár állami, uniós pénzek bekeverésével. A kormány most is futtat ilyen alapokat, a lakásfelújítási program részeként fognak pénzt adni ingatlanalapoknak, szerinte ennek fontos létjogosultsága van.
Egy felügyeleti jogkör is van mögötte, ezért ő nem lát mögötte problémát. Nagy szerint nem igaz, hogy a magántőkealapok elrejtenék a végső haszonélvezőt, és a magántőkealapoknak nincs nagyobb súlyuk, mint máshol, mondjuk Lengyelországban. Nagy szerint természetesen lehetnek problémák a magántőkealapokkal, de szerinte nem kellene emiatt azt mondani, hogy ezeknek nincsen létjogosultságuk.
Nagy Márton szerint az árrésstop működik, több mint 10 százalékkal csökkent több száz termék ára, és szerintük nincsen keresztárazás sem. A márciusi inflációban szerinte már látszik is ennek a hatása. A kormány vizsgálja a szabályozás kiszélesítését, háztartási cikkek, szépségápolási cikkek felé nézelődnek, az sincs kizárva, hogy további élelmiszereket is be fognak majd vonni, de szerintük itt is látszik az árrés, ezért kalandoznak át ide is. Május végén fogják eldönteni, hogy hogyan tovább, az árnövelőkkel szemben továbbra is fel fognak lépni.
A kormányülésen nem volt szó a száj- és körömfájás vírusról, de Gulyás Gergely a Telex kérdésére megerősítette, hogy alapos a gyanú, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban is megjelent a vírus. Mintát vettek az állattartó telepen, és néhány órán belül kiderül a vizsgálat eredménye.
„Mi azt gondoljuk, hogy az ember férfi vagy nő” – reagált a miniszter a hétfőn megszavazott Alaptörvény-módosítással kapcsolatban megfogalmazott kritikára. Falus András szerint biológiailag, tudományosan egyszerűen nem igaz, hogy az ember férfi vagy nő. Az akadémikus, genetikus, immunológus arról beszélt: az XY és az XX szexkromoszómán kívül rengeteg átmeneti alak van. Nagyjából 0,8-2,5 százalék körüli úgynevezett interszex ember van a társadalomban.
Gulyás szerint az emberi méltóság mindenkit megillet, és ő nem látja, hogy utcán minden századik ember ne tudná eldönteni a nemét.

Gulyás Gergely szerdán beszélt telefonon Varga Mihállyal, és találkozni is fog vele. A kormány nyitott az MNB elnökének ötletére, hogy törvényi szinten is szűkítsék a jegybank hatáskörét, a jövőben ne hozhassanak létre vagyonkezelő alapítványt, és megszüntessék a jelenlegieket. A miniszter azt mondta: a kormány tárgyalni fog Varga Mihály kezdeményezéséről.
Arról is beszélt Gulyás, hogy a kormány törvényt tud hozni, de ez a jegybank függetlenségét nem csorbítja, és az MNB ellenőrzése nem a kormány feladata. Ha a kormány beavatkozott volna korábban a jegybank működésébe, a kár sokszorosa lenne annak az összegnek, amely hiányáról most szó van az ÁSZ jelentésében. Ha a kormány és a jegybank között háború tör ki, annak sokkal nagyobb kockázatai lennének, tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Az ÁSZ és az ügyészség vizsgálja az MNB vagyonvesztését, a kormánynak erre nincs ráhatása, mondta Gulyás Gergely a Telex kérdésére. A miniszter az ÁSZ jelentéséből értesült a jegybanki alapítványok vagyonvesztéséről. Korábban azért sem tűnhetett fel szerinte a probléma, mert 2018-ban az ÁSZ ellenőrzése még nem tárt fel felelőtlen gazdálkodást az MNB alapítványainál.
Nagy a Telex kérdésére azt mondta, még mindig nem olvasta el az ÁSZ jelentését az MNB-ről, és hozzátette, ő jól érzi magát a jelenlegi pozíciójában, nem szeretné, hogy visszarángassák ebbe a közegbe. Ezekkel a dolgokkal foglalkozzon az MNB vezetése, tette hozzá. Szerinte neki majd akkor kell foglalkozni ezzel az üggyel, amikor tények lesznek, de most vizsgálat folyik, ennek lesz is, van is következménye, „nem úgy, mint a másik oldalon”.
Arra, hogy miért mondta korábban, hogy nem akarta felidegesíteni magát, azt mondta, hogy szerinte egy ilyen jelentés mindenkit felidegesít. Nagy szerint amikor a Várkert Kaszinót megvette, aztán luxusétteremmé alakította át az MNB alapítványa, az az alapítvány dolga volt, az MNB vezetésének erre semmilyen ráhatása nem volt. Szerinte a jogszerűség a kérdés, nem az, hogy jó vagy rossz-e egy befektetés.