Ejtik, hogy uniós klónt hozzanak létre a második Orbán-kormány mumusának

Az Európai Bizottság „bátrabb, egyszerűbb, gyorsabb Unió” címmel adta ki az éves munkaprogramját szerdán. Ez az első ilyen alkalom, amióta a testület tavaly decemberben hivatalba lépett.
Csak az Európai Bizottság javasolhat uniós jogszabályokat, így a dokumentum alapvetően meghatározza, mivel foglalkoznak a tervek szerint idén az uniós intézmények.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök már az eddigi beszédeiben is vázolta az elképzeléseit, a program egy korábbi változata is kiszivárgott. A decemberben újjáalakult testület már hivatalosan is benyújtotta a tervezetből az átfogó versenyképességi „iránytűjét”, Von der Leyen pedig egy nappal a dokumentum nyilvánosságra hozása előtt jelentett be egy 20 milliárd eurós támogatású tervet mesterséges intelligenciás projektek segítésére.
A most megjelent program alapján az Európai Bizottság – a tagállami vezetők tavalyi budapesti nyilatkozatának megfelelően – legalább negyedével nyesné vissza a cégek jelentési kötelezettségeit, és egyszerűsítené a közös mezőgazdasági politikát. A budapesti nyilatkozat céljaihoz kapcsolódik a megtakarítási és befektetési unió terve is. Egy közös piaci stratégia segítené a határon átnyúló szolgáltatásokat, külön egy-egy jogszabály tolná meg a startupokat és a „tiszta” iparágakat. A vegyi anyagokat szabályozó rendeletet is egyszerűsítik. Azt viszont jogszabályban rögzítenék, hogy 2040-re 90 százalékkal visszavágják az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Talán a legfontosabb idei javaslat júliusban a következő, 2028-ban induló többéves költségvetésről szól majd, aminél a magyar kormány már előre kitett az asztalra egy vétófenyegetést. Az Európai Bizottság a munkaprogrammal együtt vázolta az előzetes elképzeléseit erről, amivel külön foglalkoztunk.
Ahogy azt nemrég a Telexnek is megerősítette a testület, egy menetrend teljesen kivezetné az orosz energiaforrásokat. A magyar kormány múlt hónapban csak egy bizottsági nyilatkozatért cserébe engedte át az orosz gazdasági szankciók meghosszabbítását. Orbán Viktor ezt úgy értelmezte, hogy az orosz gáz ukrán tranzitjának újraindítását ígérte meg a testület, holott ilyet még a magyar kormány által nyilvánosságra hozott változat sem mond ki.
A 2026-ban teljesen életbe lépő menekültügyi és migrációs csomag végrehajtásához több erőfeszítést ígér a program. (A tagállamoknak tavaly kellett volna ehhez egy-egy tervet beadniuk, három tagállam, köztük Magyarország kormánya nem tette.) A csomag hiányzó elemére, az elutasított menedékkérők visszaküldésére is benyújtják idén a javaslatot, aminek a tagállamok mellett a tavaly júniusban jobbra tolódó Európai Parlamenten is át kell majd mennie.
A tagállami vezetők másfél héttel korábbi kérésének megfelelően egy stratégia is készül arról, hogyan erősítsék meg a közös védelempolitikát, és kiadnak egy javaslatot egy „demokráciapajzsra”.
Von der Leyen már tavaly jelezte, hogy a testület magyar tagja, az egészségügyért és állatjólétért felelős Várhelyi Olivér a kulcsfontosságú gyógyszerekről szóló jogszabályt kapja első feladatnak. Erre valóban március végéig benyújtanák a javaslatot a munkaprogram szerint. A programból többek között a biotechnológiai jogszabály is érintheti Várhelyit, de a parlamenti meghallgatása után egyedüliként neki nyesték meg a feladatköreit, többek között elvették tőle a vészhelyzeteket kezelő ügynökséget. Így az egészségügyi fenyegetések elleni intézkedéseknél és a gyógyszerraktározási stratégiánál várhatóan Hadja Lahbib vezeti majd a bizottsági munkát, mindkettőt a belga biztosnál sorolja fel a saját oldala.
Nagyjából három tucat javaslatot vontak vissza
Az Európai Bizottság szerdán azt is nyilvánosságra hozta, milyen korábbi jogszabály-javaslatokat von vissza. A júniusi európai parlamenti választással új ötéves időszak kezdődött, az Európai Bizottság a ciklus elején szokta kitakarítani a korábbról megörökölt, de reménytelennek vagy elavultnak ítélt javaslatokat.
Ez fenyegette például az irányelvtervezetet az „évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetéséről”. Még 2018-ban javasolta a kettővel ezelőtt Európai Bizottság, hogy szabaduljanak meg az idővel inkább hátrányossá, mint előnyössé vált évi kétszeri tekergetéstől. Ahogy arról a tavalyi összefoglalónkban írtunk, eredetileg úgy tervezték, hogy 2019 tavaszán, esetleg őszén kellett volna utoljára bajlódni az egésszel, de a terv elakadt a tagállamoknál. A dokumentumban nem a visszavont, hanem a függőben lévő tervezetek közé került.
Egyelőre viszont a kukába megy a javaslat a pénzügyi támogatásról, amit az eurót nem használó tagállamoknak – így Magyarországnak – nyújtottak volna szükség esetén. A 2012-es javaslat az egyik legrégebbi a listában, az Európai Bizottság azzal indokolta a visszavonását, hogy elavult. Ugyanakkor a testület utal arra, hogy később előállhat egy átdolgozott javaslattal – az indoklás szerint le kell vonni a tanulságokat a 2009 óta eltelt időszakból.
A második Orbán-kormány mumusa, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) sem kap európai rokont, bár az Európai Bizottság részben azzal indokolja a 2017-es javaslat visszavonását, hogy sok eleme beépült az euróövezeti mentőöv, az Európai Stabilitási Mechanizmus szerződésének felülvizsgálatába.
Az euroszkeptikusoktól is jött dicséret, a zöldek Trump lightot kiáltottak
Az Európai Parlamentben szerdán már a hivatalos nyilvánosságra hozása előtt megvitatták a kedden véglegesített tervezetet, amiről az ülés előtt egyeztettek a frakcióvezetőkkel. Nem folytathatnak mindent úgy, mint eddig, jelentette ki Jeroen Lenaers a második bizottsági elnökségét kezdő Von der Leyen pártcsaládjából, a jobbközép Európai Néppártból. A legnagyobb frakciótól – ahol a Tisza Párt is ül – az egyszerűsítés fontosságát hangsúlyozta. A DK-sokat is a sorai közt tudó szocialistáktól Iratxe García Pérez viszont arra figyelmeztetett: ne számítsanak rájuk, ha az évtizedek alatt felépített szabályozást akarják lebontani.
Jordan Bardella a részben fideszes alapítású Patrióták Európáért csoportból úgy látta, az elmúlt öt év bürokratikus poklot teremtett a vállalatoknak, és most sokkterápiával próbálják kezelni, de a nagyhatalmaktól való függetlenséghez nekünk is nagyhatalommá kell válnunk. Az euroszkeptikus ECR-ből Nicola Procaccini egyetértett a munkaprogram témáival, mint az egyszerűsítés – részben a korábbi „zöld őrületnél” –, a versenyképesség növelése és a biztonság iránti figyelem, de szerinte széles körben jelen vannak a woke-kezdeményezések, amik ellen küzdeni fognak.
Valerie Hayer a liberálisoktól Von der Leyent hiányolta az ülésről, akit Maroš Šefčovič alelnök képviselt, és arra panaszkodott, hogy mintha egyes frakciókat jobban tájékoztattak volna másoknál – többször is arra célozva, hogy őket kihagyták az egyeztetésekből. Bas Eickhout a zöldektől alig látta a bátorságot a programban, szerinte csak az egyszerűsítés van benne, így „Trump lightnál” kötnek ki.
Martin Schirdewan, a szélsőbaloldali GUE/NGL társelnöke „placebóberuházásokra” panaszkodott a digitális iparba, és fájlalta, hogy a buszok helyett fegyverkezésbe fektetnének. René Aust a Mi Hazánkkal megalakult Szuverén Nemzetek Európájától a magjához bontaná vissza az EU-t kevesebb hatáskörrel, feladattal és kiadással, de ezt a szándékot nem látta az Európai Bizottságnál.